Mimoriadna schôdza: Parlament rokoval zrýchlene. Huliakovci majú blokačnú menšinu, tvrdí Michelko
V utorok rokovala Národná rada. Z riadnej februárovej schôdze sa stala mimoriadna. Poslanci sa venovali zdravotníckym návrhom a stavebnému zákonu.
19:45 Online je ukončený. Poslanci v schôdzi budú pokračovať v stredu.
Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v stredu (5. 2.) ráno. Od 10.00 h budú pokračovať v mimoriadnej schôdzi. Rokovať majú o zdravotníckej legislatíve aj úpravách súvisiacich s novým stavebným zákonom v druhom čítaní.
Na programe schôdze majú i samotný stavebný zákon. Rokovať sa bude o ňom v zlúčenej rozprave spolu s návrhmi zmien s ním súvisiacimi.
19:19 Poslanci národnej rady posunuli do druhého čítania legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ).
Za návrh hlasovalo 77 zo 77 prítomných. O súbore úprav parlament rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí.
Zmeny sa majú podľa dohody s odborármi týkať valorizácie platov lekárov, uzákonenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zdravotníkov v nemocniciach. Upraviť by sa mali aj povinnosti zdravotných poisťovní či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Nová legislatíva má priniesť vypustenie trestného sankcionovania pri porušovaní povinností vyplývajúcich zo zákona v čase mimoriadnej situácie. Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti by po novom už nebola zahrnutá medzi mimoriadne udalosti.
18:55 Po novom sa majú tiež vypustiť znížené základné zložky miezd na roky 2025 a 2026. Platiť by teda mal nárast miezd 9,66 percenta na rok 2025 pre všetkých zdravotníckych pracovníkov s účinnosťou od 1. marca 2025 a nárast miezd 6,44 percenta na rok 2026 pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.
Zmeny teda majú zabezpečiť zvyšovanie platov lekárov podľa pôvodného stavu pred konsolidáciou. Výnimkou sú lekári, ktorí pracujú na menej ako polovicu úväzku a zároveň pracujú u iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti s výnimkou nemocníc a záchraniek.
Rovnako, ak sú štatutárnym orgánom iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako je poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti.
17:50 Sledujte naživo od 19:50 Tému dňa: Okrúhly stôl v paláci, ostré vzťahy v parlamente. Hosťami sú Gašpar (Smer-SD) a Gröhling (SaS)
17:13 Roman Malatinec, ktorý v utorok oznámil, že vystupuje z poslaneckého klubu Hlas-SD a odchádza zo strany, príde o post podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
Malatinec bol jedným zo štyroch podpredsedov BBSK, ktorých nominovali jednotlivé poslanecké kluby a na návrh Luntera ich schválil krajský parlament. Na starosti mal oblasť kultúry.
"Župana požiadame o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva, na ktorom podáme návrh na odvolanie R. Malatinca z funkcie podpredsedu a návrh na menovanie, a teda schválenie nového. Nechceme čakať na riadne zasadnutie zastupiteľstva, lebo to bude až v marci. V zmysle koaličnej zmluvy tento post patrí nám. V pondelok (10. 2.) budeme mať mimoriadny klub, kde sa rozhodneme, kto pôjde do výberu, koho navrhneme županovi," konštatovala Kováčová.
16:45 „Víťazom dnešného dňa je určite Rudolf Huliak,“ povedal o prestupe Romana Malatinca k huliakovcom Řádek.
O aktuálnom dianí v koalícii sme sa pozhovárali s politológom Miroslavom Řádekom. Čo si myslí o prvom neúspešnom pokuse otvoriť schôdzu?
16:20 Poslanci Národnej rady SR budú o legislatívnych úpravách, ktoré sú súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ), rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Parlament o tom rozhodol v utorkovom hlasovaní. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí.
Zmeny by sa mali podľa dohody s odborármi týkať valorizácie platov lekárov, uzákonenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zdravotníkov v nemocniciach. Upraviť by sa mali aj povinnosti zdravotných poisťovní či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
V rokovaní parlamentu viac prezradila Barbara Štefanovičová.
16:15 V súvislosti s návrhom nového stavebného zákona, o ktorom má parlament definitívne rozhodnúť na aktuálnej schôdzi, je potrebné upraviť a zosúladiť desiatky ďalších právnych predpisov.
Poslanci NR SR v utorok rozhodli, že vládny návrh zákona o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti so zmenami vyvolanými stavebným zákonom prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Právna norma musí nadobudnúť účinnosť spolu so stavebným zákonom, teda 1. apríla tohto roka, inak hrozia komplikácie.
"Nejde pritom len o odstránenie formálneho nesúladu, ktorý by bolo možné preklenúť výkladom, ale o komplexné procesné zmeny, nové inštitúty a odlišný spôsob povoľovania stavieb, ktoré je nevyhnutné reflektovať aj v osobitných predpisoch, aby s účinnosťou novej stavebnej legislatívy bolo vzájomné pôsobenie týchto právnych regulácií možné, bezproblémové a dávalo adresátom práva jasnú odpoveď na ich právnu situáciu," uviedlo Ministerstvo dopravy (MD) SR.
Z dôvodu zmeny nového povoľovacieho procesu na úseku výstavby, ako aj v úprave vydávania záväzných stanovísk dotknutými orgánmi by omeškanie v účinnosti zmien v niektorých predpisoch spôsobilo podľa ministerstva komplikácie až zastavenie povoľovacích procesov stavieb. "Negatívny vplyv na proces prípravy a povoľovania stavieb by spôsobil vážne ekonomické škody a sekundárne by znamenal aj výrazný pokles stavebných zákaziek, a tým aj zníženie výkonnosti stavebného trhu, vrátane negatívneho vplyvu na výnosovú časť verejných rozpočtov," zdôvodnil rezort dopravy potrebu skráteného legislatívneho konania.
15:20 O odchode Romana Malatinca z Hlasu a jeho pripojení sa k mimoparlamentnej strane Národná koalícia, ktorej lídrom je poslanec Rudolf Huliak (nezaradený), informoval aj Roman Michelko (SNS) na sociálnej sieti Facebook.
„Kým boli traja, tak bola 76-tka a len sťažovali vládnutie, teraz dokážu zablokovať parlamentu,“ vyhlásil Michelko. Huliakovci s Malatincom tak získali v parlamente blokačnú menšinu.
15:12 Opozičná strana SaS nepodporí v Národnej rade SR zdravotnícky zákon súvisiaci s dohodou s lekárskymi odborármi. Upozornila na to, že nie sú jasné dosahy zmien a legislatíva neprináša žiadne benefity pre pacienta. Uviedol to poslanec parlamentu Tomáš Szalay (SaS) na utorkovej tlačovej konferencii.
"My nemôžeme hlasovať o legislatíve, ktorá nemá jasné dosahy. Viaceré z nich nie sú vôbec ani len vyčíslené a predkladatelia vedia, že nie sú vyčíslené, pretože to bude mať aj vedľajšie dosahy. Má sa urobiť audit personálnych normatívov v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach a majú sa potom tomu prispôsobiť počty zamestnancov. Ale my nevieme, ako ten audit dopadne, a tým pádom netušíme, aký bude účet za doplnenie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, kde chýbajú," skonštatoval.
Mestá tlačia na prijatie stavebného zákona
14:45 Únia miest Slovenska (ÚMS) vyzýva poslancov parlamentu, aby prijali stavebnú legislatívu, ktorá je predložená v Národnej rade SR. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček.
Ak by stavebná legislatíva nebola prijatá, mohol by podľa neho nastať od apríla kolaps vo vydávaní stavebných povolení. "Verím, že si to uvedomujú aj poslanci Národnej rady SR," podotkol. Na schválenie stavebnej legislatívy apelovalo v pondelok (3. 2.) aj Združenie miest a obcí Slovenska.
14:15 Poslanec Roman Malatinec sa pridáva k trojici okolo Rudolfa Huliaka. Opúšťa Hlas a bude nezaradený. Rudolf Huliak potvrdil, že bude naďalej podporovať koalíciu.
13:50 Opozícia kritizuje vládnu koalíciu za to, že sa jej v utorok nepodarilo na prvýkrát otvoriť mimoriadnu schôdzu, ktorú si sama zvolala. Je to podľa nej dôkaz o tom, že nezvláda vládnutie.
Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci poznamenal, že parlament nemôže fungovať tak, že sa niekto pri hlasovaní pomýli alebo zabudne stlačiť gombík. "Nemôže byť každé hlasovanie dráma," skonštatoval. "Keď nedokážu riadiť krajinu, nech od toho odídu," povedal s tým, že ide o jasný dôkaz toho, že koalícia je v kríze a mala by odstúpiť.
"Ak je to tak, že sa niekto pomýlil, budeme to zažívať kontinuálne, to mi príde nepredstaviteľné. Vládna koalícia má byť pevná, stabilná, má sem prinášať návrhy zákonov, ktoré budú pomáhať ľuďom," reagoval šéf opozičnej SaS Branislav Gröhling. Líder hnutia Slovensko Igor Matovič označil rokovanie parlamentu za chaos a hanbu. "Takto to bude asi fungovať nasledujúce mesiace a možno, bohužiaľ, aj roky," dodal.
13:44 Mimoriadnu chôdzu sa poradilo otvoriť na druhý pokus. Riešiť na nej majú zdravotnícky zákon, súvisiaci s dohodou s lekárskymi odborármi, stavebný zákon aj návrh na úpravu niektorých zákonov v súvislosti so zmenami ním vyvolanými. V úvode schôdze sa v sále prezentovalo 76 zákonodarcov.
V Téme diskutovali poslankyňa NR SR Zuzana Števulová (PS) a poslanec NR SR Ján Mažgút (Smer-SD) o mimoriadnej schôdzi.
13:36 Migaľ so Šalitrošom nevstupujú do Národnej koalície. Ešte pred otvorením schôdze oznámili, že sa nebudú prezentovať. Zatiaľ nepovedali, či podporia zdravotnícky a stavebný zákon. Šalitroš predpokladá, že zákony podporia, nechcú paralyzovať Slovensko.
13:35 Malatinec pociťoval, že nemá podporu pri presadzovaní priorít z oblasti kultúry. "Vždy som bol človek, ktorý podporoval vládnu koalíciu," povedal s tým, že v niektorých témach mal výhrady. V Národnej koalícii Rudolfa Huliaka sa chce venovať podpore ochrany kultúrneho dedičstva a rozvoja regiónov, predovšetkým v Banskobystrickom kraji.
Poslanec Ján Ferenčák (Hlas-SD) novinárom povedal, že sa do Národnej koalície nechystá. Chce ostať v Hlase-SD. "Cítim sa byť pevnou súčasťou strany Hlas," povedal. Oba zákony, ktoré sú na programe schôdze, podporí.
Dodal, že dvojica bývalých poslancov Hlasu-SD Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš (obaja nezaradení) mu avizovali, že takisto podporia zákony.
13:17 Nezaradení poslanci Radomír Šalitroš a Samuel Migaľ (kedysi Hlas-SD) a poslanec Hlasu Ján Ferenčák sa neprezentovali.
13:08 Prvý pokus o otvorenie mimoriadnej schôdze nevyšiel. Prezentovalo sa len 75 poslancov. Ďalší pokus bude o 13:37.
12:45 Poslanec Národnej rady SR Roman Malatinec v utorok vystupuje z poslaneckého klubu Hlas-SD a avizuje aj odchod zo strany. Pridáva sa k mimoparlamentnej strane Národná koalícia, ktorej lídrom je poslanec Rudolf Huliak (nezaradený).
Informoval o tom na tlačovom brífingu pred úvodom parlamentnej schôdze. Dôvodom na odchod je jeho snaha o podporu kultúry a rozvoja regiónov, na ktorú nemal adekvátny priestor. Malatinec avizuje, že bude podporovať programové vyhlásenie vlády.
12:10 Róbert Puci (Hlas-SD) vyhlásil, že schôdzu parlamentu podporia všetci 25 členovia klubu Hlasu.
12:02 Pozrite si živý vstup redaktorky Barbary Štefanovičovej z parlamentu.
12:00 Opoziční poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ chcú iniciovať mimoriadnu schôdzu NR SR k opozičným legislatívnym návrhom. Avizoval to poslanec Július Jakab.
Poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ oznámili v utorok aj svoj postup na mimoriadnej schôdzi k zdravotníckemu a stavebnému zákonu.
Legislatívu súvisiacu s dohodou s lekárskymi odborármi si vedia predstaviť podporiť v prípade, ak dá koalícia na jún predčasné parlamentné voľby.
Stavebný zákon klub Slovensko, Za ľudí a KÚ pri hlasovaní v parlamente nepodporí. Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) tvrdí, že navrhovaná úprava okrem iného zjednodušuje proces legalizácie čiernych stavieb. "Nebudeme sa podieľať na tom, aby sa zlodejom, špekulantom alebo bohatým developerom žilo lepšie na úkor čestných a poctivých ľudí," skonštatovala.
Hrozba kolapsu zdravotníctva. Lekárski odborári žiadajú poslancov koalície aj opozície o podporu zákonov
11:10 Dubéci zároveň pripomenul, že v utorok sa mala začať riadna schôdza NR SR, nie mimoriadna. Upozornil na to, že posledná riadna schôdza sa skončila 16. decembra a ďalšia riadna sa má začať až 25. marca. "To znamená že zhruba 3,5 mesiaca bude legislatívny tok a prijímanie zákonov v tejto krajine stáť," podotkol. V tejto súvislosti hovoril o paralýze štátu a rozpade koalície.
Prípadné prijímanie zdravotníckej legislatívy poslanci za PS nebudú blokovať. Pri hlasovaní sa zdržia. Poslanec Oskar Dvořák (PS) to odôvodnil tým, že k návrhu majú výhrady, a to k procesu aj obsahu. Upozornil okrem iného na to, že navrhovaným zmenám nepredchádzala širšia diskusia.
11:09 "Je na koaličných poslancoch, nech ukážu, či dokážu v rokovacej miestnosti vôbec zapnúť pomyselné svetlo. Uvidíme, či sa to podarí. Indície sú, že zrejme možno aj áno. Ak sa to však podarí, považujeme to skôr za dohodu, ktorá platí pre túto schôdzu, a potom bude zaujímavé, čo sa bude diať v nasledujúcich týždňoch," vyhlásil to šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci na utorkovej tlačovej konferencii (4. februára). Chcú zistiť, či má koalícia na otvorenie schôdze dosť poslancov.
11:05 Opoziční poslanci PS sa nebudú prezentovať na úvode mimoriadnej schôdze zdravotníckemu zákonu, aby preverili, či má koalícia dostatočnú podporu na jej otvorenie.
Na programe majú aj stavebný zákon, aj návrh na úpravu niektorých zákonov v súvislosti so zmenami ním vyvolanými.
11:00 Z riadnej februárovej schôdze sa stala mimoriadna. Koalícia je pred utorňajším rokovaním parlamentu presvedčená, že nájde dostatok poslancov na presadenie stavebného zákona alebo zdravotníckeho balíčka. Opozícia im to však nemieni uľahčiť. Pripomínajú, že preloženie riadnej schôdze obmedzuje ich právo predkladať zákony.
Z riadnej februárovej schôdze sa stala mimoriadna. Koalícia je presvedčená, že nájde dostatok poslancov
Návrh zdravotníckych zákonov nesedí zamestnávateľskej asociácii. Ak príde k dohode, hrozí rozvrat, varuje: