Lídri koalície a KDH sa stretli za okrúhlym stolom. Členstvá v EÚ a NATO sú podľa premiéra nedotknuteľné
Lídri koalície a KDH sa stretli v Prezidentskom paláci na pozvanie Petra Pellegriniho, aby diskutovali o zahraničnej politike. SaS a PS účasť odmietli, Matovičovo hnutie pozvanie nedostalo.
Lídri koalície a KDH sa v utorok (4. februára) o 9:30 stretli v Prezidentskom paláci na pozvanie Petra Pellegriniho, ktorý inicioval diskusiu o zahraničnej politike.
Stretnutia sa nezúčastnili strany SaS a PS, ktoré účasť odmietli, pričom hnutie Igora Matoviča nebolo vôbec pozvané.
Stretnutie prezidenta a lídrov politických strán:
Prezident: Vystúpenie z EÚ a NATO nikto nechce
Prezident Peter Pellegrini ubezpečil, že nikto z koaličných lídrov ani predseda opozičného KDH si neželá ani nepripravuje vystúpenie Slovenskej republiky z Európskej únie a NATO.
Jeden z dôvodov pravidelných demonštrácií považuje preto za irelevantný.
"Z tohto nášho spoločného stretnutia vyplynulo veľmi jasne, že nikto, ani z koaličných strán a ani predstaviteľ opozičnej strany KDH, nemal záujem o vystúpenie Slovenska z Európskej únie a NATO, nikto takéto vystúpenie ani nechystá, nikto neorganizuje a nikto ani nepredpokladá, že by Slovensko videlo svoju budúcnosť mimo týchto dvoch organizácií," vyhlásil prezident. Zároveň podľa neho všetci vnímajú výzvy a problémy, ktorým budú musieť EÚ a Aliancia v budúcnosti čeliť. "Pretože žijeme vo veľmi pohnutej dobe. Dochádza ku geopolitickým posunom, dochádza k zmene politických systémov," načrtol.
Prezident pripomenul, že okrúhly stôl zvolal najmä na žiadosť opozičných strán KDH, PS a SaS, ktoré vyjadrili znepokojenie z vývoja zahraničnej politiky SR. Viedlo ho k tomu aj to, že obavy z vystúpenia SR z EÚ alebo NATO sú motívom pre protestujúcich na zhromaždeniach. "Ak občania naďalej chcú vyjadrovať svoj nesúhlas s niečím v tejto krajine, majú na to plné právo, ale je zbytočné, ak vyjadrujú svoj nesúhlas s vystúpením Slovenska z EÚ alebo zo Severoatlantickej aliancie, lebo to nie je pravda," zhrnul.
Ocenil, že líder KDH sa na stretnutí zúčastnil. Odmietnutie pozvania zo strany lídra PS Michala Šimečku a predsedu SaS Branislava
Gröhlinga považuje za prejav ich nevyzretosti a nepripravenosti prevziať riadenie krajiny. Podozrieva ich, že chcú pokračovanie rozporu a spochybňovania zahraničnopolitickej orientácie.
Prezident sa hlási k myšlienke organizovať ďalšie okrúhle stoly k aktuálnym výzvam. "Budem robiť všetko pre to, aby sme opäť v oblasti energetickej bezpečnosti krajiny a v oblasti zahraničnej politiky nachádzali aspoň aký-taký bazálny konsenzus a hovorili sme jedným jazykom," dodal. Po zvolení predsedu Národnej rady SR chce pokračovať aj vo formáte pravidelných stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov.
Okrúhly stôl s prezidentom rozdelil opozíciu: SaS odmieta „falošnú hru“, PS nevidí dôvod na stretnutie, KDH príde
Premiér chce dohodu na tézach zahraničnej politiky
Premiér Robert Fico (Smer-SD) navrhuje aktuálne zahraničnopolitické otázky riešiť na pravidelných stretnutiach troch najvyšších ústavných činiteľov.
Druhou alternatívou je podľa neho pokúsiť sa dohodnúť na tézach zahraničnej politiky SR, ktoré by boli predmetom rokovania Národnej rady SR.
Aktuálne výzvy môže podľa neho Slovensko riešiť len na báze členstva v Európskej únii a NATO. Členstvo v týchto organizáciách označil za nedotknuteľné. Uviedol to po utorkovom stretnutí k zahraničnopolitickému smerovaniu SR v Prezidentskom paláci.
Fico deklaroval, že urobí všetko pre to, aby sa o zahraničnopolitických témach rokovalo v parlamente. "Mám teraz na mysli tézy, ktoré by boli dopredu vykonzultované, aby neboli predmetom konfrontácie, tézy, kde by sme sa mohli dohodnúť a povedať, takto budeme pokračovať," priblížil premiér s tým, že je dôležité, aby boli tézy výsledkom dohody všetkých politických strán.
Podotkol, že v rámci zahraničnej politiky čelíme viacerým výzvam, pričom prichádzajú ďalšie. Vie si predstaviť v parlamente diskutovať napríklad o smerovaní EÚ, ktorá podľa jeho slov potrebuje reformu. Za dôležité považuje aj otázky kolektívnej a energetickej bezpečnosti, migrácie či terorizmu. "Ale tieto výzvy sa dajú riešiť len na báze členstva v Európskej únii a v NATO," poznamenal. Zdôraznil, že Slovensko má záujem byť v rámci organizácií naďalej aktívne.
Premiér nerozumie tvrdeniam, že vláda sa snaží dostať Slovensko z EÚ a NATO. Opozícia aj občianske združenia organizujúce demonštrácie podľa neho šíria lži. Premiér tiež povedal, že opozičné PS a SaS sa odmietli utorkového okrúhleho stolu zúčastniť, aby mohli v šírení lží pokračovať. "Pretože keby dnes sedeli s nami za jedným okrúhlym stolom, nenašli by ani len milimeter akýchkoľvek pochybností o tom, že Slovensko patrí do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie," vyhlásil. Nevidí preto dôvod, aby ľudia na námestiach protestovali z podobných dôvodov.
Medzinárodná blamáž, Ficove bludy a vymyslený prevrat. Opozícia kritizuje, že premiér stratil kontakt s realitou
Danko: Členstvá áno, ale po reforme
Jediným životným priestorom je členstvo v Európskej únii a NATO, ale v novej podobe. Podpredseda Národnej rady SR a líder koaličnej SNS Andrej Danko to uviedol po utorkovom stretnutí v Prezidentskom paláci.
Ako skonštatoval, SNS je zástancom reformy Európskej únie a reformy spolupráce členských štátov v oblasti bezpečnosti. "Dobré časy v Európskej únii sa skončili. Treba si povedať pravdu, že čaká nás veľa práce a jediným životným priestorom je členstvo v Únii, členstvo v NATO, ale v novej podobe," vyhlásil Danko.
Nemožno podľa neho prehliadať hlasy tých, ktorí hovoria, že EÚ už nie je takou, do ktorej sme vstupovali. Rovnako poukázal na Alianciu, ktorá podľa neho pri mnohých "politických dobrodružstvách Spojených štátov amerických" ide do rozhodnutí, ktoré nemusia byť vždy identické so želaním členských štátov EÚ. Európska únia podľa neho musí riešiť napríklad výzvu konkurencieschopnosti. Načrtol aj otázku spolupráce európskych armád.
Danko verí, že prezident bude k témam, ktoré musia spoločnosť spájať, zvolávať okrúhly stôl častejšie. "Je mi veľmi ľúto, že ten prvý krok, ktorý sme mohli urobiť dnes v tom jasnom definovaní pozícií členstva v Európskej únii a NATO, sa nepodaril," dodal.
Šutaj Eštok: Slovensko je pripravené byť aktívnym hráčom
Životný priestor Slovenska je iba v Európskej únii a NATO. Minister vnútra a líder koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok to deklaroval po utorkovom stretnutí v Prezidentskom paláci.
Slovensko podľa neho musí byť pripravené byť aktívnym hráčom, podieľať sa na politike EÚ a otvorene hovoriť o výzvach zahraničnej politiky. "Náš životný priestor je iba v rámci Európskej únie a náš bezpečnostný priestor je iba v rámci Severoatlantickej aliancie. A všetky klamstvá, ktoré k tejto téme boli prezentované, najmä ľuďom, ktorí chcú vyjadriť svoj názor aj protestom, jednoducho sú založené na ničom," vyhlásil Šutaj Eštok.
Za vládnu koalíciu garantoval, že SR nebude "iba pasívne pozerať a prijímať príkazy z Bruselu" a že sa bude aktívne zaujímať v prvom rade o blaho obyvateľov Slovenskej republiky.
Lídra Hlasu mrzí neúčasť predstaviteľov PS a SaS pri okrúhlom stole. Hovorí, že tieto strany zjavne nemajú záujem o spájanie alebo konštruktívnu debatu.
Slová by mali potvrdiť aj skutky, vyhlásil Majerský
Prezident SR Peter Pellegrini aj všetci traja predsedovia koaličných strán podľa lídra opozičného KDH Milana Majerského v utorok za okrúhlym stolom deklarovali, že ukotvenie v SR v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO) je nemenné.
Deklarácie však podľa neho bude potrebné naplniť skutkami. Podotkol, že občania proti vláde neprotestovali v reakcii na lži, ale v reakcii na vyhlásenia jednotlivých členov vládnej koalície. Uviedol to po stretnutí k zahraničnopolitickej orientácii SR v Prezidentskom paláci.
Prezident naskočil na hru vlády, povedal Šimečka
Okrúhly stôl u prezidenta je pascou pre opozíciu, tam sa môžu začať napĺňať Ficove plány na zmenu zahraničnopolitického ukotvenia Slovenska. Stretnutie považuje predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka za hrozbu.
“Prezident dnes posvätil všetky cesty do Moskvy, klaňanie sa diktátorom, útoky na EÚ aj Českú republiku. Aj zneužívanie tajných služieb a strašenie občanov. Namiesto toho, aby tieto kroky prezident jasne odmietol, naskočil na hru vládnych predstaviteľov. Ľudia na Slovensku ale riešia iné veci. Nechcú, aby nás Robert Fico vyťahoval z EÚ. Trápi ich drahota, kolabujúce zdravotníctvo aj zvyšujúce sa dane,” upozornil Šimečka.
Pozrite si prejavy v Prezidentskom paláci: