Spojenectvo, ktoré vidí celý svet. Trump začal obchodnú vojnu s partnermi, Musk útočí na federálnu byrokraciu
Americký prezident Donald Trump a najbohatší muž sveta Elon Musk, ktorý stojí na čele novej skupiny s názvom Department of Government Efficiency (DOGE), tvorili v období od novembrových volieb do inaugurácie 20. januára nerozlučnú dvojicu a teraz sa začali rozdeľovať a panovať, informoval v pondelok denník The Washington Post (WP).
Hoci Trump podľa svojich zdrojov nedohliada na každý Muskov krok, verí, že majiteľ spoločnosti X robí presne to, čím ho poveril, pričom ťaží aj z toho, že niektoré kontroverzné kroky v oblasti úsporných opatrení vlády sa spájajú skôr s Muskom.
Prehnané kroky proti vládnej byrokracii zároveň prichádzajú spolu s obchodnou vojnou, ktorú Trump rozpútal proti najbližším spojencom USA a ktorej dlhodobé dôsledky je v súčasnosti ťažké predpovedať.
Trump robí presne to, čo sľúbil
Nový republikánsky prezident robí presne to, čo sľúbil, napísal v pondelok vo svojej analýze spravodajský portál CNN. Obchodné vojny Trump rozpútal, aby uspokojil voličov, pre ktorých mala globalizácia negatívne ekonomické dôsledky, uviedla.
Zároveň reaguje na zúfalstvo nad tragickou bilanciou obetí fentanylovej krízy, spustil tvrdé protiimigračné opatrenia v reakcii na obavy z nedostatočných bezpečnostných kontrol na hraniciach s Mexikom a prostredníctvom Muska začal „vyprázdňovať“ administratívu, ktorú prezidentovi priaznivci obviňujú zo svojich problémov, uviedla sieť.
Podľa Axiosu síce Musk nie je jedinou hybnou silou rastúcich čistiek vládnych zamestnancov, jeho „odtlačky prstov“ sú však všadeprítomné a jeho metódy bezprecedentné.
Obchodná vojna a masívne čistky
Trump strávil víkend vo svojom sídle na Floride, odkiaľ odišiel v piatok uprostred potenciálnej masívnej čistky federálnych prokurátorov a agentov FBI zapojených do prípadov proti nemu a ďalším podporovateľom, ktorí 6. januára vtrhli do Kapitolu v snahe zabrániť potvrdeniu víťazstva demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách 2020.
V sobotu ráno Trump nariadil letecké útoky na vodcu teroristickej skupiny Islamský štát (IS) v Somálsku a video z výbuchov zverejnil na internete. Išiel na golf a potom začal obchodnú vojnu so susedmi a najbližšími obchodnými partnermi Spojených štátov, Kanadou a Mexikom.
Okrem toho Trump už v deň svojej prísahy nariadil 90-dňové pozastavenie takmer všetkej zahraničnej pomoci USA, kým sa neposúdi jej účinnosť a súlad so zahraničnou politikou USA. Táto pomoc sa pritom poskytuje už desaťročia na základe zásady, že boj proti hladu, chudobe a chorobám vo svete podporuje globálnu stabilitu, ktorá zvyšuje bezpečnosť Američanov, pripomenula CNN.
Musk zrušil USAID
Musk teraz oznámil, že vláda USA sa chystá zrušiť Agentúru pre medzinárodný rozvoj (USAID), najväčšieho amerického oficiálneho poskytovateľa zahraničnej pomoci. Samotná agentúra potom dnes rozoslala oznámenie, v ktorom svojim zamestnancom nariadila, aby nechodili do jej washingtonského sídla.
Musk, ktorého volebná podpora Trumpa presiahla 288 miliónov dolárov, sa pustil do svojho plánu znížiť vládne výdavky o 4 miliardy dolárov denne.
Iniciatíva DOGE, ktorá vznikla s cieľom nájsť spôsoby, ako prepustiť nadbytočných federálnych zamestnancov, obmedziť nehospodárne programy a zredukovať federálne predpisy, prevzala kontrolu nad platobným systémom ministerstva financií, federálnymi personálnymi spismi a agentúrou, ktorá sa zaoberá vládnymi zmluvami, nehnuteľnosťami a vybavením. Úradníci, ktorí vyjadrili obavy z prístupu k citlivým systémom, boli administratívne prepustení.
Musk robí za Trumpa "špinavú prácu"
Nemenované zdroje z Trumpovho okolia pre WP uviedli, že prezident Muskove kroky podrobne nesleduje, ale má dojem, že šéf Tesly a SpaceX robí svoju prácu a ťaží z toho, že Musk je spájaný s niektorými kontroverznými a drastickými opatreniami. Jeden z poradcov dokonca povedal, že Trump využíva Muska na „špinavú prácu“ v situácii, keď mu klesá rating.
Dvojitý vplyv Trumpovej obchodnej vojny a Muskovej vojny proti federálnej byrokracii môže vystrašiť investorov, ktorí si hrozby zavedenia ciel a zníženia výdavkov doteraz vysvetľovali ako politickú pozíciu alebo vyjednávaciu taktiku, uviedol WP.
Kanada a Mexiko okamžite oznámili odvetné opatrenia, zatiaľ čo dotknuté spoločnosti, ako je Muskova Tesla, sa snažia získať výnimky. Hoci Trump priznal, že začiatky môžu byť ťažké, trvá na tom, že uvalenie ciel sa z dlhodobého hľadiska vyplatí.
Pozrite si reportáž o tom, ako Trump trestá obchodných partnerov.
Trumpove bezprecedentné kroky, ktorými bleskovou rýchlosťou mení domácu a zahraničnú politiku USA, však predstavujú politické a hospodárske riziká, uvádza CNN.
Na domácej scéne by sa opatrenia mohli vnímať ako prekročenie prezidentských právomocí, a to závratným tempom a s nedostatočnou transparentnosťou, zatiaľ čo zahraničných partnerov môžu povzbudiť k užšej spolupráci s Čínou, ktorá je hlavným rivalom USA.