Ruský vojak kritizuje české pušky dodané Ukrajine: Sú zlé, vyskúšali sme ich. Zasekávajú sa v nich náboje
Automatické pušky českej výroby, ktoré našli ruskí vojaci v obsadených pozíciách ukrajinských ozbrojených síl v Doneckej oblasti, sa ukázali ako chybné, uviedol podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS jeden z ruských inváznych vojakov.
Agentúra ho identifikovala ako príslušníka južnej skupiny jednotiek ruskej armády s volacím znakom Kasper. Podobné tvrdenia strán konfliktu nie je možné nezávisle overiť. Agentúra neuviedla žiadne podrobnosti o údajne poškodených zbraniach.
Ruský vojak: Útočné pušky z Česka sú zlé
Agentúra TASS však v titulku svojej správy napísala, že "Česká republika odovzdala ukrajinským ozbrojeným silám automatické pušky s rušiacimi nábojmi". Odvoláva sa na ruských vojakov a cituje jedného z nich.
"Stretli sme sa s českými zbraňami, vyskúšali sme ich, a zistili sme, že útočné pušky sú zlé. Spravidla sa náboje zasekávajú vo všetkých, ktoré majú," cituje štátna agentúra vojaka identifikovaného ako Kasper.
Ďalšie podrobnosti o daných zbraniach neuviedol, povedal len, že ruskí vojaci testovali automatické pušky na strelnici. "Myslím si, že v zásade ukrajinské ozbrojené sily nemajú žiadnu výhodu v zbraniach, výhoda je na našej strane," povedal ruský vojak, ktorý ďalej v správe agentúry TASS okrem iného opisuje výcvik inváznych síl.
Ukrajina už takmer tri roky odoláva rozsiahlej ruskej vojenskej agresii. Česká republika sa spolu s ďalšími západnými krajinami postavila na stranu bojujúceho Kyjeva a krajiny ho okrem iného podporujú dodávkami zbraní.
Nepotrebný vojenský materiál
Ministerka obrany Jana Černochová (ODS) v decembri uviedla, že od začiatku ruskej invázie poskytla Česká republika napadnutej krajine nepotrebný vojenský materiál v hodnote 7,3 miliardy korún (289 441 350 eur).
V júli minulého roka ukrajinský premiér Denys Šmyhal v Prahe oznámil, že v spolupráci s českou spoločnosťou Sellier & Bellot vznikne na Ukrajine nový závod na výrobu munície.
Český premiér Petr Fiala (ODS) na tlačovej konferencii uviedol, že zástupcovia českých a ukrajinských zbrojárskych firiem po rokovaní vlády podpísali zmluvy o presune výroby na Ukrajinu, a to na muníciu malého kalibru od firmy Sellier & Bellot alebo pušky Bren 2 od Českej zbrojovky.
„V nadväznosti na dohodu o spoločnom pláne s Ukroboronpromom z februára podpísala Česká zbrojovka dohodu o transfere technológie na montáž pušiek CZ BREN 2 na Ukrajine,“ uviedla vtedy v tlačovej správe spoločnosť Colt CZ, pod ktorú patrí výrobca malokalibrovej munície a Česká zbrojovka.
Česká iniciatíva slávi úspech. Krajiny EÚ a NATO spojili sily, munícia pre Ukrajinu je na ceste
Kto ešte používa české pušky
Ukrajinské ozbrojené sily už majú skúsenosti s puškami CZ BREN 2. Okrem nich a Armády Českej republiky s nimi pracuje aj protiteroristická jednotka francúzskeho žandárstva, portugalská armáda, poľská pohraničná stráž a rumunské žandárstvo.
Licenčne sa vyrábajú aj v Maďarsku pre potreby maďarských ozbrojených síl.
"Ukrajinci začali vyrábať české pušky CZ-806 BREN 2. Vybrali si konkurenta poľskej útočnej pušky Grot," napísala koncom minulého roka Wirtualna Polska s odvolaním sa na komuniké ukrajinskej zbrojovky Ukroboronprom o začatí licenčnej montáže českých pušiek BREN 2.
Podľa komuniké má nasledovať plná výroba na Ukrajine, aby sa zabezpečilo lepšie vybavenie ukrajinských ozbrojených síl modernými ručnými zbraňami. Poľská stránka pripomenula, že Česi medzitým vyvinuli novšiu verziu BREN 3.
Medzitým sa na sociálnych sieťach objavili zábery ruského vojaka so severokórejským ľahkým guľometom vzor 73, ktorý údajne tiež vychádza z československého ľahkého guľometu spred druhej svetovej vojny.
"Váži možno 15 až 16 kilogramov. Veľmi zvláštne. S niečím takým by som nechcel bojovať," hovorí vojak. Ukrajinskí blogeri však s odvolaním sa na zábery zo sociálnych sietí tvrdia, že ruskí vojaci používajú takéto samopaly aj v bojoch s ukrajinskými silami v Kurskej oblasti na západe Ruska.
Komentátori tvrdia, že ruské jednotky údajne pociťujú nedostatok samopalov ruskej výroby.
Pozrite si archívnu reportáž z 29. januára 2025 o tom, ako Ukrajina zasiahla sklad ropy v Rusku.
Rusko začalo rozsiahlu inváziu do susednej krajiny 24. februára 2022. Ukrajinci čiastočne odrazili nápor nepriateľských vojsk a získali späť časť svojho územia. Podľa agentúry Reuters však Moskva okupuje 20 % ukrajinského územia a v poslednom čase invázne sily neustále postupujú na východnej Ukrajine.
Cieľom ich ofenzívy je zrejme dobytie celého východoukrajinského regiónu Donbas. V auguste minulého roka zasa ukrajinské jednotky prenikli do ruskej Kurskej oblasti, odkiaľ sa ich Rusom ani s pomocou severokórejských jednotiek zatiaľ nepodarilo úplne vytlačiť.