Adopcie po novom. Ak prejde Ficov návrh zmeny ústavy, doplatia na to deti, varujú odborníci
Ak by prešli zmeny ústavy v pravidlách adopcie, stovky detí zbytočne zostanú v štátnom systéme. A to je nelogický krok v rámci boja za rušenie detských domovov. Premiér Robert Fico navrhol, aby po novom mali právo na adopciu len manželské páry či pozostalí po rodičovi.
Predseda občianskeho združenia Návrat Marek Roháček vo svojom vyjadrení zdôrazňuje význam prítomnosti stabilného dospelého, ktorý sa stará o dieťa, keď ide spať, alebo keď ráno vstáva a pripraví mu raňajky.
„To je úplne jednoznačne lepšie pre dieťa - mať stálu, bezpečnú osobu, ktorá sa mu venuje a poskytuje mu emocionálnu oporu,“ hovorí Roháček.
Pripravované zmeny by obmedzili žiadosti o adopciu
Na Slovensku žije približne 25 percent záujemcov o adopciu, ktorí nežijú v manželskom zväzku. Tento podiel tvorí skupinu jednotlivcov, ktorí si deti adoptujú napriek tomu, že žijú ako pár bez manželského zväzku alebo úplne sami. Pripravované zmeny v ústave by však tieto osoby obmedzili a znemožnili im žiadať o adopciu.
Podľa Roháčka by tento návrh mohol výrazne obmedziť možnosti pre deti, ktoré potrebujú náhradné rodinné prostredie. Zástupcovia občianskych združení, ako aj odborníci z oblasti adopcií upozorňujú, že zníženie počtu možných adoptívnych rodičov by mohlo mať katastrofálne následky, keďže v systéme môže zostať mnoho detí, ktoré by inak našli láskyplný domov.
„Dieťa, ktoré stratí rodinné prostredie, potrebuje vzťahovú osobu, je mu jedno, či je to žena alebo muž, alebo dvaja rodičia,“ domnieva sa Roháček.
Adopcie len pre rodičov či Slovensko s dvomi pohlaviami. Fico oprášil "ústavnú hrádzu proti progresivizmu"
Zníži sa počet potenciálnych adoptívnych rodičov
Riaditeľka koordinátorka adopcie detí Daniela Horinková vyjadruje obavy, že ak by sa tento návrh stal zákonom, zníži sa počet potenciálnych adoptívnych rodičov, čo je výrazne horšie než nechať deti v systéme. Tento krok by teda mohol zablokovať cestu k domovu mnohým deťom, ktoré ho potrebujú.
„Čiže nevidím dôvod, prečo by samožiadatelia mali byť takto diskriminovaní,“ hovorí Horinková.
Sociálna poradkyňa Natália Blahová vyjadruje obavy o osud detí, ktoré by mohli prísť o šancu na náhradnú rodinu, a zdôrazňuje, že mnohé deti vyrastajú v jednorodičovských domácnostiach, napríklad u rozvedených alebo ovdovených rodičov. Podľa odborníkov môže byť samožiadateľ rovnako plnohodnotným rodičom ako manželský pár.
Stanú sa zmeny realitou?
Zmeny v ústave, ktoré by umožnili adopciu len výnimočne, napríklad starým rodičom po smrti rodičov, by výrazne obmedzili práva osamelých žiadateľov. Sociálni poradcovia vyjadrili nádej, že pri každom prípade adopcie sa bude prihliadať najmä na záujem dieťaťa.
„Tak hádam budú rozmýšľať rozumom...,“ dúfa sociálna poradkyňa.
Napokon, aj keď návrh na zmeny v ústave už existuje, stále nie je jasné, kedy alebo či sa tieto zmeny vôbec stanú realitou.