Nespokojných ľudí nahradila upratovacia čata. Na Dargove čistila pamätník, ktorý posprejovali vandali
Popísanie vojnového pamätníka na horskom priechode Dargov pobúrilo množstvo ľudí. Košický samosprávny kraj nechal hanlivé nadpisy odstrániť. Páchateľom hrozí rok za mrežami. Na mieste bola redaktorka Katarína Cimborová.
Nespokojných ľudí pri pamätníku víťazstva na Dargove nahradila upratovacia čata. Chlapi zo sociálneho podniku košickej župy vyzbrojení riedidlom, handrami a kefami sa hneď pustili do roboty. Z pórovitého travertínu sa farba zmývala ťažko.
Odstránenie nadpisov podľa odhadov vyjde Košický samosprávny kraj, ktorý areál spravuje, na približne tisíc eur. Je možné, že na miesto budú musieť prizvať aj reštaurátora.
"Neriešime tento vandalizmus po prvýkrát. Mali sme tam posprejované alebo pomaľované aj tanky," hovorí hovorkyňa kraja Katarína Strojná.
Zakryli kamery
Vandali, ktorí na Dargove vyčíňali už v piatok večer, miesto zrejme dobre poznali. Podľa našich informácii kamerový bezpečnostný systém rezortu vnútra na streche múzea pred akciou zakryli.
"Policajti začali trestné stíhanie pre prečin poškodzovanie cudzej veci," oznámila hovorkyňa KR PZ v Košiciach Lenka Ivanová.
Pamätník, ktorý je vyjadrením úcty k vojakom padlým na tomto mieste počas druhej svetovej vojny, by už skoro mali strážiť ďalšie kamery.
"Župa pripravila projekt. Už ho má ukončený na vlastný bezpečnostný kamerový systém, ktorý by mal byť v lokalite osadený vlastne v prvom polroku tohto roku," dodala Strojná.
Kalváriu v Považskej Bystrici zničili vandali. Na kamerách nie sú, mesto si musí poradiť samo
Protifašistické hnutie odsúdilo vandalizmus
K incidentu sa vyjadrilo Slovenské protifašistické hnutie, pričom tento čin označilo jednoznačne za vandalizmus, a nie za protest proti ruskej agresii na Ukrajine.
„Vandalizmus si vždy zaslúži odsúdenie. Zároveň žiadame všetkých, aby tento čin nezneužívali na obviňovanie súčasnej opozície či nášho ukrajinského suseda. Na vyšetrenie tu máme orgány činné v trestnom konaní,“ uviedlo hnutie.
Zdôraznilo tiež význam 80. výročia ukončenia 2. svetovej vojny a potrebu úcty k obetiam Červenej armády, Kráľovskej rumunskej armády a 1. československého armádneho zboru v ZSSR.
V bojoch v Dargovskom priesmyku na prelome rokov 1944 a 1945 padlo podľa dostupných údajov približne 5 000 sovietskych vojakov.
„Oni predsa nemôžu za to, že ruský prezident Putin spáchal zločin proti mieru rozpútaním vojny proti Ukrajine,“ dodalo hnutie.
Viac sa dozviete v článku nižšie.
Na pamätníku na Dargove sa objavil nápis proti Putinovi. Na mieste sa zhromaždili ľudia, niektorí mávali sovietskymi vlajkami
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac