Protesty v Nemecku nepoľavujú. V Berlíne sa podľa organizátorov zišlo až štvrť milióna demonštrantov
V Berlíne v nedeľu (2.1.) demonštrovalo proti spolupráci s Alternatívou pre Nemecko (AfD) 160 000 ľudí. Usporiadatelia podľa agentúry DPA odhad polície považujú za nepresný, sami hovoria až o štvrť milióne protestujúcich.
Ďalšie desiatky ľudí demonštrovali vo viacerých nemeckých mestách. Nemeckom od stredy otriasajú rozsiahle protesty proti tomu, že sa konzervatívna únia CDU / CSU možného budúceho kancelára Friedricha Merza pri hlasovaní v Spolkovom sneme o protiimigračnej rezolúcii spoľahla na hlasy AfD. O túto stranu sa kvôli jej krajne pravicovým aktivitám zaujímajú tajné služby.
Demonštranti v Berlíne zaplnili centrum mesta. Protestovali okrem iného pred Ríšskym snemom, čo je historická budova, v ktorej sídli Spolkový snem. Plné bolo tiež námestie pred Braniborskou bránou, jedným zo symbolov mesta a pádu berlínskeho múru.
„Protipožiarne múry“
Demonštranti boli rovnako pred Víťazným stĺpom, ktorý s Braniborskou bránou spája bulvár 17. júna. Nespokojní občania sa ďalej vydali k sídlu Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorá sa nachádza neďaleko Víťazného stĺpu.
Polícia oznámila, že ulica medzi Víťazným stĺpom a budovou CDU je úplne plná. „Už sa tam viac nevojde,“ citovala DPA policajná hovorkyňa.
O protestoch na Slovensku píšu aj zahraničné médiá. Zelenskyj: Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa
Berlínsky denník Berliner Morgenpost napísal, že desaťtisíce ľudí v metropole sa vyslovili proti Merzovej politike. „Žiadna spolupráca s AfD, pán Merz!“ uviedol spolok Campact, ktorý dnešné protesty v nemeckom hlavnom meste spoluorganizoval.
Ľudia na protestnom pochode, ktorý z centra mesta vyrazil k centrále CDU, niesol početné transparenty, z ktorých niektoré boli široké aj vyše desať metrov. Demonštranti na nich uvádzali, že práve oni sú protipožiarne múry. Politické strany v Nemecku ako protipožiarny múr označujú zásadu s AfD nespolupracovať a blokovať ju.
Rozhneval ich krok kresťanských demokratov
Tento princíp ale Merz v očiach demonštrantov porušil, keď v stredu s pomocou AfD presadil právne nezáväznú rezolúciu požadujúcu sprísnenie migračnej politiky.
Kresťanským demokratom v Nemecku nepomohli ani hlasy krajnej pravice. Návrh na obmedzenie migrácie neprešiel
V piatok potom chceli konzervatívci presadiť návrh zákona, ktorý by okrem iného obmedzil zlučovanie rodín utečencov. Návrh však zákonodarcovia odmietli.
Dnes sa demonštrácie konali nielen v Berlíne, ale tiež v Lipsku, Halle, Saskej Kamenici (Chemnitz) či Mníchove. V Lipsku polícia účasť odhadla na 10 000 ľudí, v Halle potom na 8000.
V Nemecku sa 23. februára konajú predčasné parlamentné voľby, ktoré podľa prieskumov vyhrá CDU / CSU, druhá potom skončí AfD. Merz sľubuje, že únia pod jeho vedením s AfD koalíciu nevytvorí, sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz však varoval, že takáto koalícia nakoniec ale môže vzniknúť.
Protestujúci nevyšli do ulíc prvýkrát. Predtým sa demonštrácie konali aj v Lipsku či Mníchove: