Citróny namiesto jabĺk? V Dubnici nad Váhom oživujú tradíciu historickej oranžérie
V historickom parku v Dubnici nad Váhom pestovali pred 300 rokmi namiesto jabloní voňavé citrónovníky a figovníky. V slávnej oranžérii sa im darilo aj v našich podmienkach. Dnes táto tradícia v múzeu ožíva.
Dubnické múzeum sa rozhodlo nadviazať na históriu kaštieľa a vrátili sa k pestovaniu exotických rastlín. Prvú úrodu už dokonca zozbierali. A chutí mimoriadne dobre.
„Tým, že ich zbierame tak ako sa majú, že v podstate odpadne sám ten plod, tak je plne dozretý a voňavý, takže tá chuť je veľmi intenzívna aj vôňa,“ povedal výstavný technik múzea a pestovateľ Juraj Jaroš.
Figovníky, ananásy či granátové jablká
Pred stáročiami tu pestovali nielen citrónovníky a pomarančovníky, ale aj figovníky, ananásy, či granátové jablká.
„Je zachovaný v podstate zoznam rastlín. Podľa toho zoznamu sme sa snažili zohnať to dostupné čo teraz je na našom trhu,“ dodal Jaroš.
Citrusom sa v múzeu darí
Citrusom sa v múzeu darí, sú to odolné rastliny, ktoré netreba zbytočne rozmaznávať. Takto vyzerá najstarší strom citrónovníka, z ktorého sa neskôr vyšľachtili ďalšie odrody (vo videu vyššie).
„Tu máme takú raritku medzi citrusovými rastlinami, jedná sa o štandardný citrónovník pravý (vo videu vyššie). Tento kultivar vytvára taký atyp. že každý ten výčnelok je ako keby samostatný plod, ktorý vznikol,“ dodal Jaroš.
Slávnu oranžériu z 18. storočia (1733) postavil šľachtický rod Ilešháziovcov. V tej dobe bola jednou z najstarších a technicky najvyspelejších v strednej Európe.
„Vo francúzskom štýle, bolo to v duchu módnych trendov, v duchu prísnej symetrie, geometrie,“ povedala riaditeľka múzea Monika Gurínová Schwandtnerová.
Fungovala aj v zime
Dubnická oranžéria bola obrovských rozmerov. Odhaduje sa že bola dlhá viac než 60 metrov a zmestili sa do nej desiatky citrusov.
„Zároveň fungovala aj v zime, pretože bola vykurovaná kanálovým vykurovaním vyhrievanými dvoma kachľami,“ dodala Gurínová Schwandtnerová.
Vypestované citrusy a figy v minulosti predávali do kúpeľov a putovali aj na cisársky dvor vo Viedni. Oranžéria zanikla v 40. rokoch minulého storočia. V Dubnici sa exotickým rastlinám opäť darí. V múzeu plánujú oranžériu rozšíriť o ďalšie vzácne kultivary.
Kalváriu chcú zapísať na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Miestna fara však nie je nadšená
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac