Trump sľuboval lacnejšie potraviny, realita bude zrejme iná. Kanada a Mexiko kŕmia USA, clá môžu ceny vystreliť nahor

Americký prezident Donald Trump v sobotu zaviedol clá na dovoz z Mexika, Kanady a Číny s platnosťou od utorka. Kým Trump tvrdí, že negatívne dopady budú len krátkodobé, médiá hovoria o začiatku globálnej obchodnej vojny a možnosti vysokých cien potravín pre Američanov.

trump avokádo tarify mexiko usa
Foto: TASR/AP

Prezident Trump uvalil 25 percentné clá na kanadský a mexický tovar, vrátane energetických produktov z Mexika a 10 percentné clá sa vzťahujú na tovar z Číny a kanadské energetické produkty.

Trump tiež zvažuje clá na ďalšie produkty, ako sú počítačové čipy, oceľ, ropa, plyn, meď a farmaceutiká, čo môže vyvolať globálnu obchodnú vojnu s možným rastom cien a narušením dodávateľských reťazcov. Trumpovo nariadenie dokonca obsahuje mechanizmus na zvyšovanie ciel, ak postihnuté krajiny podniknú odvetné kroky.

Oplatia im to

Kanada a Mexiko avizovali možné zavedenie vlastných ciel, kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že clá zavedú od utorka.

„Kanada bude reagovať na obchodné opatrenia USA 25 percentnými obchodnými clami na americký tovar v hodnote 155 miliárd dolárov,“ povedal kanadský líder v sobotu večer na tlačovej konferencii. „To bude zahŕňať okamžité clá na tovar v hodnote 30 miliárd USD od utorka, po ktorých budú nasledovať ďalšie clá na americké výrobky v hodnote 125 miliárd USD v priebehu 21 dní, aby sa kanadské spoločnosti a dodávateľské reťazce mohli snažiť nájsť alternatívy.“

Medzi dotknuté položky bude patriť alkohol, výrobky, oblečenie, obuv, domáce spotrebiče, nábytok, materiály ako drevo a „oveľa viac“, uviedol Trudeau.

Čína s clami tiež nesúhlasí a plánuje podať žalobu na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO). Podľa ministerstva obchodu ide o "jednostranné zavedenie ciel zo strany Spojených štátov, ktoré vážne porušuje pravidlá WTO".

Mexiko sa k nim pridalo. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová požiadala ministra hospodárstva, aby realizoval "plán B". Dodala, že tento plán zahŕňa "tarifné a netarifné opatrenia na ochranu záujmov Mexika".

Dôsledky vraj budú len krátkodobé

Samotný Trump pripustil, že americkí spotrebitelia môžu pocítiť krátkodobé negatívne dopady. „Mohlo by dôjsť k určitému dočasnému, krátkodobému narušeniu a ľudia to pochopia. Clá nás urobia veľmi bohatými a veľmi silnými - a s ostatnými krajinami budeme zaobchádzať veľmi férovo,“ povedal podľa CNN Trump v piatok, keď ho novinári zatlačili, aby sa vyjadril k nákladom na clá, ktoré sa prenesú na dovozcov, a tým aj na spotrebiteľov.

Cieľom je podľa Bieleho domu obmedziť nelegálnu migráciu a drogový obchod hlavne s fentanylom a zároveň podporiť domácu výrobu.

„Sme vaším najväčším obchodným partnerom, preukážte nám úctu. Uzavrite svoje hranice a ukončite prísun fentanylu do tejto krajiny. Nejde teda o clo ako také, ale o opatrenie domácej politiky,“ vyhlásil Howard Lutnick, budúci Trumpov minister obchodu.

Nové clo vstúpi do platnosti v utorok a bude platiť dovtedy, kým Kanada, Mexiko a Čína údajne nepokročia v opatreniach proti nelegálnej migrácii a pašovaniu fentanylu do USA.

Doplatia na to spotrebitelia?

Trumpova teória stojí na predpoklade, že ak bude zahraničný tovar drahší, Američania budú viac nakupovať domácich produktov.

Podľa analýzy CNN môžu mať clá negatívne dopady na ceny potravín a pre Američanov to môže znamenať podstatné zdražovanie. Mexiko a Kanada sú totiž kľúčovými dodávateľmi potravín pre USA.

Mexiko je hlavným dodávateľom ovocia a zeleniny, zatiaľ čo Kanada vyváža do USA obilniny, cukor a hovädzie i hydinové mäso.

"Aj keď USA obvykle viac potravín vyvážajú, než dovážajú, hodnota dovozu v poslednom desaťročí rástla rýchlejšie ako hodnota vývozu," uvádza CNN. Významnou príčinou tejto závislosti sú klimatické zmeny, ktoré znižujú produkciu niektorých plodín v USA. Mexiko má výhodu v priaznivejších podmienkach na pestovanie.

Podľa niektorých médií tým Trump začal globálnu obchodnú vojnu. Agentúra AP uviedla, že by clá mohli výrazne zhoršiť infláciu, hoci jedným z najväčších ťahákov Trumpovej kampane bol práve sľub nižších cien potravín.

O clách sme sa v ta3 rozprávali s analytikom Lukášom Kovandom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok