Petíciou za kvalitnejšie potraviny. Poľnohospodári varujú pred dovozom z tretích krajín a nízkymi kritériami

Mäso dovážané z tretích krajín či nedostatočné hygienické kritériá. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sme čoraz viac vystavení riziku, že nakupujeme potraviny, ktoré nespĺňajú prísne európske štandardy. Zmeniť to chcú petíciou.

Rastové stimulátory, salmonela, či zakázané antibiotiká v mäse. To je malý príklad káuz, na ktoré upozorňujú slovenskí poľnohospodári. Tým sa nepáči, že naše pulty obsadzujú neoznačené potraviny z tretích krajín. Spotrebiteľ tak nevie, kde a za akých podmienok ich vyrobili. Petíciou chcú zatlačiť na Európsku komisiu.

Petícia

Žiadame, aby EU spotrebitelia mali transparentný prístup k informáciám. Žiadame, aby pôvod bol jasne vyznačený na obale,“ vyhlásil na tlačovej besede predseda SPPK Andrej Gajdoš.

To nie je potrava, to je otrava,“ dodal predseda Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty.

Na to, aby takýmto výrobkom klepla komisia po prstoch musia do konca septembra vyzbierať minimálne milión podpisov aspoň sedem ďalších krajín Únie. Poľnohospodárska komora vyzýva, že podpísať sa pod ňu môže každý.

Keď sa vyzbierajú podpisy tak EK sa musí tým zaoberať legislatívne alebo nelegislatívne, musí navrhnúť nejaké riešenie, ktoré musí prejsť európskym parlamentom,“ doplnil Gajdoš.

Dovoz potravín k nám podľa štatistík prevyšuje ich export. Ak sú z tretích krajín, dostanú sa na naše pulty aj o polovicu lacnejšie, pretože na ich výrobu nemusia spĺňať prísne kritéria. To znižuje konkurencieschopnosť našich poľnohospodárov. Za poslednú dekádu ich muselo v Európe skončiť vyše päť miliónov.

Petíciu podporuje aj rezort pôdohospodárstva

Na čo bola Slovákom daná zem, keď nežijú z plodov tejto zeme? Z čoho máme mať na nájom, keď nedáte zarobiť sami sebe, tie peniaze stále unikajú mimo,“ vyhlásil poľnohospodár Ľubor Paulen.

Nechceme zakázať dovoz. Chceme, aby boli riadne označené. Chceme vedieť, či ide o býčka chovaného v Argentíne alebo niekde v odlesovaných lesoch,“ doplnil Gajdoš.

„Je najlacnejšie dobré? tak prečo si kupujú mercedesy, prečo si nekúpia škodovečky,“ pýtal sa Paulen.

Petíciu podporuje aj ministerstvo pôdohospodárstva. Tí vnímajú čoraz väčší záujem ľudí o domáce potraviny a záujem výrobcov o udelenie Značky kvality. Tú dostanú len potraviny, ktoré sú aspoň z trištvrtiny z domácich surovín.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok