Festival chutí a kultúr pod jednou strechou. Pozrite si zvyky a tradície z rôznych kútov sveta

Keňa, India, Turecko, Kazachstan či Taliansko. 11 krajín z rôznych kútov sveta prinieslo kúsok svojho domova na Slovensko. Pohostili typickými jedlami, ukázali svoje tradičné oblečenie či zvyky. Festival Žijeme na Slovensku privítal návštevníkov už po druhý raz.

Krajiny z rôznych kútov sveta pod jednou strechou

Krajiny vzdialené aj niekoľko tisíc kilometrov spoločne pod jednou strechou. Za touto unikátnou iniciatívou stojí tlmočník Alaaddin, ktorý prišiel na Slovensko po nepokojoch v rodnom Turecku a dnes tu žije takmer dekádu. Počas toho stihol nielen naučiť sa po slovensky, ale aj vyštudovať tento jazyk. Nezanevrel však na tradície svojej rodnej krajiny a šíri ich aj u nás.

„Z politických dôvodov som tu požiadal o azyl a keď mi ho dali, pýtal som sa kamarátov, ako môžem byť užitočný. Tak sme založili tento festival, kde ukazujeme, ako harmonicky vieme žiť rôzne spoločnosti,“ hovorí Alaaddinov syn.

„Ľudia tu môžu nájsť všetko – tradičné oblečenie, jedlo alebo knihy,“ dodáva organizátorka festivalu.

Masala čaj z Indie

Medzi vystavovateľmi nechýbala ani mladá Indka, ktorá prišla predstaviť tradičný masala čaj. Tento čierny čaj so zázvorom je podľa nej lepší a účinnejší než káva. Zisk z predaja si však nenechá pre seba.

„Všetky peniaze, ktoré zarobíme, venujeme deťom na vzdelávanie v Nepále. Vo februári sa tam chystáme a osobne im to odovzdáme,“ hovorí mladá Indka.

Kúsok Afriky v Bratislave

Brandon a Naomi z Kene priniesli do Bratislavy kúsok „domova“ prostredníctvom svojej gastronómie. Aj keď sem prišli hlavne študovať, venujú sa aj gastrobiznisu.

„Dnes tu predávame svahilské a klasické africké jedlo. Máme tu napríklad kokosovo-šošovicové kari a kuraciu samosu,“ vysvetľuje účastník z Kene

Poľské dobroty na festivalovej ponuke

Poľka, ktorá sa zúčastnila festivalu, predstavila špeciálne poľské jedlo, ktoré sa bežne konzumuje ráno – donuty plnené džemom alebo krémom.

Cieľ: Spoznávať iné kultúry

Aj keď kultúry týchto krajín sú rôzne, jedno ich spája – na Slovensku našli druhý domov.

„Ľudia sú tu milí a priateľskí. Stále vás zdravia, je to iné ako v našej krajine. Zaujalo ma, že sú všeobecne tichí. Páči sa mi to, vyjadrujú tým rešpekt,“ hovorí organizátorka z Turecka.

„Je tu super. Bratislava je veľmi super,“ dodáva Talian.

„Boli sme veľmi zvedaví, čo tieto krajiny ponúkajú. Ochutnali sme rôzne koláčiky,“ hovorí jedna z návštevníčok.

Organizátori festivalu chcú postupne zapojiť aj ďalšie krajiny, pričom ich cieľom je, aby sa ľudia na Slovensku nebáli spoznávať iné kultúry a obohacovať tak svoje obzory.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok