Slovenskí liehovarníci zažívajú jednu z najlepších sezón. Vyššie ceny však otvárajú dvere nelegálnemu páleniu

Slovenské pálenice zažívajú jednu z najlepších sezón za posledné desaťročie. Ovocia bolo dostatok a tak liehovarníci pracujú nepretržite už od leta. Napriek tomu, že zákazníci stále nosia kvas, množstvo spracovaného ovocia je nižšie ako v minulosti. Dôvodom sú vyššie ceny.

Silná sezóna pálenia

Kým predchádzajúca sezóna pred dvoma rokmi potrápila páleničiarov a mnohí kvôli slabej úrode ani neotvorili, v tejto sezóne sa kotly nezastavili. "Minulý rok sme pálili presne dva a pol mesiaca, tento rok od júla až do marca," hovorí predseda Združenia páleníc a liehovarov Viktor Mikuška.

Sezóna sa teda vyvíja veľmi priaznivo. "Vyzerá to, že bude naozaj veľmi dobrá," dodáva vedúci liehovarník pálenice v Streženiciach Ján Adamička.

Základom tohto úspechu je mimoriadne štedrá úroda z minulého roka. Okrem sliviek a jabĺk sa podarilo zozbierať aj dostatok ovocia na výrobu vzácnych marhuľovíc a čerešňovíc.

"Hrušiek bolo veľmi veľa, pálili sme ich asi mesiac nepretržite," spomína Adamička.

Ceny pálenky rastú: Zákazníci si priplatia

Napriek bohatým úrodám si zákazníci budú musieť za domácu pálenku priplatiť. Ceny rástli už vlani, no zvýšenie pokračuje aj tento rok. "Liter absolutu stál v minulosti 15,45 eur, teraz stojí 15,75 eur. Takže to nie je veľa," uvádza predseda Združenia páleníc a liehovarov.

Najväčšie zdražovanie však prišlo už pred dvomi rokmi, keď sa menila spotrebná daň a ceny vtedy stúpli o tretinu. To malo za následok, že mnohí zákazníci vozia menej kvasu, než v minulosti.

"Tí pestovatelia, ktorí pálili minulý rok 500 litrov kvasu, teraz pália 300, možno 250 – teda polovicu," konštatuje Viktor Mikuška.

Vyššie ceny otvárajú dvere nelegálnemu páleniu

Vyššie ceny môžu podľa liehovarníkov opäť podporiť nelegálne pálenie alkoholu. "Kriminálny úrad finančnej správy v roku 2024 zaistil 7 nelegálnych zariadení na výrobu alkoholu," uviedol hovorca finančnej správy Daniel Súkup.

Colný úrad finančnej správy môže fyzickej alebo právnickej osobe udeliť pokutu od 100 do 33 000 eur. Pokiaľ ide o výrobu väčšieho množstva alkoholu v nelegálnej pálenici, môže ísť aj o trestný čin.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok