Šutaj Eštok našiel náhradu za Soláka. Do kresla policajného prezidenta zasadne po prvýkrát žena

včera 10:03 , Aktualizované: včera 18:51

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok predstavil nového prezidenta Policajného zboru. Predošlý šéf Ľubomír Solák skončil po zlyhaní polície v súvislosti s násilím na škole v Spišskej Starej Vsi.

Novou prezidentkou Policajného zboru bude Jana Maškarová. Na tlačovej konferencii to v pondelok (27. januára) oznámil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Maškarová na pozícii nahradí Ľubomíra Soláka, ktorý vo funkcii skončil v súvislosti s útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.

"Je mi dnes cťou, že môžem prvýkrát v histórii Policajného zboru uviesť do jeho čela ženu, dnešným dňom bude poverená riadením Policajného zboru pani generálka Jana Maškarová. Pre mnohých z vás nejde o neznámu osobu a v bezpečnostných zložkách má už svoju históriu," vyhlásil Šutaj Eštok.

Dodal, že bezpečnostné zložky štátu podľa neho dnes spolupracujú najlepšie za posledných 30 rokov.

Maškarová chce reformy

Minister vnútra informoval, že Maškarová je od pondelka poverená riadením polície. Spomenul, že ministerstvo aj políciu čaká viacero výziev, napríklad boj proti nelegálnej migrácii, bezpečnosť štátu, ale aj personálna stabilizácia Policajného zboru.

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť aj tu:

Nová šéfka polície vyhlásila, že sa bude snažiť zvýšiť atraktivitu polície, aby do zboru prišli mladí ľudia. Počas svojho pôsobenia by zároveň chcela vytvoriť atraktívnejšie platové podmienky, zabezpečiť lepší fyzický a zdravotný stav policajtov či im pomôcť s bývaním.

Deklarovala, že sa bude snažiť zvýšiť dôveru verejnosti voči Policajnému zboru.

 "Prostredie, v ktorom pracujú policajti, dennodenne nasadzujú životy, je dôležité na ich činnosť. Poznám to sama, lebo sama som vyšla z ulice a viem, aké to je pracovať na ulici. Viem, aké to je byť nadriadeným, viem, aké to je byť vo vyššom vedení," uviedla Maškarová.

Poverená policajná prezidentka zdôraznila, že polícia prešetrí všetky podnety, ku ktorým sa dostane. Dodala, že o svoje pozície sa nikto v zbore nemusí obávať, no jej podriadení budú musieť jej pracovné tempo stíhať.

Zbor dobre pozná

Maškarová pôsobila v rokoch 2018 až 2021 ako viceprezidentka Policajného zboru, čím sa stala prvou ženou v tejto funkcii.

V roku 2019 bola povýšená do hodnosti generála. Od decembra 2023 zastávala post námestníčky Národného bezpečnostného úradu.

Opozícia reaguje

Opozičné KDH žiada od novej policajnej prezidentky, aby v žiadnom prípade nepripustila zneužitie polície v politickej súťaži. Uviedol to podpredseda opozičného KDH Viliam Karas.

"Od novej policajnej prezidentky je ťažké očakávať nápravu, keďže je zrejmé, že akékoľvek zlepšenie situácie je podmienené politickým mandátom ministra, ktorý nebude môcť prekročiť. Bez výmeny vedenia ministerstva vnútra je ťažké očakávať zlepšenie situácie v Policajnom zbore," povedal Karas.

Tvrdí, že Maškarová preberá Policajný zbor v rozklade, v dôsledku novely Trestného zákona, na ktorú nebol pripravený. Množstvo priestupkov podľa Karasa nemá kto riešiť, veľa skúsených vyšetrovacích tímov bolo rozpustených a skúsení policajti prevelení na úseky, kde nemajú žiadnu expertízu.

SaS a Slovensku prekážajú kauzy

Opoziční poslanci z hnutia Slovensko a strany SaS kritizujú poverenú prezidentku Policajného zboru Janu Maškarovú za jej pôsobenie vo vedení polície počas viacerých významných káuz.

„Sú tu podozrenia z toho, že boli vynášané informácie z trestných konaní. Podľa mňa nebolo vyvrátené, že takouto podozrivou je pani Maškarová. Neočakávam v tomto nejaký zásadný obrat,“ vyhlásila poslankyňa SaS Mária Kolíková.

Poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) verí, že Maškarová opätovne založí Národnú kriminálnu agentúru a podporí vyšetrovateľov, ktorých podľa neho postihli personálne čistky ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

„Pozná mnohých tých vyšetrovateľov, ktorým sa Matúš Šutaj Eštok pomstil, a pozná ich prácu a osobne ich pozná. Tak verím, že sa ich zastane,“ povedal Mikulec.

Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) pripomenula, že Maškarová pôsobila v polícii počas lustrácie novinárov a káuz ako Mýtnik či Dobytkár.

Jej nomináciu vníma ako návrat k obdobiu, keď sa kauzy zametali pod koberec. Opozícia zároveň vyzvala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa vyjadril k podozreniam na zneužívanie bezpečnostných zložiek na politické účely.

„Pánovi generálnemu prokurátorovi dávame 24 hodín, aby sa vyjadril, aby začal konať v týchto dvoch veciach – kupovanie poslancov a zneužívanie bezpečnostných zložiek. Ak sa nevyjadrí, tak následne podáme trestné oznámenie my,“ vyhlásila Remišová.

Posledný riadny šéf polície

Ľubomíra Soláka vymenovali za prezidenta Policajného zboru začiatkom decembra 2023.

Vo funkcii pôsobil do 18. januára 2025, keď ho odvolal minister vnútra v súvislosti s tragickými udalosťami na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.

Počas svojho pôsobenia sa Solák zameriaval na stabilizáciu personálnej situácie v polícii, plánoval personálne zmeny a reorganizáciu štruktúry policajného prezídia s cieľom presunúť niektoré útvary na krajskú úroveň.

Taktiež kládol dôraz na zvýšenie prítomnosti policajtov v uliciach a zlepšenie finančných podmienok pre príslušníkov zboru.

Jeho odvolanie bolo spojené s nedostatočnými preventívnymi opatreniami zo strany polície pred útokom v Spišskej Starej Vsi, kde došlo k tragédii na miestnom gymnáziu.

Minister vnútra uviedol, že obvodné oddelenie polície bolo informované o problémovom správaní študenta, no neprijalo adekvátne opatrenia na predchádzanie incidentu.

Po Solákovom odchode bol vedením Policajného zboru dočasne poverený viceprezident Rastislav Polakovič.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok