Migaľ vyhlásil, že Pellegrini riadi Hlas cez Druckera. Kým sa situácia nevyrieši, rebeli nebudú hlasovať

včera 22:24 , Aktualizované: včera 23:48

V Hlase aj mimo neho to vrie. Vylúčený poslanec Samuel Migaľ tvrdí, že prezident Peter Pellegrini naďalej ovplyvňuje dianie v strane Hlas prostredníctvom ministra školstva Tomáša Druckera.

Samuel Migaľ
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Čo sa deje okolo migaľovcov?

Strana Hlas v piatok 24. januára rozhodla o vylúčení dvoch svojich členov a zároveň poslancov Národnej rady – Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša. Obaja patria k štvorici nespokojných poslancov, ktorí v posledných mesiacoch spochybňujú súčasné smerovanie strany a koalície.

Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok sa voči odídencom ostro vymedzil. „Boli to vydierači, ktorí si pýtali vysoké štátne funkcie,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v sobotu po kongrese Hlasu.

Podľa neho mala štvorica poslancov požadovať post ministra vnútra, podpredsedu parlamentu, šéfa vojenského spravodajstva a podpredsedu Hlasu. „Nemôžeme sa správať tak, že budeme obchodovať a špekulovať,“ dodal.

Ján Ferenčák a Roman Malatinec majú podľa Šutaja Eštoka možnosť „vrátiť sa“ a podáva im ruku.

Krok Hlasu prišiel krátko po tom, ako sa k dianiu v strane vyjadril aj prezident Peter Pellegrini, ktorý kritizoval nespokojných poslancov a odkázal im, aby sa neschovávali za jeho meno. „Ich požiadavky nie sú o hodnotách, ale o moci,“ vyhlásil Pellegrini.

Napätá situácia v strane Hlas však má širší dopad aj na fungovanie vlády. Koalícia po odchode dvoch poslancov nateraz oficiálne stratila väčšinu v parlamente, keďže Migaľ prostredníctvom sociálnej siete po slovách Šutaja Eštoka oznámil, že štvorica nebude v parlamente hlasovať.

Premiér Robert Fico už avizoval, že si bude pýtať vysvetlenie od vedenia Hlasu. „Ja budem potrebovať toto rozhodnutie vysvetliť,“ povedal Fico v relácii STVR Sobotné dialógy.

Analytici upozorňujú, že aktuálne turbulencie môžu v parlamente výrazne oslabiť vládnu väčšinu a skomplikovať fungovanie vlády.

Dohry zmien v Hlase sme pre vás vysvetlili vo vysielaní ta3.

Migaľove zásadné obvinenia

Premiér sa po výzve migaľovcov, aby tieto problémy urýchlene vyriešil, zatiaľ nevyjadril. Šutaj Eštok v nedeľu v relácii O 5 minút 12 odmietol, že by boli na štvoricu poslancov nasadené bezpečnostné zložky, ako to uviedli v stanovisku.

"Budeme garantovať stabilitu v rámci koalície," dodal s tým, že Ferenčáka a Malatinca nepovažuje za takých vydieračov, preto majú otvorené dvere. K ich stanovisku sa však detailnejšie nevyjadril. Na Migaľovom Facebooku v nedeľu nepribudlo žiadne vyjadrenie, no vyjadril sa pre Denník N. Rozhovor bol zverejnený v nedeľu večer.

Vylúčený poslanec v rozhovore tvrdí, že prezident Pellegrini naďalej ovplyvňuje dianie v strane Hlas. Podľa neho využíva ministra školstva Tomáša Druckera ako svojho sprostredkovateľa v strane. „Peter Pellegrini riadi Hlas cez Tomáša Druckera,“ vyhlásil Migaľ.

Podľa jeho slov mal prezident dokonca osobne zasiahnuť do vnútrostraníckeho diania aj na poslednom pracovnom kongrese Hlasu, kde sa ostro vyjadroval proti štvorici nespokojných poslancov. „Nadstranícky prezident, ako o sebe hovorí Pellegrini, bol aj na poslednom pracovnom kongrese strany, kde mal veľmi horlivý prejav o tom, ako nás treba potrestať, ako sme zradili hodnoty strany Hlas,“ tvrdí Migaľ.

S Radomírom Šalitrošom zvažujú trestné oznámenie za výroky, ktoré na sneme Hlasu padli.

K utorkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej je hlavným bodom zdravotníctvo, sa pre Denník N vyjadril nasledovane: „Všetko to závisí od veľmi jednoduchej matematiky. Napriek tomu, že my dvaja s kolegom Šalitrošom už nie sme súčasťou Hlasu, ako štvorica podporujeme vládnu koalíciu. Ale musí dôjsť k nejakej reflexii a rekonštrukcii. V prípade mimoriadnej schôdze by to nedávalo zmysel, kolega Ferenčák ide na služobnú cestu do Poľska, takže aj keby sme prišli na schôdzu traja, tak sa ju tak či tak nepodarí otvoriť.“

Dodal, že kým sa celá situácia nevyrieši, štvorica nebude v parlamente hlasovať, ani sa prezentovať. Zároveň odmietol slová predsedu Hlasu aj prezidenta, že štvorica žiadala vysoké funkcie.

Prezident sa zatiaľ k týmto tvrdeniam nevyjadril. Ak tak urobí, jeho reakciu doplníme.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok