Prešov píše slovenskú históriu. Rádioamatéri sa spojili s vesmírnou stanicou a hovorili s astronautkou
Prvenstvo nie len pre Prešov, ale aj celé Slovensko. Radioamatérom na Prešovskej univerzite sa podarilo spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou ISS a porozprávať sa s jedinou astronautkou na palube.
Pripravovali sa mesiace
Aby mohli rádioamatéri nadviazať kontakt s astronautmi vo vesmíre, museli na budove Prešovskej univerzity nainštalovať špeciálnu anténu. Na rádiové spojenie s Medzinárodnou vesmírnou stanicou sa pripravovali už od marca.
"Anténa nám vlastne zabezpečuje spojenie medzi nami a ISS a anténny rotátor bude anténu natáčať či už horizontálne, alebo vertikálne cez počítačom ovládaný systém," opísal koordinátor podujatia Matúš Nemec.
Deti, skauti a študenti Prešovskej univerzity mali astronautke Sunitte Williams položiť 15 otázok.
"Napríklad, oni sú v skafandri a keď ich niečo svrbí, ako sa poškriabu? Nemôžu si dať dolu helmu. Ma to zaujíma, že ako to robia," povedal účastník podujatia Timothy Prakoso.
"Budem sa pýtať na to, čo zábavné alebo kreatívne astronauti vyskúšali s tým, že je tam nízka gravitácia. Tak, že aké experimenty s tým robili," hovorí účastník projektu Michal Verbovský.
ISS nad naším územím preletí denne 16-krát vo výške približne 400 km. Na rádiové spojenie prostredníctvom utajenej frekvencie mali však v Prešove iba 10 minút.
Unikátny vesmírny objav: Astronómovia našli hviezdu, ktorá zrejme zničila svoj planetárny systém
Pokúšajú sa spojiť
Prvý pokus o spojenie nevyšiel. Šanca na druhý prišla o hodinu a pol. Nadšencov vesmíru čakanie neodradilo.
"Keď už som sem meral tú dlhú 300-kilometrovú cestu, tak už tu ostanem, dokiaľ sa to nepodarí," povedal účastník podujatia Peter Štefánik.
Krátko po osemnástej hodine sa z vysielačky konečne ozval hlas jedinej ženy v sedemčlennej posádke na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
"Spojenie nie je čisté, ale dúfam, že ma počujete,“ uviedla astronautka NASA Sunita Williams.
Kým sa ISS stratila z dosahu rádiových vĺn, americká astronautka okrem iného prezradila, že vo vesmíre nemá ponorkovú chorobu a členov posádky vníma ako svojich súrodencov.
Prešovská univerzita sa ako prvá na Slovensku môže pochváliť úspešným pokusom o kontakt s astronautmi. Aj týmto spôsobom prispieva k popularizácii vedy medzi mladými. "Ja vám veľmi pekne ďakujem, ďakujem!" dodal na záver Matúš Nemec, koordinátor podujatia, a všetci začali tlieskať.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac