Hladné deti a tehotné školáčky v osadách. Komisár Mikloško hľadá riešenia pre dôstojný život
Tehotné 13-ročné žiačky, deti, ktoré odpadávajú od hladu na hodinách v škole, aj taká ja realita života v osadách na východnom Slovensku. Komisár pre deti Jozef Mikloško pripravuje stretnutie, ktoré by deťom z marginalizovaných komunít zabezpečilo dôstojný život.
Už v roku 2022 podmienky, v akých na Slovensku žijú deti z marginalizovaných komunít, šokovali členov delegácie výboru pre regionálny rozvoj Európskeho parlamentu.
"Hanba, hanba, tak pre Európsku úniu a takisto pre Slovensko! Je to absolútny škandál, že v Európe v 21. storočí žijú ľudia ako v stredoveku," pohoršuje sa predseda Výboru EP pre regionálny rozvoj Younous Omariee.
Po vyše dva a pol roku od návštevy z Bruselu bije na poplach aj komisár pre deti. Jeho úrad vlani v máji zmapoval situáciu v 10 obciach s vysokým podielom marginalizovaných rómskych komunít.
Prečo systém odopiera rodičovské práva? Problémy v ochrane detí a otcov v rodinných konfliktoch
Chýba oblečenie aj obuv
"My na Slovensku v roku 2025 máme deti, ktoré, bohužiaľ, nemajú denne ani jedno teplé jedlo. Tieto deti častokrát aj odpadávajú v škole počas vyučovania," povedala Svetlana Pavlovičová, odborná poradkyňa komisára pre deti.
Dve tretiny z vyše 6-tisíc monitorovaných detí v škole dostávajú iba suché balíčky. Okrem jedla im chýba oblečenie aj obuv. V priemere vymeškajú 220 hodín ročne.
"V istej základnej škole nám povedali, že všetky naše deviatačky sú tehotné," oznámil komisár pre deti Jozef Mikloško.
Nedostupnosť pitnej vody a absencia hygienických návykov vedú k rôznym ochoreniam.
Po tragédii na Spiši si musíme všímať správanie detí, v školstve chýbajú pedopsychiatri, hovorí Síthová
"Máme deti, ktoré častokrát trpia hepatitídou. Sú to lokality, kde sa to pravidelne opakuje a žltačka je, bohužiaľ, choroba špinavých rúk," dodala odborná poradkyňa komisára pre deti.
Delegácia z europarlamentu pred rokmi skonštatovala, že na riešenie zložitej situácie v osadách na Slovensku nie je dostatok politickej vôle. Malo by sa to však zmeniť.
"Vyzveme ministerstvá, už sme vyzvali splnomocnenca, mimovládne organizácie, školy aj cirkev na to, aby sa táto problematika začala nadrezortne riešiť," hovorí komisár pre deti
Prvé stretnutie, ktoré by mohlo zlepšiť život detí v osadách, by sa malo uskutočniť už koncom januára.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac