CIA zmenila svoje stanovisko. Únik covidu z laboratória považuje za "pravdepodobnejšiu" alternatívu pôvodu
Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) v sobotu zmenila svoje oficiálna stanovisko v súvislosti s pôvodom ochorenia COVID-19. Podľa CIA je "pravdepodobnejšia" alternatíva, že vírus unikol z laboratória, než že by ho na človeka preniesli zvieratá. Hodnotenie CIA je však podľa slov tajnej služby postavené na "správach s nízkou mierou dôveryhodnosti," čo naznačuje, že dôkazy sú nedostatočné, nepresvedčivé alebo rozporuplné. Informuje o tom agentúra AFP a AP.
"CIA na základe dostupných správ s nízkou mierou dôveryhodnosti usudzuje, že pôvod pandémie COVID-19 je skôr spojený s vedeckým výskumom ako s prirodzeným pôvodom," uviedol hovorca CIA v sobotňajšom vyhlásení. Spravodajská služba však zdôraznila, že obe scenáre pôvodu vírusu sú aj naďalej pravdepodobné.
K zmene stanoviska došlo krátko po vymenovaní nového riaditeľa CIA Johna Ratcliffa. Nominant novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v piatkovom rozhovore uviedol, že jedným z jeho prvých krokov v úrade bude posúdiť pôvod ochorenia COVID-19.
Zdroj agentúry AFP uviedol, že zmena stanoviska vychádza z novej analýzy existujúcich spravodajských informácií, ktorú nariadil predchádzajúci riaditeľ CIA William Burns a ktorá bola dokončená pred Ratcliffovým uvedením do úradu tento týždeň.
Odborníci: Covid mal na Slovensko výrazne väčší dopad ako sme si mysleli. Na štúdii sme pracovali dva roky
Podpora teórie o víruse z laboratória
Niektoré americké agentúry, ako napríklad Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a ministerstvo energetiky, podporujú teóriu o tom, že vírus unikol z laboratória, hoci sa odvolávajú na informácie s odlišnou mierou spoľahlivosti. Väčšina amerických spravodajských služieb sa však stále prikláňa k prirodzenému vzniku ochorenia.
Zástancovia hypotézy o úniku z laboratória zdôrazňujú, že prvé známe prípady ochorenia COVID-19 sa vyskytli v čínskom meste Wu-chan, ktoré ja považované za centrum výskumu koronavírusov. Mesto sa taktiež nachádza asi 1600 kilometrov od najbližších populačných centier netopierov, ktoré sú nositeľmi podobných vírusov.
K definitívnym záverom o pôvode ochorenia podľa spravodajských predstaviteľov služby nikdy nedospejú, keďže čínske úrady v tejto otázke odmietajú spolupracovať.
Pozrite si archívnu reportáž z 18. januára 2025 o tom, ako úmrtí je po covide-19 viac, ako sme si mysleli.