Veľmi tesné hlasovanie. Americký Senát schválil vymenovanie Hegsetha za ministra obrany USA

včera 07:05

Americký Senát tesne schválil vymenovanie Petea Hegsetha za ministra obrany USA. Hlasovanie bolo nerozhodné, o jeho vymenovaní rozhodol svojím hlasom viceprezident J. D. Vance. Vymenovanie kontroverzného kandidáta je veľkým víťazstvom pre Trumpa.

USA, senát, Petea Hegsetha
Foto: TASR/AP

Proti Hegsethovi hlasovali všetci demokrati a nezávislí senátori a pripojili sa k nim aj traja republikáni. Demokratickí zákonodarcovia ho kritizujú kvôli údajne nedostatočným manažérskym skúsenostiam a podozreniam z nevhodného správania voči ženám či nadmernej konzumácii alkoholu, čo Hegseth poprel.

44-ročný Hegseth je vojnový veterán a je známy predovšetkým vďaka svojmu pôsobeniu v Trumpovi naklonenej televízii Fox News.

Okrem neúspešnej kandidatúry do Senátu USA nemá žiadne predchádzajúce politické skúsenosti. Teraz povedie jedno z najdôležitejších ministerstiev USA.

Túto pozíciu v minulosti získavali kandidáti s bohatými skúsenosťami s riadením veľkých organizácií, ktorí sa tešili širokej podpore oboch strán.

Nerozhodné hlasovanie

Bolo to až druhýkrát, keď hlasovanie o vymenovaní člena vlády dopadlo nerozhodne a pre jeho potvrdenie bol potrebný rozhodujúci hlas, ktorý má v americkom Senáte viceprezident. Prvým bol tiež Trumpov kandidát, Betsy DeVos, ktorá sa v roku 2017 stala ministerkou školstva.

Z republikánskych senátorov proti Hegsethovi hlasovali senátorky Lisa Murkowski a Susan Collins a senátor Mitch McConnell. Ten uviedol, že Hegseth nepreukázal, že má schopnosť efektívne riadiť takú veľkú a zložitú organizáciu, akou je armáda.

Hegseth povedie 1,3 milióna príslušníkov aktívnej služby a takmer jeden milión civilistov, ktorí pracujú pre americkú armádu. Jej ročný rozpočet predstavuje takmer jeden bilión USD. Hegseth zákonodarcom povedal, že doteraz najväčšia skupina, ktorú riadil, mala 100 ľudí a najväčší rozpočet 16 miliónov USD.

Čo sľubuje Hegseth a ako si poradí s niektorými témami?

Hegseth sľubuje priniesť do Pentagonu zásadnú zmenu. Agentúra Reuters upozornila, že politici budú pozorne sledovať ako si Hegseth vo funkcii povedie, napríklad ako si poradí s personálnymi otázkami ako ženy v bojových úlohách, či aké budú jeho postoje v zásadných zahraničnopolitických témach, ako je vojna na Ukrajine, súperenie s Čínou a napätie na Blízkom východe.

Hegseth okrem iného kritizoval iniciatívy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inklúzie v armáde.

Aký je jeho postoj k dôležitým zahraničným otázkam, ako vyzbrojovanie Ukrajiny, ako pripraviť americkú armádu na prípadný konflikt s Čínou a či by sa usiloval o obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v miestach ako Sýria a Irak, sa toho vie málo.

Pozrite si prejav Trumpa na fóre v Davose.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok