KĽDR posiela ďalších vojakov na Ukrajinu. Prezident Trump sa medzitým snaží obnoviť vzťah s Kim Čong-unom
Severná Kórea sa chystá vyslať ďalších vojakov bojovať po boku Ruska proti Ukrajine, uviedli juhokórejskí vojenskí predstavitelia, ktorých citoval spravodajský server The Guardian.
KĽDR sa k tomuto kroku pripravuje napriek správam o veľkých stratách medzi vojakmi z komunistického štátu, ktorí už boli vyslaní na bojisko.
Kim Čong-una Trump vychválil
Informácia, že by Pchjongjang mohol poslať do Ruska ďalšie vojenské posily, prišla v čase, keď americký prezident Donald Trump naznačil, že sa pokúsi obnoviť vzťahy s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, a v rozhovore v americkej televíznej stanici Fox News označil Kima za "šikovného chlapa".
Juhokórejský zbor náčelníkov štábov dnes vo vyhlásení uviedol, že severokórejský režim pravdepodobne urýchľuje prípravy na vyslanie ďalších vojakov. Odhaduje sa, že Severná Kórea už vyslala 11 000 vojakov, aby bojovali na ruskej strane; značný počet z nich už bol zabitý alebo zranený, uviedol The Guardian.
Severná Kórea začala podľa médií vysielať vojakov do vojny na Ukrajine vlani na jeseň, niekoľko mesiacov po tom, ako sa Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin dohodli na vzájomnom obrannom pakte, ktorého cieľom je posilniť ich spojenectvo proti tomu, čo obaja označili za "západnú hegemóniu" vedenú Spojenými štátmi.
Predpokladá sa, že výmenou za poskytnutie vojakov, zbraní a munície Severná Kórea dúfa v získanie prístupu k sofistikovanej ruskej raketovej a satelitnej technológii.
Putin vraj načrtol svoje požiadavky na mier: Na schôdzke s Trumpom bude žiadať, aby Ukrajina nevstúpila do NATO
Chce s ním obnoviť vzťah
Vo štvrtkovom rozhovore Trump uviedol, že plánuje obnoviť pokusy o nadviazanie kontaktu s Kimom, s ktorým sa za svojho prvého funkčného obdobia v Bielom dome trikrát stretol. Na otázku, či sa s Kimom znovu "spojí", Trump odpovedal: "Áno. Mal ma rád. A ja som si s ním rozumel. Nie je to žiaden náboženský fanatik. Náhodou je to šikovný človek. Kim Čong-un je šikovný človek," dodal Trump.
Na prvej vrcholnej schôdzke v Singapure v júni 2018, ktorý bol prvým stretnutím medzi americkým a severokórejským vodcom, podpísali Trump a Kim dohodu, v ktorej sa zaviazali k "úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova", pričom Trump označil stretnutie za úspešné.
Ich druhý samit v Hanoji vo februári 2019 ale skončil neúspechom, keď sa nezhodli na tom, čo by USA mali Severnej Kórei ponúknuť v rámci zmiernenia sankcií výmenou za likvidáciu severokórejského jadrového arzenálu.
Trump sa pokúša dosiahnuť obchodnú dohodu s Čínou. S vodcom KĽDR chce opäť nadviazať kontakt
Severokórejskí vojaci na Ukrajine
V júni 2019 sa Kim a Trump znovu stretli v demilitarizovanej zóne - silne opevnenej hranici oddeľujúcej Severnú a Južnú Kóreu - a dohodli sa na začatí rozhovorov na pracovnej úrovni. Jadrové rokovania medzi USA a Severnou Kóreou sa ale od konca roka 2019 nekonali a Pchjongjang pokračoval v početných testoch balistických rakiet. Jadrovú zbraň KĽDR naposledy testovala v roku 2017.
Zapojenie Severnej Kórey do konfliktu na Ukrajine je všeobecne považované za katastrofu, napísal The Guardian. Severokórejskí vojaci nemajú dostatok skúseností a bojujú na neznámom území. Začiatkom tohto mesiaca zajali ukrajinské sily dvoch severokórejských vojakov, z ktorých jeden uviedol, že mu nebolo povedané, že ho posielajú bojovať vo vojne, a namiesto toho sa domnieval, že ide na cvičenie.
Ukrajinskí vládni predstavitelia tvrdia, že Severná Kórea vyslala do ruskej Kurskej oblasti asi 11 000 vojakov. Podľa spravodajských služieb v Južnej Kórei bolo 270 z nich zabitých a zhruba 2700 zranených.
Severná Kórea svoju úlohu vo vojne verejne nepriznala, ale v októbri minulého roka Putin nepoprel, že severokórejské sily sú v Rusku. Severokórejský námestník ministra zahraničia Kim Čong-kju iba uviedol, že akékoľvek takéto nasadenie by bolo v súlade s medzinárodným právom.
Ukrajina nedávno zadržala severokórejských vojakov.