Odborníci varujú pred tragédiami na školách. Potrebná je systematická podpora duševného zdravia

Tragédiám na školách sa dá predísť. Odkazujú odborníci, ktorí apelujú na vážnu potrebu systematickej podpory duševného zdravia v školách. Podľa nich školy potrebujú podporné tímy. Na to však nemajú finančnú, ani personálnu kapacitu. Znepokojení učitelia poslali vláde otvorený list.

Takéto podporné tímy fungujú približne na polovici škôl

Takzvané školské podporné tímy sa skladajú zo špeciálnych pedagógov, asistentov, sociálnych pracovníkov či výchovných poradcov. Obrátiť sa na nich môže žiak, rodič aj učiteľ. Pomáhajú s nezvládnuteľnými emóciami a zlepšujú atmosféru v škole.

"Je tam jednak aj prevencia, ktorá ma za úlohu vytvoriť na škole atmosféru porozumenie, vzájomné spoznávanie. Vytvoriť na škole prostredie, kde sa každý žiak cíti byť prijímaný," uviedol riaditeľ akadémie pre podporné tímy EDULAB Ján Machaj.

"To sú ľudia, ktorí sú v dvojke tabuľke, čiže sú drahší, patria do kategórie odborných zamestnancov, ak škola na to nemá finančné prostriedky, má málo žiakov tak si ich proste nemôže dovoliť," povedala riaditeľka ZŠ Karloveská v Bratislave Eva Horníková.

Podľa školskej inšpekcie fungujú takéto podporné tímy približne na polovici škôl.

"Ja presne vidím v spolupráci s tým tímom, kde mame nedostatky, je to o prevencii. máme schránky, kde môžu sa deti zdôveriť, šípky kde je školský psychológ, nápisy, že si pre nás dôležitý," povedala riaditeľka ZŠ Karloveská v Bratislave.

Školám chýbajú aj psychológovia

"Patrí sem aj krízová intervencia v prípade nečakaných udalostí," dodal riaditeľ akadémie pre podporné tímy EDULAB.

Školám chýbajú aj psychológovia. Jeden na celej škole nemá kapacitu zvládnuť stovky žiakov. Podľa rezortu školstva je momentálne v školách 900 psychológov, no nie sú všade. Nemalo ich ani gymnázium v Spišskej Starej Vsi.

"Sme zvýšili financovanie školských podporných tímov. Okrem cca 1 400 úväzkov, ktoré sú aj naďalej financované z eurofondov, sme školám poskytli príspevok na dodatočných takmer 1 500 úväzkov," povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Odborníci volajú po tom, aby podporné tímy neboli len dobrovoľnou iniciatívou školy, ale pevnou súčasťou školstva. Učitelia vláde adresovali otvorený list, pod ktorý sa podpísalo takmer 700 zamestnancov školstva. Tvrdia, že súčasná politická a spoločenská situácia ovplyvňuje kvalitu vzdelávania a duševné zdravie. Kritizujú aj nedostatok systémových riešení či slabú podporu škôl.

"Kroky, ktoré chcú aby nasledovali," povedala Anna Jančová, signatárka otvoreného listu vláde.

Minister školstva odkazuje, že sa nedá všetko vyriešiť za jeden rok. Zodpovednosť za upokojenie situácie podľa ministra leží na pleciach všetkých politikov, aj opozície.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok