Gruzínsky premiér "vidí za pokusom o prevrat na Slovensku tie isté ruky". Údajní zahraniční experti operovali aj uňho

Gruzínsky premiér Irakli Kobakhidze vyjadril podporu tvrdeniam slovenského premiéra Roberta Fica o možných pokusoch opozície o štátny prevrat na Slovensku. Fico vo svojom prejave naznačil, že do krajiny mali prísť experti, ktorí sa podieľali na protestoch v Gruzínsku a na Ukrajine.

Kobakhidze a Fico.jpg
Foto: TASR/DUNA/MTI/Zoltan Mathe

Informoval o tom portál Echo Kaukazu, projekt Rádia Slobodná Európa. Na správu upozornil Denník N.

Na Ficove vyjadrenia reagoval Kobakhidze v rozhovore pre provládnu televíziu Imedi slovami: „Je to absolútne logické. Nepoznám podrobnosti, ale podobné procesy v rôznych krajinách sú koordinované jednou rukou. Preto nemôžem spochybňovať vyhlásenie slovenského premiéra.“

Vyhrali voľby, zarezali protesty

Vyjadrenia Kobakhidzeho prichádzajú v kontexte pretrvávajúcej politickej krízy v Gruzínsku, ktorá vznikla po parlamentných voľbách 26. októbra 2024.

Voľby, ktoré viedli k opätovnému víťazstvu strany Gruzínsky sen, boli sprevádzané masovými protestmi a obvineniami z volebných manipulácií. Opozícia a prezidentka Salome Zurabišviliová odmietli uznať výsledky volieb a žiadajú ich zopakovanie.

Situácia v krajine sa vyhrotila po tom, čo vláda oznámila pozastavenie procesu integrácie Gruzínska do Európskej únie do roku 2028. Tento krok vyvolal vlnu protestov v Tbilisi a ďalších mestách.

Demonštrácie boli potlačené silovými zložkami, ktoré použili slzotvorný plyn a vodné delá. Desiatky aktivistov a opozičných politikov boli zadržané.

Gruzínsky parlament následne prijal opatrenia, ktoré obmedzujú možnosti verejných protestov. Zakázané sú napríklad masky na zhromaždeniach a sprísnili sa pravidlá pre prepustenie osôb z politických dôvodov. Opozícia aj medzinárodné organizácie tieto kroky kritizujú ako represívne.

Západ výsledky neuznáva

Politická kríza v Gruzínsku viedla k zhoršeniu vzťahov so Západom. Spojené štáty, Veľká Británia a ďalšie krajiny zaviedli sankcie voči predstaviteľom vládnucej strany Gruzínsky sen.

Podľa oficiálnych výsledkov volieb Gruzínsky sen získal 53,93 % hlasov a absolútnu väčšinu v parlamente. Opozičné strany spoločne získali viac hlasov, avšak kvôli volebnému systému nezískali dostatok mandátov na vytvorenie koalície.

Pozrite si, čo v skutočnosti stálo za tzv. Majdanom na Ukrajine:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok