Darček v podobe elektrošokov a antipsychotík. Čína posiela ľudí za protestovanie proti vláde na liečenie
Za protesty proti vláde komunistickej strany v Číne hrozí psychiatrická hospitalizácia, uvádza BBC. Nemocničný personál potom „lieči týchto nepoddajných pacientov“ antipsychotikami a niekedy aj elektrošokmi bez ich súhlasu. Táto metóda umlčiavania nepohodlných ľudí je v Číne na vzostupe, hoci v krajine platí zákon, ktorý ju obmedzuje, uvádza stanica.
Zhang Junzhi protestoval prvýkrát po 17 rokoch, počas pandémie choroby covid-19, proti prísnym opatreniam autoritárskeho režimu. O niekoľko dní neskôr ho úradníci a jeho otec prinútili ísť do nemocnice, kde ho lekári začali násilne liečiť a diagnostikovali mu schizofréniu.
„Lekári mi povedali, že mám veľmi vážnu duševnú chorobu. Potom ma priviazali k posteli. Lekári a sestry mi stále hovorili, že musím byť duševne chorý kvôli môjmu postoju ku komunistickej strane a vláde. Bolo to hrozné,“ povedal Zhang pre BBC.
Po 12 dňoch ho prepustili z nemocnice, aby ho o mesiac neskôr opäť „hospitalizovali“. Tentoraz sa previnil odpaľovaním petárd, ktoré vláda na čínsky Nov
Žiadny výnimočný stav, ale tisíce ľudí v uliciach. Piatok bude v znamení pokojných protestov (+zoznam miest)
Aj po prepustení musel užívať tabletky predpísané pre pacientov so schizofréniou a bipolárnou poruchou. „Po tabletkách som sa cítil mimo,“ povedal Zhang. Polícia išla k nemu domov, aby skontrolovala, či tabletky užíva „poctivo“. V obave z tretej hospitalizácie utiekol na Nový Zéland bez toho, aby sa rozlúčil s rodičmi alebo priateľmi.
Podobnú skúsenosť mal aj aktivista Jie Lian, ktorého v roku 2018 lekári bez jeho súhlasu liečili pre duševnú chorobu. Polícia ho vtedy zadržala, pretože sa zúčastňoval na protestoch za lepšie mzdy v továrni.
Jie potom musel užívať antipsychotiká, ktoré mu podľa jeho slov sťažovali kritické myslenie. Keď ich odmietol ďalej užívať, lekári ho poslali na elektrické šoky.
Najnovším prípadom, na ktorý upozornila BBC, je prípad mladého vlogera Li Yixue. Tú úrady hospitalizovali, pretože obvinila policajta zo sexuálneho útoku a podelila sa o tento zážitok so svojimi sledovateľmi na sociálnych sieťach.
Pozrite si archívnu reportáž z 31. decembra 2024 o tom, čo čaká Čínu po Trumpovom nástupe.
V krajine platí od roku 2013 zákon o duševnom zdraví, ktorý má zastaviť toto zneužívanie zdravých ľudí. V právnych predpisoch sa tiež výslovne uvádza, že ľudia musia súhlasiť s psychiatrickou liečbou, pokiaľ nie sú nebezpeční pre svoje okolie.
Napriek tomu sa podľa BBC v Číne zvýšil počet osôb, ktoré sú liečené na duševné poruchy proti svojej vôli.
Jeden z popredných čínskych právnikov a spoluautor zákona z roku 2013 Chuang Süe-tchao pre BBC uviedol, že na vine je nedostatok kontrolných mechanizmov a nedostatok aktívnej občianskej spoločnosti.