Päť tipov ako kráčať po zľadovatených chodníkoch. V zime hrozí riziko zranení, najviac ohrození sú seniori
Zimné obdobie prináša zvýšené riziko pádov na šmykľavých chodníkoch. Počet úrazov sa v mesiacoch december a január zdvojnásobuje. Informovala o tom zdravotná poisťovňa Union.
Medzi najčastejšie zranenia patria vyvrtnuté členky. „Pribúdajú vyvrtnuté členky, zlomeniny dolných končatín, ale aj predlaktí a v závažnejších prípadoch aj otrasy mozgu,“ špecifikuje lekárka Ingrid Dúbravová.
Nebezpečenstvo predstavuje najmä poľadovica, ktorá vzniká pri striedaní mrazov a oteplenia. Klzké chodníky sú pre chodcov rizikové najmä v ranných hodinách, keď je tenká vrstva ľadu často neviditeľná.
Prečítajte si päť užitočných tipov, ktoré spísala poisťovňa.
5 tipov, ako sa vyhnúť pádom
Zimná obuv ako základ
Investícia do kvalitnej zimnej obuvi s protišmykovou podrážkou je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa ochrániť pred pádom. Na extrémne šmykľavé povrchy odporúčame použiť aj špeciálne protišmykové návleky.
Chodievajte pomaly a opatrne
Pri chôdzi na zľadovatených chodníkoch je dôležité znížiť rýchlosť a robiť malé, isté kroky – tak ako to robia tučniaky. Kráčajte s mierne pokrčenými kolenami a udržujte ťažisko tela mierne naklonené dopredu. Nižšie si pozrite video, ako na to.
Bezpečné trasy sú prioritou
Ak je to možné, vyberte si cesty a chodníky, ktoré sú pravidelne udržiavané, posypané a odhrnuté. Vyhnite sa neosvetleným alebo nepoužívaným trasám, kde hrozí zvýšené riziko poľadovice.
Vyhýbajte sa multitaskingu počas chôdze
Používanie mobilného telefónu, nosenie ťažkých nákupov v jednej ruke alebo nepozornosť môžu prispieť k strate rovnováhy. Na chôdzu po poľadovici sa treba plne sústrediť.
Pomôcky pre seniorov
Starším ľuďom odporúčame používať pomôcky na udržanie stability, ako sú palice s protišmykovým zakončením.