Psychiatri reagujú na aktuálnu situáciu. Varujú pred polarizáciou a šírením strachu v spoločnosti
Výbor Slovenskej psychiatrickej spoločnosti vydal stanovisko k aktuálnej spoločensko-politickej situácii na Slovensku. Varuje pred negatívnymi dopadmi polarizácie, šírenia strachu a nenávisti na duševné zdravie obyvateľov.
Zdravie ovplyvňuje prostredie
Odborníci zdôrazňujú, že psychické zdravie je úzko späté s prostredím, v ktorom ľudia žijú, a jeho stabilitu môže narušiť eskalácia spoločenského napätia. V stanovisku sa píše, že otvorená, slobodná a demokratická spoločnosť vytvára najlepšie podmienky pre psychické zdravie a osobnostný rozvoj jednotlivcov.
„V prostredí, ktoré podporuje nenásilnú komunikáciu, otvorený dialóg a rovnosť medzi ľuďmi, je možné udržiavať zdravé medziľudské vzťahy a celkové psychické zdravie,“ uvádza výbor SPS.
Pod otvorený list premiérovi sa podpísalo už 500 psychológov a psychiatrov. Chcú, aby odišiel z politiky
Násilie nemôže byť v spoločnosti štandard
Psychiatri poukazujú na to, že polarizácia a eskalácia konfliktov v spoločnosti prispievajú k vzájomnej intolerancii, emocionálnemu napätiu a zvyšujú riziko psychických ťažkostí. Kritizujú tiež šírenie dezinformácií, nenávistnej rétoriky a nerešpektovanie faktov, ktoré môžu viesť k narušeniu psychickej pohody nielen jednotlivcov, ale aj celej spoločnosti.
„Autoritatívne prvky v riadení štátu oslabujú princípy slobodného prejavu. Šírenie strachu a nenávisti nepriaznivo vplýva na psychické zdravie ľudí, zhoršuje ich prežívanie a môže mať negatívny vplyv aj na dostupnosť psychiatrickej a psychologickej starostlivosti,“ upozorňujú odborníci.
Výbor SPS zároveň apeluje na ochranu demokratických a proeurópskych hodnôt, ktoré považuje za kľúčové pre stabilitu spoločnosti aj individuálne zdravie. Odmieta akékoľvek snahy o ich oslabenie a vyzýva na podporu tolerantného a bezpečného prostredia.
Psychiatri sa v závere stanoviska dištancujú od nenávistných prejavov voči odborníkom a obhajujú právo svojich členov na občianske postoje. „Násilie, či už v medziľudských vzťahoch alebo v komunikácii, sa nesmie stať novým spoločenským štandardom,“ uzatvára výbor.