Čo chceme prevrat z demokracie na demokraciu, pýta sa Spišiak. Fico nepoužíva slovo majdan ako metaforu, hovorí Mažgút

Podľa premiéra sa na Slovensku chystá prevrat. Na ulici chcú sily aj zo zahraničia vymeniť vládu. Aspoň také informácie priniesol premiér. O správe SIS o destabilizácii Slovenska sa informoval aj prezident na pôde tajných. Vo štvrtok sa má stretnúť aj rozšírená bezpečnostná rada. Premiér avizoval aj významné preventívne opatrenia.

tema dna
Foto: ta3

Hosťami relácie Téma dňa boli Ján Mažgút zo Smeru a Jaroslav Spišiak z PS. Mažgút uviedol, že premiér Fico odhalil v parlamente len 10 percent z celej správy a obaja majú povinnosť nechať si tieto informácie pre seba.

Fico nepoužíva slovo majdan ako metaforu, hovorí Mažgút

„Keď pán premiér hovoril o majdane, tak určite to nemyslel ako nejakú literárnu metaforu. A to je koniec koncov to, čo vyplýva aj z tej samotnej správy,“ tvrdí poslanec zo strany Smer. Podľa neho médiá doslova diktujú, ako sa má opozícia správať, aké kroky má podniknúť, čo ma kedy robiť.

Opozícia potom „zvoláva ľudí do ulíc a doslova až hecovaním davu, stupňovaním napätia, ale čo je horšie, stupňovaním strachu, chce dokázať, že krajina nefunguje, že vláda nekoná tak, ako by mala, že sa jej to tu rozsýpa pod rukami a takýmto spôsobom spochybňuje a delegitimizuje pôsobnosť vlády SR, aby jednoducho dokázala, že oni sú tí praví,“ pokračoval.

Spišiak ale spomenul, že práve premiér a minister vnútra zo správy odhalili najviac. Podľa neho chce tým Fico navodiť paniku a strach v spoločnosti.

Tajná služba vždy niekomu slúži, tvrdí Spišiak

Treba zvážiť, čo v správe je, ale aj čo v nej chýba, vysvetľuje Spišiak. Dodáva však aj to, že riaditeľom je Pavol Gašpar, syn Tibora Gašpara, ktorý je vládny podpredseda.

„Môžeme usúdiť, že práve táto tajná služba bola vypracovaná, povedzme, na objednávku. Lebo nie je tam úplne celé spektrum bezpečnostných hrozieb, ktoré môžu hroziť. Napríklad, takúto správu by som bol schopný napísať za jeden večer, keby som si pospájal nejaké obchodné registre, pozrel by som si komenty a Facebooky všetkých podporovateľov alebo obdivovateľov strany Smer,“ uviedol Spišiak.

„Tajná služba má vždy nejaký zámer. A môžem povedať, že málokedy ten zámer je taký, aby chránila demokraciu. Vždy presadzuje záujmy buď vládnej garnitúry alebo nejakých tieňových síl, ktorí sú v pozadí,“ myslí si poslanec PS.

Mažgút na to zareagoval slovami, že nie je zástancom "ačohentizmu" a k rodinným vzťahom sa vyjadrovať nebude.

V správe spomenuli organizáciu Nie v našom meste, ktorú odpočúvali. Tá mala zaslať asi 120 mailov o tom, ako budú protesty fungovať, ich celý harmonogram a plán.

Mažgút dodal, že informácie mali aj z listinných dôkazov, zo spravodajských informácií, a z "ITPčiek", čiže odposluchov.

Ide o prevrat?

Spišiak vyhlásil, že každý občan môže vyjadriť svoju nevôľu, svoj názor, že sa mu nepáči, ako táto vláda pracuje. Demonštrácie neznamenajú, že "ideme robiť prevrat alebo ozbrojeným spôsobom zvrhnúť vládu".

„Prevrat znamená, že z diktatúry ideme na demokraciu alebo z demokracie na diktatúru, to sú prevraty, alebo z kapitalizmu na socializmus. Čo by sme chceli prevrátiť z demokracie na demokraciu? To nie je prevrat, to je normálny politický boj,“ povedal.

Ak tajná správa prišla k nejakým zisteniam, mala by podľa Spišiaka strategicky, takticky, vnútorne, "eliminovať" tých ľudí, vyhostiť ak sú zahraniční, alebo nejakým spôsobom stíhať. „A nie takto najskôr verejne všetko vykričať a naplašiť ľudí,“ uviedol poslanec PS.

„Ak je účel zachrániť túto vládnu garnitúru pri vláde, tak idú na to tak, že premiér vystraší všetkých, ktorí by chceli demonštrovať svojvoľne, slobodne prejaviť svoj názor, lebo môže byť stíhaný, môže byť odpočúvaný, môže byť monitorovaný, môže byť, neviem čo s ním, exekutívne riešené. Ale toto je to najhoršie, keď sa to všetko vždy preženie. Napríklad aj zo strany opozície,“ myslí si.

Protesty nezakazujú, majú byť ale koordinované

„Protesty my absolútne nespochybňujeme, absolútne im nezabraňujeme, dokonca aj keď sa niekto škriabe na bránu úradu vlády,“ oponoval Mažgút.

„To nebol protest, to bol cirkus,“ povedal Spišiak. (Hostia hovorili o nedávnej tlačovej besede hnutia Slovensko, pozn.red.)

Mažgút je toho názoru, že pri dnešnej politickej nálade nie je vhodné organizovať protesty. „Fakt si myslíte, že pri takto nastavenej spoločnosti je vhodné, aby sa spoločnosť ešte viac hecovala? Aby, ja musím to povedať, pretože to tak je, aby sa našiel ďalší Cintula, ktorý má dokonať to, čo sa začalo 15. mája?“ myslí si. Hneď na to obvinil médiá z toho, že aj tie sú zodpovedné za napätú atmosféru v spoločnosti. Dávajú totiž mediálny priestor "kde komu".

Dodal, že keď sa o proteste 10. januára rozprával s policajtom, ten mu povedal, že „to bol masaker, situáciu podcenili a bál sa, že rozbijú celú Bratislavu". Protesty nezakazujú, ale majú byť nejakým spôsobom koordinované a má tam byť zabezpečená bezpečnosť, aby nedochádzalo k výtržnostiam.

Celú časť relácie Téma dňa si môžete pozrieť nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok