Amnesty reaguje na správu SIS: Vyjadriť nesúhlas je pilierom slobody. Podozrenia zo sledovania mimovládok sú vážne
Ľudskoprávna mimovládna organizácia Amnesty International Slovensko je vážne znepokojená informáciami o utajenom rokovaní Národnej rady SR a možnom zneužívaní Slovenskej informačnej služby (SIS) na sledovanie a diskreditáciu organizácií a iniciatív občianskej spoločnosti. Informovala o tom koordinátorka komunikácie Daniela Mužíková.
Takéto praktiky podľa organizácie môžu stigmatizovať občianske iniciatívy a narušiť právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu.
Podozrenia zo sledovania aktivistov a mimovládok
Riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda, zdôraznil, že už samotné podozrenia zo sledovania aktivistov a organizácií sú vážne, pretože sledovanie slúži ako nástroj zastrašovania, ktorý ochromuje kritiku a aktivity požadujúce zmenu.
Ľudia by mali mať možnosť slobodne organizovať sa a vyjadrovať svoje názory bez obáv z monitorovania alebo stigmatizácie.
Organizácia varuje, že politická rétorika prirovnávajúca pokojné občianske aktivity k „majdanizácii“ či „destabilizácii štátu“, môže nepravdivo vykresľovať legitímne protesty a odrádzať ľudí od účasti na nich. „Vyjadrenia najvyšších predstaviteľov štátu majú obrovský vplyv a môžu delegitimizovať právo na pokojné zhromažďovanie,“ povedal Sloboda.
V centrále SIS bolo rušno. Premiér zvolal bezpečnostnú radu, na Slovensku majú operovať experti na prevraty
Žiadajú premiéra o vysvetlenie
Amnesty International Slovensko žiada premiéra Roberta Fica a vládu o verejné vysvetlenie rozsahu a dôvodov údajného sledovania mimovládnych organizácií.
Organizácia tiež vyzýva, aby vyvrátili všetky podozrenia o možnom využívaní spravodajských služieb na stigmatizáciu občianskej spoločnosti a potláčanie ľudských práv.
Zároveň žiada, aby zaručili ochranu práva na pokojné zhromažďovanie a zdržali sa stigmatizácie legitímnych protestov a občianskych aktivít.
„Možnosť vyjadriť verejne nesúhlas a kritiku sú základnými piliermi slobodnej, spravodlivej spoločnosti založenej na rešpektovaní ľudských práv. Je povinnosťou vlády aj premiéra tieto práva chrániť. V opačnom prípade hrozí, že nesúhlasiť budeme už len v doma v kuchyni,“ uzavrel Sloboda.
O správu SIS sa zaujímal aj prezident Pellegrini.