Opozícia bojuje proti správe SIS, ktorú Fico predniesol v parlamente. SaS podáva trestné oznámenie, PS zvoláva výbor

dnes 12:12 , Aktualizované: dnes 12:43

Opozičné strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Progresívne Slovensko (PS) reagujú na utajenú správu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú premiér Robert Fico predniesol v parlamente.

SaS podala trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia tajnej služby na politický boj, zatiaľ čo PS iniciovalo zvolanie mimoriadneho kontrolného výboru Národnej rady SR.

Predseda SaS Branislav Gröhling ostro kritizoval zverejnený obsah správy a obvinil vládu zo zneužitia SIS na politické účely.

„Premiér Robert Fico pri odvolávaní vlády neprijateľne zneužil tajné služby. Správa, ktorú predniesol, bola smiešna a zrejme aj napísaná umelou inteligenciou,“ uviedol Gröhling. Tvrdí, že zvýšenie rozpočtu SIS na takmer 95 miliónov eur môže súvisieť s monitorovaním opozície a verejnosti.

Podľa poslanca Ondreja Dostála správa SIS obsahovala len verejne dostupné informácie a žiadne utajené fakty, pričom účelovo spájala občianske aktivity s kriminálnymi činmi.

„To je neprípustné z politického hľadiska a predstavuje zjavné zneužitie tajnej služby,“ povedal Dostál s tým, že očakáva vyšetrovanie prípadu zo strany orgánov činných v trestnom konaní.

Progresívci chcú výbor

Mimoriadne rokovanie kontrolného výboru k SIS iniciuje Progresívne Slovensko. Členka výboru Zuzana Števulová sa chce pýtať na pôvod správy a zdroje vynaložené na jej vypracovanie.

„Budeme sa pýtať, ako táto správa vznikla, koľko zdrojov SIS na jej vytvorenie vynaložila, a či je jej obsah vôbec v súlade so zákonmi,“ uviedla Števulová. Ak koalícia rokovanie výboru zmrazí, PS plánuje jeho opätovné zvolanie.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci považuje postup premiéra za hrozbu pre demokraciu. „Táto koalícia je zúfalá, od začiatku sa snaží valcovať opozíciu a obmedzovať jej právo kontrolovať vládu. Nebezpečne sa blížime k totalitným praktikám,“ zdôraznil Dubéci.

Podľa poslanca Jaroslava Spišiaka by výbor mal preveriť, či SIS skúma aj aktivity extrémistických skupín. „Chcem vedieť, či pod pojem politický extrémizmus radia aj aktivity skupín ako Brat za brata, ktorá tu iniciuje vznik akéhosi partizánskeho hnutia, a ktorá je jasne v kontakte s ruskými spravodajskými službami,“ vyhlásil Spišiak.

K iniciatíve PS sa pridáva aj poslanec KDH František Majerský, ktorý podporil zvolanie mimoriadneho kontrolného výboru.

Matovičovci žiadajú odvolanie Gašpara

Hnutie Slovensko a strana Za ľudí na situáciu reaguje tiež, na stredajšej tlačovej konferencii vyzvali prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby odvolal riaditeľa SIS Pavla Gašpara. Od prezidenta zároveň žiadajú, aby zabezpečil riešenie aktuálnej politickej situácie predčasnými voľbami alebo zostavením úradníckej vlády.

Líder hnutia Slovensko a poslanec Igor Matovič výzvu odôvodnil tým, že premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa neho ohrozuje chod celej krajiny. „Chceme preto vyzvať prezidenta, aby v duchu svojej základnej právomoci zabezpečil riadny chod ústavných orgánov,“ deklaroval Matovič.

Opoziční poslanci tiež upozornili na údajné zneužívanie bezpečnostných zložiek na sledovanie občianskych aktivistov.

„Tibor Gašpar, podpredseda NR SR, priznal, že tajná správa, ktorú sme počúvali v parlamente, bola založená na odposluchoch, čo v praxi znamená, že tajná služba a bezpečnostné zložky odpočúvajú a sledujú opozíciu,“ doplnila predsedníčka strany Za ľudí a poslankyňa NR SR Veronika Remišová.

Podľa jej slov ide o masívne porušovanie ľudských práv a ústavného práva občanov na zhromažďovanie. Vyzvala Európsku komisiu a ďalšie európske inštitúcie, aby podnikli kroky na zabezpečenie dodržiavania práv občanov SR využitím všetkých dostupných prostriedkov.

Pozrite si súhrn reakcií na včerajší neverejný režim schôdze a správu SIS:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok