Samoľúby showman s krehkým egom. Európske médiá píšu o šoku po Trumpovom radikálnom prejave

včera 14:11

S Donaldom Trumpom sa začína obdobie neistoty, zhodujú sa európske médiá. Reagujú tak na inauguráciu a na prvé kroky nového amerického prezidenta v úrade.

Trump_Inauguration050773.jpg
Foto: TASR/AP

Kým niektoré médiá vyjadrujú šok nad nekompromisným a štvavým inauguračným Trumpovým prejavom, ďalšie hovoria o nutnosti Európy zjednotiť sa, či pripraviť sa na náraz alebo zemetrasenie.

Radikálny egoizmus politika s krehkým egom

"Politickým princípom Donalda Trumpa je radikálny egoizmus - tak vnútorný, ako aj vonkajší. Európa mu bude schopná vzdorovať iba vtedy, ak si spomenie na svoju vlastnú silu," píše vo svojom komentári týždenník Der Spiegel. "Nastal čas nárazu. Asteroid, ktorý Británia - a väčšina sveta - sledovala niekoľko posledných mesiacov, konečne udrel. Donald Trump zložil prísahu ako 47. prezident Spojených štátov," píše v utorok server Politico.

"S jeho druhým funkčným obdobím, posilneným väčšou mocou a kompaktnejším ideologickým programom nastáva éra neistoty. To stavia Európsku úniu pred úlohu prehĺbiť integráciu a znovu potvrdiť svoju vedúcu úlohu," píše španielsky denník El Mundo.

"Trump je samoľúby showman. Jeho posledné funkčné obdobie ho odhalilo ako politika, ktorý svoje krehké ego maskuje šikanovaním ostatných a ktorý priviedol americkú demokraciu na pokraj priepasti," komentoval staronového štátnika britský denník The Guardian.

dystopický a pomstychtivý inauguračný prejav

"Mnohí z nás sedeli pred obrazovkou s pocitom, že sme sa ocitli v časovej pasci, a zúfalo hľadali tlačidlo, ktoré by ukončilo nočnú moru - pretože nočná mora to je," napísal v utorok francúzsky list Libération o inaugurácii. "Tvárou v tvár tejto smutnej vyhliadky sa zdá, že Európania, už tak politicky oslabení, v žiari reflektorov stuhli v šoku a bezmocnosti. Ak chcú odolať hroziacemu zemetraseniu, neostáva im len prejaviť chladnokrvnosť, inteligenciu a predovšetkým jednotu," píše v komentári denník.

Taliansky denník La Stampa uvádza, že štyri roky vlády Donalda Trumpa môžu byť veľmi dlhé. Podľa komentára Trump pri inauguračnom prejave pripomínal maďarského premiéra Viktora Orbána a pôsobil ako človek odhodlaný pretvoriť USA v neliberálnu demokraciu.

"Trumpov inauguračný prejav bol dystopický a pomstychtivý. Bol plný hrozieb a urážok voči (jeho predchodcovi) Joeovi Bidenovi, ktorý sedel len dva metre od neho. Chvíľami to bolo až surrealistické. Trump vykreslil obraz fiktívnej Ameriky ako dekadentného národa a potom vyhlásil, že okamžite vyrieši všetky americké problémy. Okamžite," napísal taliansky list.

"Ak Donald Trump splní sľuby, ktoré v pondelok vo svojom prejave ako 47. prezident Spojených štátov predniesol, budú nielen USA, ale celý svet čeliť radikálnemu prevratu liberálno-demokratického systému, ktorý charakterizuje Západ od roku 1945," uviedol denník El Mundo.

Trump ohlásil nové dekréty a nariadenia. Viac sa o tom dozviete z reportáže:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok