Orbán navštívil Slovensko a rokoval s Ficom. Našli spoločnú reč, ocenili Trumpove kroky a kritizovali Kyjev

včera 12:39 , Aktualizované: včera 19:50

Našli spoločnú reč. Predseda vlády SR Robert Fico v utorok na pracovnom obede v Bratislave rokoval s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

Spontánne, priateľské a obsahovo bohaté. Také bolo podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) utorkové stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave. Premiér zároveň pozval Orbána na oficiálnu návštevu Slovenska 19. marca, aby si touto formou mohli pripomenúť 30. výročie Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskom.

Vzťahy Maďarska a Slovenska nikdy neboli lepšie, povedal Fico

"Som rád, že kvalita slovensko-maďarských vzťahov je v súčasnosti na najvyššej možnej úrovni, maďarsko-slovenské spolužitie nie je politickou témou. Nachádzame rovnaký názor nielen na dianie v našich krajinách, ale aj na medzinárodnej scéne," skonštatoval Fico. Stretnutie s Orbánom označil za spontánne, priateľské a tematicky veľmi obsažné. "Hovorili sme o momentálnej situácii v Európskej únii, spomínali sme prvé kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa," uviedol Fico. Dodal v tejto súvislosti, že v mnohých vyjadreniach a názoroch, napríklad na otázky migrácie či rodiny, sa s novým šéfom Bieleho domu stotožňuje.

Orbán: V EÚ a NATO ostávame

Svojho náprotivka informoval i o aktuálnych vnútropolitických otázkach SR vrátane aktivity opozície a jej kritiky postoja vlády v medzinárodno-politických otázkach. "Aj tu pri tomto stretnutí zdôrazňujem, že naším životným priestorom je EÚ a NATO, ale máme právo byť kritickí," zdôraznil Fico. Dodal, že obe vlády si uvedomujú zodpovednosť pripraviť svoje krajiny na rôzny vývoj, ktorý v Únii môže nastať. Orbána takisto informoval o chystaných najnovších krokoch vlády vrátane ústavnej garancie iba dvoch pohlaví - muža a ženy.

Maďarský premiér súhlasil s hodnotením vysokej kvality vzťahov oboch krajín, rovnako zdôraznil, že obe krajiny sú členmi EÚ a NATO. "A tak to aj ostane," zdôraznil. Zdieľa však rovnaký názor o dynamickom vývoji vo svete i v Európe.

S Trumpom zdieľajú rovnaké hodnoty

„V mnohých otázkach, napríklad v otázke hodnôt, zdieľam názory amerického prezidenta,“ povedal Fico. Zopakoval, že chce do slovenskej ústavy zakotviť napríklad to, aby krajina uznávala len dve pohlavia. Trump podobné nariadenie predstavil krátko po pondelkovej inaugurácii.

Orbán dodal, že s nástupom Trumpovej administratívy sa politika Maďarska dostala do hlavného prúdu. „V rámci západného sveta, kam obe naše krajiny patria, sa v posledných dňoch udiali veľké zmeny. Sme mainstream,“ povedal Orbán v reakcii na Trumpov návrat do Bieleho domu.

Fico aj Orbán kritizovali Ukrajinu za nedávne ukončenie tranzitu plynu po vypršaní príslušnej zmluvy s Ruskom. Obaja politici dali jasne najavo, že Kyjev po nástupe Trumpa do funkcie nesedí tak pevne v sedle ako predtým. Orbán síce neodmietol vstup Ukrajiny do EÚ, ale v tejto súvislosti spomenul dlho otvorený prístupový proces.

„Nemôžu sa správať tak, že Bratislava a Budapešť budú tancovať, ako budú pískať,“ povedal Orbán na adresu ukrajinských lídrov. Na druhej strane obvinil Brusel, že chce pokračovať vo financovaní vojny na Ukrajine.

Ukrajina a plyn

Fico aj Orbán kritizujú Kyjev za to, že už nechce prepravovať ruský plyn. Náš premiér vyhlásil, že to škodí Slovensku aj celej Európskej únii. Dodal však, že ruský plyn k nám môže prúdiť cez Turecko a Maďarsko.

Obaja premiéri podporili úsilie Ukrajiny o vstup do EÚ, zdôraznili však, že integrácia sa musí diať v súlade s podmienkami, ktoré je potrebné splniť. Vstup Ukrajiny do NATO obaja odmietli.

Orbán zopakoval, že Maďarsko má záujem o čo najskorší koniec vojny na Ukrajine, pranieroval zámery predlžovať konflikt, kritizoval i protiruské sankcie, ktoré poškodzujú záujmy členských krajín EÚ vrátane Maďarska i Slovenska. "Preto sme napríklad radi, že pán Fico sa nahlas ozval s kritikou rušenia tranzitu plynu cez Ukrajinu a poukázal na negatívny dosah tohto kroku na Európu," dodal. Takisto podporil Fica v jeho úsilí o obnovenie tranzitu.

Podpora od Turecka a Maďarska

"Tak, ako sme včera (pondelok 20. 1.) našli podporu u našich tureckých partnerov, nachádzame podporu aj u maďarských partnerov, ktorí budú spoločne s nami hľadať všetky možnosti, aby Slovensko nebolo v budúcnosti odkázané len na dovoz drahšieho plynu zo západu alebo z iných oblastí, ale aby mohlo využívať aj bezpečné dodávky plynu z Ruska, ktoré majú samozrejme aj inú cenovú kvalitu, a ktoré sú pre nás mimoriadne dôležité," podčiarkol Fico.

Pripomenul, že Slovensko má naďalej zmluvu na dodávku plynu s ruským Gazpromom a v súčasnosti je jediná možnosť, ako dostať tento plyn do strednej Európy, práve cez TurkStream. Ak bude možnosť, aby SR odoberala plyn z tohto južného smeru, Slovensku by to podľa Fica pomohlo v diverzifikácii a zároveň stabilizácii cien.

Maďarskému premiérovi podľa vlastných slov poskytol všetky informácie, ktoré sa týkajú energetickej bezpečnosti SR po zastavení tranzitu plynu cez územie Ukrajiny, o ktorý má Slovensko naďalej záujem.

"Myslím si, že v tomto máme rovnaký názor, ak tvrdíme, že takéto rozhodnutie poškodí nielen Slovenskú republiku na tranzitných poplatkoch, ale poškodí celú Európsku úniu vrátane Maďarska, lebo sa vytvára obrovský tlak na rast cien energií v Európe. A budeme spoločne pracovať na tom, aby túto našu filozofiu počúvali v Európskej komisii," doplnil Fico.

O výsledkoch rokovaní premiéri informovali na tlačovej besede:

Pozrite si archívnu reportáž z 20. januára 2025 o oficiálnej návšteve Fica v Turecku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok