Odvolávanie vlády: Zvyšok rozpravy je neverejný. Fico mal predniesť správu SIS, ktorá odhaľuje "snahy o destabilizáciu SR"

dnes 07:00 , Aktualizované: dnes 12:45

Poslanci Národnej rady SR otvorili v utorok ráno mimoriadnu schôdzu k opozičnému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde SR. Na rokovanie prišli aj premiér a viacerí ministri. Zvyšok rozpravy je až do konca hlasovania neverejný. Premiér bude parlament informovať o správe, ktorá je dôverného charakteru.

K správe, kvôli ktorej je zvyšok schôdze neverejný, sa vyjadrila Slovenská informačná služba (SIS). Tá je zrejme aj jej autorom.

„SIS získala závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia Slovenskej republiky. Tieto informácie boli poskytnuté príjemcom zo zákona a bol im udelený súhlas na informovanie poslancov NR SR ústnou formou v takom rozsahu, aby nebol zmarený účel trestného konania. Vzhľadom na závažnosť obsahu a stupeň utajenia správy nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ povedala pre agentúru hovorkyňa SIS Katarína Némová.

Rozpravu otvoril Šimečka

Vystúpenie rečníkov v rozprave bude obmedzené na 12 hodín, rozhodli tak poslanci na návrh koaličných klubov. Ako prvý v rozprave vystupuje šéf progresívcov Michal Šimečka.

„Bolo by vhodné, aby aspoň jeden z nás dnes hovoril triezvo, bez bludov a paranoje,“ povedal Šimečka.

Ficovi odkázal, aby sa prestal venovať „krčmovej geopolitike“ a svetovému mieru. „Kým cestujete po svete a potriasate si ruku s diktátormi, ľudia na Slovensku trpia,“ pokračoval.

Šimečka označil za ohrozenie národných záujmov Slovenska výroky podpredsedu parlamentu za Smer-SD Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť, že krajina v budúcnosti vystúpi z EÚ. Dodal, že Fico slová straníckeho kolegu nepoprel. Premiér cez víkend tvrdil, že tak ako padla Varšavská zmluva, svetové udalosti môžu poslať EÚ a NATO „do histórie“.

„Dokonca aj vaši voliči sa pri pohľade na cenovky v obchodoch chvejú. Dokonca aj vaši voliči ničia svoje autá na rozpadajúcich sa cestách. Dokonca aj vaši voliči umierajú v zdevastovanom a rozkradnutom systéme zdravotnej starostlivosti. V iných krajinách sú potraviny lacnejšie, platy vyššie a služby lepšie, stačí ísť do Poľska a Českej republiky,“ dodal Šimečka.

Líder PS vymenoval všetky prešľapy vlády. Okrem školstva a zdravotníctva spomenul aj to, že každý občan, ktorý krajinu opustí, stojí štát cez 2 milióny eur. Odišlo ich pritom okolo 300-tisíc. Predsedu vlády vyzval, aby odišiel na dôchodok.

Poslanci o neverejnej schôdzi

​„Toto je škandál a neuveriteľná hanba. Premiér sa bojí diskutovať o svojich zlyhaniach. Požiadal o neverejné rokovanie Národnej rady. Nechce, aby verejnosť vedela, o čom sa rozprávame. Koalícia mu schválila prerokovanie utajenej správy a vylúčenie médií aj verejnosti zo sály,“ reaguje Šimečka.

​„Nie je tu dôvod na to, aby tu prebiehala schôdza v inom režime,“ tvrdí Mária Kolíková (SaS).

„Aký je tu súvis s návrhom na vyslovenie nedôvery,“ pýtajú sa ďalší poslanci.

„Nevnímam to ako nebezpečný precedens,“ vyjadril sa Ľubomír Vážny (Smer-SD). Ak sa z toho stane nový zvyk, „potom to bude treba riešiť“, dodal s tým, že si nemyslí, že to bude nový štandard.

Utajenie celej schôdze obhajuje tým, že poslanci by mohli aj neskôr vo vystúpeniach hovoriť dôverné informácie. „To si vôbec neviem predstaviť, že poslanci budú deklarovať, že nebudú reagovať na utajené skutočnosti,“ uviedol.

Celé vystúpenie šéfa progresívcov a premiéra si môžete pozrieť nižšie:

Neverejná schôdza a Ficov výstup

Fico podotkol, že bude informovať parlament o správe, ktorá je dôverného charakteru. Požiadal predsedu parlamentu, aby po jeho vystúpení urobili krátku prestávku. Po nej by mala prebehnúť neverejná schôdza. „Stupeň utajenia je dôverný,“ odpovedal premiér Žigovi.

Premiér predtým avizoval, že pri jeho odvolávaní „bude bordel“.

Fico sa ozval, že každý deň dostáva maily s vyhrážkami, že má bombu pod autom alebo v byte. Majú mu chodiť aj náboje. „Aj ja,“ zaregoval Šimečka.

„Nikto nebude spochybňovať, že EÚ a NATO sú životný priestor pre Slovensko,“ povedal Fico v reakcii na šéfa PS Šimečku, ktorý kritizoval Smer za výroky o otvorených dverách z Únie a Aliancie.

„Vstup Ukrajiny do NATO by znamenal tretiu svetovú vojnu,“ pokračoval a kritizoval aj možné zvyšovanie výdavkov na obranu na viac ako aktuálne 2 % HDP.

Adoptovať deti si podľa predsedu vlády budú môcť len heterosexuálne páry a na Slovensku bude stále „muž mužom a žena ženou“.

„Celá EÚ sa trase od strachu, nie je schopná konkurovať Číne, Turecku, Vietnamu, ktoré ste tak znevážili. Bol by som veľmi rád, keby ste krajiny, ktoré sú spojencami v NATO nenazývali diktátormi,“ dodal Fico.

Parlament bude v utorok zasadať až do úplného prerokovania návrhu, teda v prípade potreby aj po 20.00 h. Poslanci budú po prerokovaní následne aj hlasovať o vyslovení nedôvery vláde.

Opozícia tvrdí, že Ficova vláda nedodržala svoj sľub plniť si povinnosti v záujme občanov krajiny a minuloročné rozsiahle zmeny trestného zákona pomohli stíhať osoby blízke vládnucej koalícii.

Kritici vláde vyčítajú aj spochybňovanie orientácie krajiny na Európsku úniu a Severoatlantickú alianciu, organizácie, ktorých je Slovensko členom.

Opozícia poukazuje aj na personálne čistky na úradoch a konsolidačné opatrenia, ktoré podľa nej zaťažujú najmä rodiny s deťmi alebo mladé rodiny.

Na vyslovenie nedôvery kabinetu je potrebný súhlas najmenej 76 poslancov.

Podľa doterajších vyjadrení si pád vlády neprajú traja poslanci, ktorí vlani opustili klub najmenšej vládnej strany SNS. Podobný postoj zdieľajú aj štyria zákonodarcovia zo strany Hlas, ktorí kritizovali situáciu v strane a vládnej koalícii a ktorí vlani zablokovali schválenie niektorých návrhov v snemovni.

Pozrite si archívnu reportáž z 29. októbra 2024 o tom, ako huliakovci ochromili v parlamente hlasovanie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok