Na cestách číha nový postrach. Je nebezpečnejší ako alkohol za volantom, vodiči sa nedokážu ovládať
Na cestách číha nový postrach. Je nebezpečnejší ako alkohol za volantom. Jazdci pod vplyvom drog sú nový fenomén. Pribúdajú smrteľné nehody. Policajti preto čoraz častejšie vyťahujú drogtestery.
Nový týždeň začína s početnými policajnými hliadkami. Zameriavajú sa na alkohol. My sme s kamerou natrafili len na vzorných vodičov.
“Dosť často sa pije, to je akože pravda a je to správne, že sa to robia takéto kontroly, určite hej. Je to potrebné podľa mňa, no lebo dosť ľudia chodia takto niektorí pod vplyvom,” povedal vodič.
“Ľudia by si mali troška uvedomiť, že môžu ohroziť seba i svoju rodinu alebo aj cudzích ľudí,” doplnil vodič.
V priebehu štyroch hodín skontrolovali policajti v Žilinskom kraji takmer tritisíc vodičov. Šiesti z nich nafúkali pod jedno promile.
“Je toho stále veľa, samozrejme aj v rámci Krajského riaditeľstva od 1. januára 2025 máme alebo respektíve evidujeme zvýšený počet dopravných nehôd so smrteľným následkom, kde k dnešnému dňu evidujeme tri dopravné nehody,” ozrejmil Ivan Gabaj, riaditeľ KDI v Žiline.
Napriek všetkým opatreniam sme sa s alkoholom za volantom nedokázali vysporiadať a už máme na obzore nový problém. A to sú drogy.
Pred týždňom zohrali hlavnú úlohu podľa predbežných informácií aj pri smrteľnej nehode na Liptove. Máme zábery z naháňačky pri Žiline, kde mladý vodič z Čiech chcel uniknúť policajnej hliadke. Opäť pod vplyvom drog.
Košickí policajti ako prví testujú telové kamery. Pilotný projekt odštartoval po úmrtí zadržanej osoby
“Ten pervitínový nástup je tak razantný, v podstate sme momentálne, ak tom mám tak povedať, zavalený posudzovaním práve pervitínu u vodičov,” povedal Ľubomír Straka, prednosta Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz.
“Čo sa týka ovplyvnenia návykovými látkami vodičov motorových vozidiel, zisťovanie na základe testu v tomto meradle je taktiež veľký vzostup,” povedal Ivan Gabaj.
A tu končí sranda. Vodiči pod vplyvom pervitínu si mýlia cestu s pretekárskou dráhou. Za volantom sa nedokážu ovládať.
“Ten pervitín toho človeka strašne povzbudí, stimuluje a tí vodiči jazdia veľkou rýchlosťou, obiehajú, myšičky robia a proste sú tak nabudení, že nerešpektujú dopravné značenie, nerešpektujú značky,” doplnil prednosta Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz.
Drogy za volantom prevládajú hlavne u mladých vodičov. Tieto zábery by preto mali byť pre všetkých hlavne výstrahou.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac