Terapia vitamínom C je zimnou imunitnou bombou. Pre koho je vhodná?
Zvýšený výskyt respiračných ochorení je pre zimné obdobie typický, preto je potrebné posilniť obranyschopnosť organizmu. Samozrejmosťou je dôsledne dodržiavať hygienu rúk a do jedálnička zaradiť viac čerstvého ovocia a zeleniny. Jedným z moderných spôsobov, ako sa respiračným ochoreniam vyhnúť, je aj infúzna terapia vitamínom C. Farmaceutka Katarína Birošíková z lekárne Dr. Max v Starom Smokovci, vysvetľuje výhody a nevýhody infúznej terapie vitamínom C a pripravila praktické rady pre pacientov, ktorí ju chcú podstúpiť.
Vitamín C je silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov. Je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, ale aj pre tvorbu väziva a obnovu kolagénu. Pri jeho nedostatku sa stráca pružnosť ciev a môže sa objaviť krvácanie do kože, slizníc a kĺbov. Na rozdiel od zvierat si ho človek nevie vytvoriť sám, a preto ho musí prijímať zo stravy (citrusy, čierne ríbezle, petržlenová vňať, paprika, šípky, kapusta) alebo z výživových doplnkov.
Vysoké dávky C nie sú pre každého
Plazmatické hladiny vitamínu C v organizme sú limitované schopnosťou vstrebávania z tráviaceho traktu. K nedostatku vitamínu C prispieva aj fakt, že je rozpustný vo vode a telo si nevie urobiť zásobu na horšie časy. Za najlepšiu formu podávania vitamínu C vo forme tabliet alebo kapsúl sú tie s postupným uvoľňovaním, čím sa dosiahne vyššia využiteľnosť a minimalizujeme vylúčenie močom. V prípade, ak toto množstvo nestačí, alternatívou je aj infúzna liečba vitamínom C. „Vysoké dávky vitamínu C však nie sú pre každého, dôležitá je preto konzultácia s lekárom a odborné vyšetrenie,“ upozorňuje Katarína Birošíková z Dr. Max.
Infúzie s vysokodávkovým vitamínom C sú určené na liečbu nedostatku vitamínu C alebo jeho zvýšenej potreby, ktorú nie je možné dostatočne zabezpečiť príjmom potravy alebo podávaním perorálnych prípravkov. Sú veľmi účinné v prípade oslabenej imunity (opakujúce sa infekcie), ako podporná liečba pri chronických ochoreniach (alergie, artritídy), ale aj stavoch vyhorenia či vyčerpania. „Priamym podaním infúziou do krvi jednorazovou dávkou 7,5 gramu dosiahne plazmatická hladina vitamínu C rovnajúca sa konzumácii zhruba 15 kilogramov pomarančov,“ tvrdí odborníčka z Dr. Max.
Výdaj infúzie je na predpis
Ak máte podozrenie, že vaše telo trpí nedostatkom vitamínu C, navštívte všeobecného lekára. Výdaj infúzie je viazaný na lekársky predpis. Pred aplikáciou sa vykonávajú štandardné odbery krvi, kde sa okrem základných parametrov vyšetruje aj hladina feritínu (zásobná forma železa v tele) a kreatinínu (hovorí nám o zdraví obličiek). Podmienkou podania sú zdravé obličky.
Infúznou formou sa dosiahne taká vysoká hladina vitamínu C v krvi, aká sa užívaním vitamínu C ústami nedá dosiahnuť. Ak sú vyššie spomenuté hodnoty v poriadku, pacient môže túto liečbu absolvovať.
Podanie infúzie je komfortné a netrvá dlhšie ako 30 až 45 minút. „V deň podania infúzie je potrebné dodržať diétne opatrenie – nekonzumovať jedlá obsahujúce oxaláty (špenát, červená repa, čokoláda, čierny alebo zelený čaj, orechy, sója). V deň aplikácie je vhodné zvýšiť príjem tekutín a vylúčiť nápoje s obsahom kofeínu,“ radí farmaceutka z Dr. Max. Aj keď sa infúzna terapia vitamínom C obvykle považuje za bezpečnú, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky, ako je pálenie na mieste vpichu alebo štípanie.
Vysokodávkový vitamín C sa nemôže podať pri týchto ochoreniach:
• Ak ste alergický na kyselinu askorbovú alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku;
• Ak máte obličkové kamene alebo máte sklon k vzniku obličkových kameňov;
• Ak máte nedostatočnú funkciu obličiek;
• Ak trpíte ochorením spojeným s nadmerným hromadením železa v tele (talasémia, hemochromatóza, sideroblastická anémia).