Zo zábavy závislosť. Zdravé fajčenie neexistuje, e-cigareta je rovnako škodlivá, varujú odborníci

Nikotínová závislosť môže vznikať extrémne rýchlo. Čím je organizmus mladší, tým je riziko vzniku závislosti rýchlejšie. Podľa odborníkov je nikotín návykovejší ako heroín.

Žuvacie tabaky, nikotínové vrecúška či elektronické cigarety – tieto výrobky dokážu mladí ľudia zohnať takmer na každom rohu. Zo zábavy sa tak rýchlo môže stať závislosť.

Ľahká dostupnosť zohráva kľúčovú rolu

„Z tých, ktorí to niekoľkokrát skúsia, teda 4- až 5-krát, sa veľká časť stáva závislými. Tá ľahká dostupnosť zohráva kľúčovú rolu, pretože jednak aj právne postihy nie sú také prísne, ako keby to boli nelegálne drogy,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

„Elektronická cigareta je rovnako škodlivá ako klasická cigareta. Niektoré sú dokonca ešte škodlivejšie, pretože sú na prvý pohľad neškodné. A tým pádom mladí ľudia fajčia, kde sa dá,“ uviedol komisár pre deti Jozef Mikloško.

Zohnať ich nie je žiaden problém

Hoci, rovnako ako pri klasických cigaretách, ani k žuvacím vreckám by sa nemali dostať deti mladšie ako 18 rokov, pravdou je, že zohnať ich nie je žiaden problém.

Pri užívaní týchto nikotínových výrobkov je ťažké určiť, koľko nikotínu človek skutočne prijal, a môže sa stať, že je to niekoľkonásobne viac než pri cigaretách. Podľa odborníkov môže nikotín spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Počet fajčiarov u nás klesá

„Negatívnym dopadom sú poruchy srdcovo-cievneho systému. U ľudí, ktorí nefajčia, ale používajú tieto výrobky – či už sú to vrecká, snus, nikotínové vrecúška alebo elektronické cigarety, či vaping – je riziko stále prítomné,“ dodáva riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Aj keď počet fajčiarov u nás klesá, v priemere stále fajčí každý štvrtý Slovák. Môže ich však pribudnúť – mladí, ktorí začnú užívať elektronické cigarety či nikotínové vrecúška, postupne prechádzajú na klasické cigarety.

Príchute lákajú ďalšie generácie

„Príchute lákajú ďalšie generácie mladých ľudí, niekedy doslova deti. Je to rýchlejšie a pohodlnejšie z hľadiska nasýtenia tej potreby. A to je jeden z tých problémov – riziká zdravotné a následky sa tým pádom zvyšujú,“ uviedol podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Michal Stuška (Smer-SD).

Od 1. januára 2025 na Slovensku platí zákaz predaja ochutených cigariet, ktorý zaviedla Európska únia, pretože tieto produkty najviac lákajú mladých ľudí. V parlamente zvažujú tento zákaz ešte sprísniť. Poslanci Smeru navrhujú, aby bol zakázaný aj predaj všetkých ochutených nikotínových výrobkov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok