Farmár vytvoril revolučný cintorín. Ľuďom ponúka pochovávanie v stoji bez rakvy a náhrobného kameňa

dnes 05:45

Cintorín Kurweeton Road, ktorý sa nachádza asi 160 kilometrov juhozápadne od Melbourne v Austrálii, založil farmár Tony Dupleix pred necelými 15 rokmi. Svojim potenciálnym „klientom“ však ponúka nezvyčajnú službu - pohreb v stoji za 3 750 austrálskych dolárov, informovala webová stránka ABC.

pohrebníctvo, pohreb
Foto: Upright Burials

Ako vznikol tento nápad?

V roku 1984 si skupina ľudí z okolia Dupleix povedala, že by mohli skúsiť niečo iné a trochu experimentovať v tejto oblasti. Až v roku 2010 však získali všetky potrebné povolenia od austrálskeho štátu Victoria a začali myšlienku realizovať.

Nie každý však Dupleixov podnikateľský nápad podporoval a radšej prešiel na druhú stranu ulice, než aby sa s ním stretol. Ostatné pohrebné služby boli spočiatku k Dupleixovi veľmi kritické a vysmievali sa mu, ale dnes ho kontaktujú s tým, že ich klienti chcú byť pochovaní u Dupleixa.

Patrili k tým, ktorí tento alternatívny prístup k smrti privítali.

Prvý pochovaný človek na Dupleixovom cintoríne

Jedným z nich bol istý Alan, veterán z vietnamskej vojny, ktorý sa chcel vzoprieť spoločenským konvenciám a stať sa prvým, kto bude vertikálne pochovaný na Dupleixovom cintoríne. Jeho želanie sa splnilo.

Nebol však jediným netypickým zákazníkom. „Bol tu muž, ktorý mal v detstve hroznú nehodu a celý život strávil na vozíčku, hovorí Dupleix.

„Celý život som sedel a teraz chcem navždy stáť,“ podelil Dupleix klient.

Bez rakvy a náhrobného kameňa

Na cintoríne nie sú žiadne rakvy ani náhrobné kamene. Namiesto toho je tu stena s malými pamätnými tabuľami pre každú pochovanú osobu a kódom, ktorý označuje miesto posledného odpočinku.

Za dobu fungovania tu bolo uložených viac ako sto ľudí a ďalších tisíc si už rezervovalo miesto. Na cintoríne ich je až 40 000 a dopyt po nich rastie, hovorí podnikateľ.

Hoci Dupleix stál pri zrode tohto nezvyčajného cintorína, odmieta sa nazývať riaditeľom pohrebnej služby. „Jednoducho sa venujem poľnohospodárstvu. Občas, keď mi zavolajú, že došlo k úmrtiu, vyčistím si nechty, vyleštím topánky a pokračujem v práci,“ povedal.

Novodobý trend pochovávania Foto: Upright Burials Novodobý trend pochovávania

Výhody vertikálneho pochovávania

Zabezpečenie - každé jednotlivé miesto je navždy zabezpečené bez ďalších poplatkov

Šetrné k životnému prostrediu a ekologicky udržateľné, proces nie je energeticky náročný a zanecháva čo najmenšiu uhlíkovú stopu

Zelená energia - ak je to možné, vertikálne pochovávanie minimalizuje používanie nepotrebných zdrojov

Krajinotvorba - okolitá pôda sa využíva na pasenie oviec

Ekonomické - zjednodušený proces pochovávania minimalizuje náklady

Vertikálne pochovávanie má aj symbolický, ekologický význam. „Za každého človeka, ktorého tu pochováme, zasadíme strom na (neďalekej vyhasnutej sopke) Mount Elephant,“ povedal podnikateľ. Je to preto, že strom počas svojho života zachytí podobné množstvo uhlíka, ktoré sa uvoľní počas prepravy, chladenia a pochovávania, dodal.

Dupleix a jeho manželka si už tiež vybrali miesto, a to s výhľadom na Sloniu horu. „Celý život stojí pred mojou farmou, takže sa mi páči myšlienka, že sa na ňu budem môcť pozerať aj po smrti,“ uzavrel Dupleix.

Pozrite si archívnu reportáž zo 17. októbra 2024 o tom, ako na Slovensku bol netradičný zraz pohrebných služieb.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok