Následky pandémie, ale aj konflikty na Blízkom východe či Ukrajine. Takto vyzeralo pôsobenie Bidena v Bielom dome

dnes 19:04 , Aktualizované: dnes 19:04

Posledný deň Joa Bidena. Dosluhujúci americký prezident končí svoje pôsobenie v Bielom dome, ktorým zavŕšil štyri roky vládnutia a aj svoju bohatú politickú kariéru. Biden musel počas vládnutia riešiť následky pandémie Covid-19, ale aj konflikty na Blízkom východe či na Ukrajine.

Joe Biden: Najstarší prezident v histórii USA

Najstarší prezident v histórii Spojených štátov, Joe Biden, nastúpil do úradu vo veku 78 rokov, čím prekonal rekord svojho predchodcu Donalda Trumpa, ktorý sa stal prezidentom v 70 rokoch.

Výzvy počas Bidenovej vlády: Pandémia a Ukrajina

Biden čelil viacerým problémom počas svojho vládnutia. Jedným z prvých bola pandémia Covid-19. Už v prvom prejave vo funkcii uviedol, že Američania sa musia zjednotiť v boji proti ochoreniu.

V boji proti pandémii presadil balík v hodnote takmer dvoch miliárd dolárov. Jednou z hlavných tém jeho vlády bola aj Ukrajina, ktorá sa bráni ruskej agresii. V roku 2023 navštívil Kyjev. Biden už pred vojnou ostro kritizoval Rusko za potlačovanie slobôd.

Biden a jeho podpora Izraela

Spojené štáty, aj za prezidenta Bidena, boli tradične blízkym spojencom Izraela. Biden dlhodobo podporoval právo židovského štátu na ochranu, no vyzval Izrael, aby bral ohľad na civilistov. Vzhľadom na humanitárnu situáciu v Pásme Gazy Biden dokonca Tel Avivu vyhrážal obmedzením dodávok zbraní. Jeho administratíva nakoniec silno prispela k prímeriu v Pásme Gazy. "Izrael má vždy to, čo potrebuje, aby sa vedel brániť. Musíme si však pamätať, že Hamas nezastupuje celý palestínsky ľud," vyjadril sa Biden.

Kontroverzie a úspechy počas Bidenovej vlády

Jeho vláde nechýbali ani kontroverzie. Jednou z nich bola milosť, ktorú udelil svojmu synovi Hunterovi. Tento krok kritizovali aj niektorí demokrati. Na druhej strane Biden udelením milosti takmer 40 Američanom, ktorí mali zmenený trest smrti na doživotie, ukázal svoju rozhodnosť.

Okrem toho Biden dosiahol viacero významných míľnikov. Počas jeho vládnutia sa v roku 2021 skončila americká misia v Afganistane. Biden tiež musel riešiť zložité vzťahy s Čínou, ktorú Spojené štáty obviňujú z porušovania ľudských práv v Tibete, Hongkongu a v súvislosti s Ujgurmi. USA kritizujú Čínu aj za vojenskú agresiu v Juhočínskom mori a jej postoj k ruskej invázii na Ukrajinu.

Bidenova politická kariéra a rozhodnutie uchádzať sa o opätovnú kandidatúru

Biden sa uchádzal o úrad prezidenta trikrát. V rokoch 2009 až 2017 bol viceprezidentom Spojených štátov za vlády Baracka Obamu. Joe Biden sa narodil tri roky pred koncom druhej svetovej vojny.

V roku 2023 Biden oznámil, že sa opäť uchádza o prezidenta, aj keď predtým tvrdil, že tak neurobí. Po neúspešnej debate s Donaldom Trumpom sa však rozhodol odstúpiť z kandidatúry.

Nová generácia a zjednotenie strany

V posledných týždňoch Biden vyjadril, že sa rozhodol zjednotiť Demokratickú stranu. Uvedomil si, že musí odovzdať pochodeň novej generácii a že jeho druhé funkčné obdobie nie je kľúčové pre budúcnosť americkej demokracie. Tento krok urobil po týždňoch váhania, pod tlakom vnútra Demokratickej strany. Stal sa tak prvým prezidentom od roku 1968, ktorý neobhajoval svoj mandát.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok