Investičná gramotnosť Slovákov klesá. Podceňujeme aj prípravu na dôchodok
Iba pár eur odložených bokom sa nám môže časom vrátiť niekoľkonásobne. Reč je o investovaní, v ktorom sa Slováci každým rokom zhoršujú. Potvrdil to Index investičnej gramotnosti, v ktorom sme dosiahli 94 zo 100 bodov.
Lepšie sú na tom aj naši českí susedia. Hoci vieme, čo je inflácia a aký je rozdiel medzi investovaním a sporením, nerozumieme daniam, menovým kurzom či princípu zloženého úročenia.
Investičná gramotnosť klesá vo všetkých vekových kategóriách
Napriek vysokej inflácii či silnému rastu akciových trhov investičná gramotnosť na Slovensku klesá vo všetkých vekových skupinách. Najväčšie medzery v investovaní majú tridsiatnici a štyridsiatnici.
Zaostávajú aj mladšie generácie. Ekonómovia vidia problém v školstve, čo potvrdzujú aj výsledky testov PISA, kde naši žiaci dosahujú podpriemerné výsledky v matematickej a čitateľskej gramotnosti. Naopak, práve mladí ľudia majú čoraz väčší záujem naučiť sa o investovaní. Dôležitú úlohu zohráva aj sebavedomie, v ktorom zaostávajú najmä ženy.
Slováci podceňujú investovanie na dôchodok
Slováci podceňujú investovanie aj pri plánovaní dôchodku. Hoci väčšina tvrdí, že by z neho nevyžila, až 30 % ľudí si naň vôbec neodkladá. Pritom podľa ekonómov stačí na vytvorenie finančnej rezervy odložiť si mesačne aspoň 20 eur.
Odborníci upozorňujú aj na zdravotný aspekt. Hoci sa vek odchodu do dôchodku predlžuje, mnohí musia skončiť s prácou skôr kvôli zhoršujúcemu sa zdraviu. Ak si teda nezačneme odkladať na dôchodok včas, hrozí, že si na ňom nebudeme môcť privyrábať.