Trump sa v pondelok po zložení prísahy stane 47. prezidentom USA. Inauguráciu vám ta3 prinesie naživo
Zvolený americký prezident Donald Trump sa v pondelok (20. 1.) po štvorročnej pauze nasťahuje späť do Bieleho domu. Republikánsky víťaz novembrových volieb spolu so svojím viceprezidentom J.D. Vancom zloží slávnostnú prísahu v rotunde Kapitolu, sídle Kongresu.
Pôvodne sa slávnostný ceremoniál podľa tradície mal konať vonku pred touto budovou Kongresu, akcia sa ale presunula dovnútra kvôli silným mrazom.
Drvivá väčšina divákov, ktorí mali lístky, sa tak nebude môcť na akcii zúčastniť, keďže počet miest vo vnútri je značne obmedzený.
Čaj s končiacim prezidentom a prvou dámou
V pondelok ráno sa Trump podľa tradície zúčastní bohoslužby v episkopálnom kostole sv. Jana v centre Washingtonu, následne je na programe čaj Trumpa a jeho ženy Melanie Trumpovej s končiacim sa prezidentom Joom Bidenom a prvou dámou Jill Bidenovou.
Samotná inaugurácia sa tentoraz prvýkrát od slávnostného uvedenia do funkcie prezidenta Ronalda Reagana v roku 1985 kvôli mrazom uskutoční vo vnútri.
V tejto súvislosti americké médiá pripomínajú, že sa zima počas ceremoniálu stala osudnou prezidentovi Williamovi Harrisonovi, ktorý na svojej inaugurácii v roku 1841 rečnil skoro dve hodiny bez kabáta a klobúka, prechladol a o mesiac neskôr zomrel na zápal pľúc.
Inauguráciu Donalda Trumpa vám ta3 prinesie v pondelok od 16:30 h naživo:
Zvyčajne sa inaugurácia koná na pódiu na západnej strane sídla Kongresu, pričom na priestranstve National Mall ťahajúcom sa na západ môžu byť státisíce divákov sledujúcich podujatie na veľkých obrazovkách.
V pondelok však vo Washingtone udrie silné mrazy s pocitovou teplotou okolo mínus desiatich stupňov Celzia. O presune inaugurácie dovnútra v piatok informoval samotný Trump, stúpencov, ktorí sa napriek tomu rozhodnú vydať na National Mall vyzval, aby sa teplo obliekli s tým, že nechce, aby mali kvôli mrazom zdravotné problémy.
Trump prednesie prejav v rotunde Kapitolu
Sľub a prvý prejav na úvod svojho druhého mandátu tak Trump prednesie napoludnie miestneho času (18.00 h SEČ) v rotunde Kapitolu.
Tá podľa stanice CNN pojme zhruba len 700 ľudí, takže na podujatí budú môcť iba zákonodarcovia so sprievodom a dôležití hostia, vrátane pozvaných zahraničných štátnikov. Pri skladaní prísahy bude mať Trump zdvihnutú pravicu a ľavú ruku položí na Bibliu, ktorej podľa zvyku drží žena nadchádzajúceho prezidenta.
Nasledujúci prejav bude podľa zdrojov z jeho okolia tentoraz pozitívny a jeho témou bude jednota a nový začiatok. To kontrastuje s Trumpovým prvým inauguračným prejavom spred ôsmich rokov, v ktorom hovoril o ekonomickom úpadku USA, náraste kriminality a šírení drog.
Vtedajší inauguračný prejav v roku 2017 trval zhruba 17 minút, Biden pred štyrmi rokmi hovoril približne dvadsať minút.
Trump mení priebeh inaugurácie. Vo Washingtone udrú tuhé mrazy, ceremónia sa presúva do Kongresu
Po inauguračnom ceremoniáli bude nasledovať formálna rozlúčka s prezidentom Bidenom a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.
Trump potom zamieri do prezidentskej miestnosti hneď vedľa siene Senátu v Kapitole, kde prebehne podpisový ceremoniál, pri ktorom nový prezident podpisuje prvé nominácie, memorandá alebo exekutívne príkazy pred zrakmi zákonodarcov.
Nasledovať bude slávnostný obed prezidenta, viceprezidenta a ich žien s lídrami v Kongrese a pozvanými hosťami. Tradične je menu inšpirované kuchyňou amerických štátov, z ktorých pochádza nový prezident a viceprezident.
Popoludní sprievod po Pensylvánskej triede sa kvôli mrazu tiež neuskutoční. Akcia sa podľa Trumpovho oznámenia presunie dovnútra, a to do washingtonskej zastrešenej športovej haly Capital One Arena, ktorá pojme zhruba 20 000 ľudí a kde sa predtým bude tiež vysielať prenos z inaugurácie.
Tri inauguračné plesy
Lístky na inauguráciu pred Kapitolom pritom malo zhruba 250 000 ľudí. Následne Trump zamieri do Bieleho domu a večer sa už ako 47. prezident USA zúčastní na troch inauguračných plesoch.
Inaugurácie sa zúčastnia bývalí prezidenti Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton, rovnako ako končiaci prezident Joe Biden, ktorého inaugurácie sa pred štyrmi rokmi Trump v rozpore s tradíciou nezúčastnil. Z bývalých prvých dám sa však nezúčastní Michelle Obamová, ktorá chýbala tiež na nedávnom štátnom pohrebe amerického exprezidenta Jimmyho Cartera.
Inaugurácie nového prezidenta USA sú považované za vnútropolitickú udalosť a partnerské krajiny na nich zvyčajne reprezentujú veľvyslancov.
TikTok odpojil používateľov v USA, rozhodol o tom najvyšší súd. Trump sľubuje spoluprácu a odklad zákazu
Trumpov tím sa však od doterajších zvyklostí odklonil a pozval tiež rad názorovo blízkych štátnikov.
Medzi nimi napríklad talianska premiérka Giorgia Meloniová či argentínsky prezident Javier Milei, ktorí účasť potvrdili.
Pozvanie dostali tiež čínsky prezident Si Ťin-pching či maďarský premiér Viktor Orbán, ktorí naopak neprídu. Pozvánku na Trumpovu inauguráciu tiež dostali viacerí európski politici z pravicovo populistických a krajne pravicových strán.
Je medzi nimi napríklad predseda britskej protiimigračnej strany a jeden z hlavných strojcov brexitu Nigel Farage, francúzsky krajne pravicový politik a neúspešný kandidát na prezidenta Éric Zemmour, predseda belgickej krajne pravicovej strany Flámsky záujem Tom Van Grieken či bývalý poľský premiér z národno-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Mateusz Morawiecki.
Na ceremoniáloch a podujatiach spojených s Trumpovou inauguráciou vystúpia country speváci Carrie Underwoodová, Billy Ray Cyrus a Jason Aldean skupina Village People a ďalší.
Príde aj šéf siete TikTok
Zo známych tvárí zrejme dorazí herec Jon Voight, wrestler Hulk Hogan, majiteľ siete X Elon Musk, zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg či šéf sociálnej siete TikTok, Shou Zi Chew.
Trump naznačil, že po svojom pondelkovom nástupe do funkcie s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne o 90-dňovom odklade zákazu TikToku v Spojených štátoch.
Washingtonské úrady odhadovali, že do hlavného mesta v dňoch okolo inaugurácie zavíta na štvrť milióna ľudí.
Na zabezpečenie bezpečnosti bude plne nasadená washingtonská polícia, ktorej budú pomáhať oddiely Národnej gardy a kolegovia z ďalších amerických štátov.
Návštevníci Washingtonu môžu tiež očakávať uzávery viacerých staníc metra v centre mesta i množstvo zátarás a zákazov parkovania.
Pozrite si tiež profil nastávajúceho prezidenta USA: