FOTO: V Pompejach odhalili prepychové kúpele. Objav odhaľuje tajomstvá života rímskej smotánky

dnes 05:45

Archeológovia objavili v Pompejach honosné súkromné kúpele, ktoré sú možno najväčšie, aké sa tam kedy našli. Kúpele pozostávajú zo štyroch zdobených miestností, jednej obslužnej miestnosti a veľkého bazéna. Archeológovia tvrdia, že ide o objav storočia, informovala BBC.

Pompeje
Foto: TASR/AP

Kúpele, podobne ako iné objavy v Pompejach, boli po výbuchu sopky Vezuv pochované 2 000 rokov pod niekoľkometrovou vrstvou sopečnej horniny a popola. Komplex sa nachádza v srdci veľkolepej rezidencie, ktorú odhalili pri rozsiahlych vykopávkach v uplynulých dvoch rokoch.

„Je to, akoby ľudia len nedávno odišli,“ povedal pre BBC Gabriel Zuchtriegel, vedúci archeologického parku Pompeje.

Súkromné kúpele pre vplyvného politika

Tretina starovekého mesta je stále ukrytá pod vrstvami nánosov, ale nové rozsiahle vykopávky prinášajú nové poznatky o živote v Rímskej ríši. Teraz bol odkrytý celý blok Pompejí s práčovňou, pekárňou a rozsiahlou súkromnou rezidenciou. Archeológovia sa domnievajú, že to všetko patrilo jednému bohatému mužovi, pravdepodobne vplyvnému pompejskému politikovi menom Aulus Rustius Verus. Podľa Zuchtriegela objav kúpeľov len potvrdzuje jeho privilegované postavenie.

„Existuje len niekoľko domov, ktoré majú súkromný kúpeľný komplex, takže to bolo naozaj niečo pre najbohatších z bohatých,“ upresnil archeológ. „A je naozaj obrovský, je to pravdepodobne najväčší kúpeľný komplex v súkromnom dome tu v Pompejach,“ dodal.

Iba šatňa v kúpeľoch má sýtočervené steny a mozaikovú podlahu s geometrickými vzormi, na ktorú bol použitý mramor z celej Rímskej ríše. V ďalšej miestnosti, ktorej duté steny a vyvýšená podlaha boli vyhrievané cirkulujúcim teplým vzduchom, sa „šťastlivci“ vyhrievali v horúcej vode.

V tretej miestnosti ich pomazali olejom a vo štvrtej sa ochladzovali vo viac ako meter hlbokom bazéne, do ktorého sa zmestilo až 30 ľudí. Práve miestnosť s bazénom, s červenými stĺpmi a freskami atlétov, je podľa archeológov najpozoruhodnejšia zo všetkých štyroch.

Za „horúcou“ miestnosťou sa nachádzala aj obslužná miestnosť s kotolňou. Potrubie privádzalo vodu z ulice - časť sa odvádzala do bazéna a zvyšok sa ohrieval v olovenom kotle určenom pre horúcu miestnosť. Podľa archeológov ventily, ktoré regulovali prietok, vyzerajú moderne, akoby sa dali otáčať aj dnes. Keďže pec sa nachádzala pod miestnosťou, hovoria, že otrokom, ktorí celý systém udržiavali v chode, muselo byť v priestoroch pre služobníctvo neznesiteľne horúco.

Pochované pod vrstvou popola

Výkopové práce sú v záverečnej fáze. Zatiaľ ich môže vidieť len obmedzený počet návštevníkov, neskôr však budú plne prístupné.

Minulý rok archeológovia našli pôsobivú hodovnú sieň s čiernymi stenami a mytologickými motívmi z trójskej vojny. Objavili aj menšiu, intímnejšiu miestnosť vymaľovanú bledomodrou farbou, kam sa obyvatelia domu chodili modliť k bohom. V dome boli objavené aj kostry dvoch obetí katastrofy.

Rímske mesto Pompeje sa nachádzalo na úpätí sopky Vezuv. Jej erupcia v roku 79 n. l. zabila tisíce ľudí, pochovala mesto popolom a zaliala ho lávou, pričom časť mesta zostala takmer neporušená. Archeologické vykopávky a výskumy sa v meste začali v polovici 18. storočia.

Pozrite si archívnu reportáž o objave najväčšieho koralu na svete zo 16. novembra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok