Ako na bitúnku. Boje v Kurskej oblasti sa zmenili na masaker, vojaci psychicky nezvládajú tempo zabíjania

Päť mesiacov po tom, čo ukrajinské sily prekročili hranice v rámci prvej pozemnej invázie do Ruska od druhej svetovej vojny, sa obe armády stretávajú v najostrejšom boji o územie a vplyv.

Kurská oblasť
Foto: TASR/AP

Ukrajinskí vojaci tvrdia, že intenzita pripomína niektoré z najhorších obliehaní východnej Ukrajiny v posledných rokoch vrátane miest ako Bachmut a Avdijivka. Situáciu na bojisku opísali pre americký denník The New York Times.

Kursk by bol pre Ukrajinu esom v rukáve

Boje v ruskej Kurskej oblasti nadobúdajú na význame, keďže táto oblasť by mohla zohrať kľúčovú úlohu v prípadných rokovaniach o prímerí. Podľa webu CNN Prima News Ukrajina verí, že ruské územie využije ako vyjednávací prostriedok. Rusko, ktoré sa spolieha na severokórejské posily, zasa dúfa, že sa mu podarí získať späť stratené územie.

„Rusi potrebujú získať toto územie za každú cenu a nasadzujú do toho všetky svoje sily, zatiaľ čo my sa ho snažíme zo všetkých síl udržať,“ povedal 46-ročný seržant Oleksandr.

Podľa ukrajinských jednotiek sú boje v posledných dňoch oveľa prudšie kvôli útočiacej severokórejskej pechote.

„Situácia sa výrazne zhoršila, keď začali na front prichádzať Severokórejčania. Masívne tlačia na naše pozície, hľadajú slabé miesta a prerážajú ich,“ priznal 30-ročný veliteľ čaty, seržant Oleksii.

Vojenská pomoc z KĽDR dodala vyčerpaným Rusom novú nádej

Rusko s pomocou 12 000 severokórejských vojakov získalo späť približne polovicu územia, ktoré v lete stratilo. Ukrajinské sily však v posledných dňoch tiež prešli do ofenzívy a snažia sa zaistiť oblasť západne od mesta Sudža, malého ruského mesta vzdialeného asi šesť kilometrov od hranice.

Tá sa stala oporou ukrajinských síl, ktoré sa v auguste zmocnili približne 200 km². „Ak nás budú tlačiť a my ich nebudeme vytláčať späť, nepriateľ získa pocit prevahy,“ povedal 44-ročný dôstojník vojenskej rozviedky Andrij. Rusi útok z veľkej časti zmarili, ale boje pokračujú a situácia zostáva naďalej nepredvídateľná.

Intenzitu bojov bolo možné vidieť napríklad na jednej z ciest v blízkosti ruských hraníc. Tanky, obrnené transportéry a ďalšie vozidlá neustále smerujú na front. V pohraničných dedinách dopadajú ruské bomby a rakety a opačným smerom lietajú ukrajinské rakety. Tisíce dronov s dosahom viac ako 15 kilometrov tiež vyhľadávajú svoje ciele. „Najlepšia súčasná obrana proti nim je brokovnica,“ zhodujú sa ukrajinskí vojaci.

Ťažké boje zhoršujú morálku na fronte

Prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že vojenská operácia vyslala svetu silný signál, že Ukrajina dokáže viac než sa len brániť. „Toto je jedno z našich víťazstiev, myslím, že jedno z najväčších víťazstiev nielen za posledný rok, ale za celú vojnu,“ povedal Zelenskyj vo štvrtok (16. 1.) v Nemecku počas stretnutia so zástupcami krajín, ktoré poskytujú Ukrajine vojenskú podporu.

Mnohí vojaci bojujúci v Kursku sa domnievajú, že straty na východe Ukrajiny by boli bez ich intervencie ešte horšie. „Musíme pochopiť, že Rusi do tejto oblasti nasadzujú svojich najelitnejších vojakov a najlepšie rezervy. Vzhľadom na to, čo by mohli urobiť v iných častiach Ukrajiny, je to dobré,“ myslí si 30-ročný veliteľ práporu 47. mechanizovanej brigády Oleksandr Širšin.

Päťdesiat tankov v šiestich vlnách

Rusi zaútočili na ukrajinské pozície v šiestich vlnách a nasadili viac ako 50 tankov, obrnených transportérov a ďalších vozidiel. Podľa Širšina postúpili o niekoľko kilometrov.

„Keď príde prvá vlna, sústredíme sa na ňu, vysporiadame sa s ňou a potom príde ďalšia vlna,“ povedal Širšin. Dodal, že nie je čas na presmerovanie delostrelectva alebo iných prostriedkov, pretože ďalšia vlna postupuje z inej útočnej línie.

„Sme pozadu. Potom príde ďalšia vlna a jednej z nich sa podarí dosiahnuť požadovaný úsek a splniť svoju úlohu,“ opísal nepredvídateľnú situáciu na fronte.

Vzdať sa nepriateľovi znamená istú smrť

Podľa jeho slov je ťažké pochopiť, ako je možné, že mnohí na Západe aj po troch rokoch krvavých bojov považujú vojnu na Ukrajine za „videohru“ a odmietajú vidieť hrozbu, ktorú Rusko predstavuje pre svet. Priznal tiež pokles ukrajinskej morálky, dodal však, že väčšina vojakov stále chápe, prečo musia bojovať. „Prestať bojovať by znamenalo našu smrť,“ povedal.

Seržant Oleksandr opísal masaker v Kursku ako niečo tak strašné, že to prekonalo všetko, čoho bol doteraz svedkom od svojho vstupu do armády v roku 2014. „Pozeráte sa a nedokážete pochopiť, kde ste, keď vidíte, koľko ľudí každý deň príde o život,“ povedal.

Situáciu prirovnal k bojom o Bachmut, kde bolo nutné pravidelne vymieňať guľometníkov, pretože nedokázali udržať tempo zabíjania. „Po dvoch hodinách, keď zabili toľko ľudí, to psychicky nezvládli. Tu je to rovnaké,“ opísal veliteľ čaty.

Pozrite si reportáž o novej ofenzíve v Kurskej oblasti z 5. januára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok