Rusko a Irán utužujú vzťahy. Krajiny podpísali strategickú dohodu s vojenským akcentom
Iránsky prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin v piatok (17. januára) v Kremli podpísali novú dohodu o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami.
Pakt, ktorý vyvoláva obavy na Západe a ktorý zahŕňa užšiu vojenskú spoluprácu, Moskva a Teherán uzavreli krátko pred návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Neobsahuje však klauzulu o vzájomnej obrane podobnú tej, ktorej zahŕňa pakt medzi Moskvou a Severnou Kóreou, upozornila agentúra Reuters.
Putin: Dohoda prinesie impulz spolupráci
"Dlho sme nad tým pracovali a som veľmi rád, že táto práca je zavŕšená. Je to dôležité, pretože (dohoda) nám umožní pridať ďalší impulz prakticky do všetkých smerov našej spolupráce," povedal Putin po privítaní iránskeho hosťa.
Kto je Putinov obľúbenec na Západe? Orbán má nového súpera – Roberta Fica, píše maďarský portál
Nová dohoda, ktorá nahradí zmluvu z roku 2001, kladie dôraz na spoluprácu oboch krajín v bezpečnosti a obrane, napísal denník Kommersant.
Pezeškján podľa agentúr na začiatku stretnutia s Putinom označil dohodu za pevný základ rozvoja spojenectva medzi oboma štátmi a zdôraznil strategický význam vzťahov Teheránu s Moskvou.
Vzťahy Ruska s Iránom sa utužili po tom, ako Putin vo februári 2022 nariadil vpád ruských vojsk na Ukrajinu.
Kyjev a Západ obvinili Teherán, že poskytol Rusku stovky dronov priamo útočiacich na cieľ, čo Moskva a Teherán popierali. V Rusku sa medzitým rozbehla výroba dronov iránskej konštrukcie.
Partnerstvo od obchodu po kultúru
Dohoda podľa Kremľa pokrýva všetky oblasti od obchodu cez vojenskú spoluprácu až po vedu, vzdelávanie a kultúru, poznamenala agentúra AP.
Putin vraj načrtol svoje požiadavky na mier: Na schôdzke s Trumpom bude žiadať, aby Ukrajina nevstúpila do NATO
Pripomenula tiež, že obaja prezidenti dohodu podpisujú krátko pred inauguráciou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý sa zaviazal ukončiť vojnu Ruska proti Ukrajine a zaujať tvrdší postoj voči Iránu, ktorý sa stretáva s rastúcimi ekonomickými ťažkosťami a ďalšími problémami, vrátane vojenských porážok vo svojej sfére vplyvu na Blízkom východe.
Rusko a Irán mali v minulosti problematické vzťahy, ale tie sa oteplili po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Moskva sa stala kľúčovým obchodným partnerom a dodávateľom zbraní a technológií pre Teherán, ktorý čelil medzinárodným sankciám. Rusko postavilo prvú iránsku jadrovú elektráreň a stavia tam ďalšie dva jadrové reaktory.