Česko je v bezpečnosti na školách pred Slovenskom. Kamery násilné útoky nevyriešia, tvrdí expert

dnes 11:21

Česká republika je v oblasti bezpečnosti škôl a ochrany takzvaných mäkkých cieľov o niekoľko krokov pred Slovenskom, uviedol v piatok (17. 1.) pre ČTK bezpečnostný expert a bývalý štátny tajomník českého ministerstva vnútra Martin Královič v reakcii na tragický útok v Spišskej Starej Vsi.

Spišská Stará Ves
Foto: TASR/Adriana Hudecová

Podľa odborníka by sa úrady mali spoliehať na preventívne opatrenia, hoci podobným tragédiám sa nedá úplne zabrániť.

„To, čo sa v Českej republike riešilo možno pred piatimi, šiestimi alebo siedmimi rokmi, na Slovensko prichádza len postupne. Nevýhodou je, že je to nekoncepčné. Každú chvíľu niekto príde s nejakým nápadom - svojho času boli nápady na nákup detektorov kovov a najnovšie ministerstvo vnútra prišlo s inštaláciou kamier s umelou inteligenciou,“ poznamenal Královič.

Školy musia investovať do prevencie a bezpečnosti

Odporučil, aby sa orgány na Slovensku viac zamerali na prevenciu a témy duševného zdravia a radikalizácie mladých ľudí, aby sa potenciálni páchatelia chytili skôr, ako sa rozhodnú zaútočiť. Príkladom by podľa neho mohli byť aj opatrenia zo zahraničia, ktoré učia zamestnancov škôl, žiakov a študentov, ako reagovať na útok.

„V bezpečnostných riešeniach je potrebné venovať viac pozornosti pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom škôl, vyškoliť ich, možno urobiť bezpečnostný audit a zintenzívniť komunikáciu medzi školou a políciou,“ povedal Královič.

Ministerstvo školstva SR vo štvrtok okrem iného zverejnilo manuál, ako komunikovať s deťmi o krízových situáciách.

Kamery násilné útoky nevyriešia

Odborník nepovažuje vládny projekt inštalácie bezpečnostných kamier v takmer 3 000 základných a stredných školách, ktorého pilotnú časť spustilo ministerstvo vnútra v decembri minulého roka v reakcii na e-mailové hrozby voči školám, za významný krok smerom k prevencii. Podľa Denníka N niektoré vysoké školy dostali e-mailové hrozby a v reakcii na ne zrušili vyučovanie.

„Kamery sú dobrá vec, ale neriešia problém násilných útokov na mäkké ciele,“ zdôraznil Kralovič. Medzi takéto ciele patria verejné priestory s vysokou koncentráciou ľudí a nízkou úrovňou bezpečnosti.

Namiesto preskúšania rozpútal peklo

Študent gymnázia v Spišskej Starej Vsi zaútočil vo štvrtok nožom na svojich spolužiakov a učiteľku. Polícia ho hodinu po krvavom vyčíňaní zatkla. Útok neprežila 18-ročná študentka a 51-ročná zástupkyňa riaditeľky školy. Ďalšia študentka bola hospitalizovaná s vážnymi zraneniami v popradskej nemocnici, kde podstúpila operíáciu.

Podľa informácii bol 18-ročný žiak nadpriemerne inteligentný, vynikal v štúdiu aj v športe. Kvôli problémom so správaním však zmenil školu. Primátor Kežmarku Ján Ferenčák pre médiá uviedol, že už vylúčili z materskej školy. Problémy mal aj na základnej škole, kde napadol spolužiaka. Porucha správania tak bola jeho okoliu známa.

Minister školstva SR Tomáš Drucker vo štvrtkovom vyhlásení upresnil, že mladíkovi bol na gymnáziu povolený individuálny študijný plán, ktorého súčasťou je aj polročné preskúšanie. Práve kvôli skúškam prišiel podľa prvotných informácií vo štvrtok do školy.

Pozrite si reportáž o histórii útokov na školách:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok