Klimatické záväzky si žiadajú nízkoemisný zdroj elektriny. Jadrová energia vycítila príležitosť a naberá na sile
Jadrovú energiu čaká vďaka rastu dopytu po elektrine celosvetový návrat na výslnie, uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).
Záujem o ňu je podľa správy IEA najväčší od ropnej krízy v 70. rokoch 20. storočia. Budovať jadrové kapacity sa chystá viac ako 40 štátov.
Rast dopytu po elektrine láme rekordy
Dopyt po elektrine poháňa klimatická kríza a s ňou spojená potreba zabezpečiť nízkoemisné dodávky. Rast dopytu po elektrine zaznamenávajú nielen tradičné odvetvia, ako je priemysel, ale bez elektriny sa nezaobíde ani prevádzka elektromobilov a dátových centier.
Je tiež nevyhnutná pri využívaní umelej inteligencie (AI). Podľa IEA vystúpi tento rok produkcia všetkých takmer 420 svetových jadrových reaktorov na nové maximum.
Hoci niektoré krajiny jadrovú energiu postupne prestávajú využívať alebo svoje elektrárne predčasne odstavujú, celosvetová výroba elektriny z jadrových elektrární rastie.
Japonsko produkciu obnovuje, Francúzsko dokončuje údržbu jadrových elektrární a v Číne, Indii, Kórei a Európe sa uvádzajú do prevádzky nové reaktory.
Jadrová energia sa na celosvetovej výrobe elektriny podieľa takmer desiatimi percentami a je po vodnej energii druhým najväčším zdrojom nízkoemisnej elektriny.
Riziko závislosti od Číny a Ruska
Posilňovanie jadrovej energetiky však do veľkej miery závisí od čínskych a ruských technológií a zdrojov, ako je urán, čo v sebe skrýva riziko budúcich závislostí, uviedla IEA.
Čína výrazne rastie, zatiaľ čo krajiny tradične využívajúce jadrovú energetiku, ako sú Spojené štáty a Francúzsko, čelia oneskoreniam a nárastu nákladov na modernizáciu svojich jadrových elektrární.