Dohoda medzi Izraelom a Hamasom je na svete, prímerie začne platiť od nedele. V Pásme Gazy oslavujú tisíce ľudí

včera 14:22 , Aktualizované: včera 22:15

Vyjednávači Izraela a palestínskeho hnutia Hamas dojednali dohodu o prímerí v Pásme Gazy. Po neoficiálnych informáciách z médií to potvrdili USA aj Katar.

obyvatelia gazy.jpg
Foto: TASR/AP/Abdel Kareem Hana

Neskôr informácie o dohode okomentoval aj zvolený americký prezident Donald Trump. "Máme dohodu pre rukojemníkov na Blízkom východe. Budú onedlho prepustení", uviedol na svojej sociálnej sieti Truth Social.

V ďalšom príspevku potom prišiel Trump s tvrdením, že "táto epická dohoda o prímerí" by nebola dosiahnutá, keby vlani v novembri nebol opätovne zvolený za prezidenta.

"Toľko sme to dosiahli, aj keď ani nie sme v Bielom dome. Len si predstavte všetky tie skvelé veci, čo sa stanú, keď sa vrátim do Bieleho domu," pokračuje Trumpovo vyhlásenie.

Rokovania medzi Izraelom a Hamasom už niekoľko mesiacov pomáha sprostredkovať Bidenova vláda, v posledných dňoch do nich bol zapojený tiež Trumpov tím, najmä jeho splnomocnenec pre Blízky východ Steve Witkoff.

Nastupujúci prezident tiež minulý týždeň vyhlásil, že keď Hamas do jeho inaugurácie chystanej na budúci pondelok neprepustí zvyšok rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, prepukne v blízkovýchodnom regióne bližšie nijako nešpecifikované "peklo".

Teraz Trump uviedol, že chce spolupracovať s Izraelom a ďalšími spojencami na tom, aby sa Gaza v budúcnosti nemohla stať "útočiskom teroristov".

O snahe vytvoriť popri Izraeli samostatný štát pre Palestínčanov, čo je pilier blízkovýchodnej politiky Bidenovej administratívy, sa Trump nezmienil.

Turecko krok ocenilo

Dohoda o prímerí je dôležitým krokom pre stabilitu celého regiónu. Podľa agentúry Reuters to novinárom v Ankare povedal turecký minister zahraničia Hakan Fidan. Ide o jednu z prvých reakcií na dohodu medzi Hamasom a Izraelom.

V uliciach miest v Pásme Gazy sa už zhromažďujú Palestínčania a koniec bojov oslavujú.

Turecko sa bude aj naďalej usilovať o dvojštátne riešenie palestínsko-izraelského konfliktu, dodal Fidan. Turecko podporuje právo Palestínčanov na vlastný štát dlhodobo, od začiatku súčasnej vojny v Pásme Gazy má naopak veľmi napäté vzťahy s Izraelom, ktorého tvrdý vojenský postup Ankara opakovane ostro kritizovala.

V uliciach miest Gaza, Chán Júnis a Dajr Balah sa podľa živých záberov stanice Al-Džazíra zhromaždili stovky ľudí, aby prímerie oslávili. Podľa agentúry AFP sú v uliciach dokonca tisíce osôb.

K dohode to smerovalo už dlhšie

"V rokovaní o dohode o rukojemníkoch v Dauhe došlo k prelomu. Vojenský vodca Hamasu v Gaze Muhammad Sinvár vyjadril súhlas," citoval predtým server Walla jedného z izraelských činiteľov.

Muhammad Sinvár sa do čela Hamasu v Pásme Gazy postavil po zabití svojho brata Jahjáa.

Podľa denníka Haarec sa izraelská vláda zíde v stredu alebo vo štvrtok ráno, aby o dohode hlasovala.

Proti nej vystupovali tento týždeň ministri za krajne pravicové strany Náboženský sionizmus a Židovská sila (Ocma Jehudit), ktoré ale nemajú v kabinete väčšinu. Haarec tvrdí, že by sa prví rukojemníci mohli dostať na slobodu tento týždeň.

Spoločné vyhlásenie

Izraelské médiá píšu, že v stredu či vo štvrtok sa očakáva spoločné vyhlásenie. Dohoda by sa potom mala začať realizovať 24 až 48 hodín od podpisu.

Podľa zdrojov agentúry AFP sa v prvej fáze prímeria má dostať na slobodu 33 rukojemníkov. Izrael by mal výmenou za ne prepustiť zhruba 1000 palestínskych.

Prvá fáza prímeria by podľa viacerých zdrojov mala platiť 42 dní. Izraelská armáda by sa stiahla z väčšiny Pásma Gazy.

O úspešnej dohode sa "šepkalo" už niekoľko dní:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok