Vyšetrovatelia zatkli juhokórejského prezidenta. Do jeho zabarikádovanej rezidencie prišli po rebríkoch
Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol v stredu (15. 1.) súhlasil, že sa dostaví do kancelárie vyšetrovateľa, uviedol jeho právnik. Vyšetrovatelia sa pokúšali zatknúť prezidenta po tom, čo súd na Juna vydal zatykač v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva, informujú agentúry Jonhap a AFP.
Po tom čo vyšetrovatelia prenikli cez barikády a pomocou rebríkov vstúpili do areálu prezidentskej rezidencie viedol Úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených predstaviteľov (CIO) rokovania s Junovou stranou.
"Prezident Jun rozhodol, že sa dnes osobne dostaví na Úrad pre vyšetrovanie korupcie," oznámil jeho právnik na sociálnej sieti Facebook a dodal, že obvinený líder vystúpi v stredu aj s prejavom.
Ústavný súd rozhodol o osude juhokórejského prezidenta. Jun Sok-jola odvolajú za stanné právo
Protesty na podporu prezidenta
Podľa vyhlásenia uplatnili vyšetrovatelia zatýkací rozkaz o 10.33 h miestneho času. Prezidenta následne údajne odviedli z domu, píše Jonhap.
Pred Junovým sídlom sa v stredu zhromaždilo približne 6500 prezidentových podporovateľov spolu s viacerými poslancami jeho vládnucej strany a prezidentskou ochrankou. Z davu sa ozývali protestné výkriky proti zadržaniu prezidenta, no i slová podpory pre tím CIO a polície. Podľa agentúry Jonhap nedošlo bezprostredne po zadržaní k žiadnym väčším stretom a ani k zadržaniu osôb.
Vyšetrovatelia sa po prvý raz pokúsili zatknúť Juna 3. januára, keď im v tom zabránili stovky príslušníkov prezidentskej ochranky a vojaci.
Za vyhlásenie stanného práva sa ospravedlnil
Odvolaný dočasný juhokórejský prezident Han Tok-su sa v stredu ospravedlnil za vyhlásenie stanného práva. V decembri ho zaviedol prezident Jun Sok-jol, ktorého za to parlament suspendoval. Han bol v čase vyhlásenia stanného práva premiérom a stanné právo označil za nesprávny krok.
Han to povedal na zasadnutí parlamentného výboru, ktorý vyšetruje okolnosti vyhlásenia stanného práva prezidentom Junom, ktorého v stredu vyšetrovatelia zadržali.
"Stále sa cítim previnilo, že všetci zúčastnení vrátane mňa, nedokázali zabrániť, aby situácia dospela až do tohto bodu," povedal Han. "Keď sa pozrieme na jeho zásadné nedostatky, vrátane tých procedurálnych, myslím si, že (stanné právo) nebolo normálne," uviedol. Myslí si, že "stanné právo bolo nesprávne".
Neuvážený krok spôsobil politickú krízi
Han bol jedným z účastníkov zasadnutia vlády, ktoré Jun zvolal 3. decembra krátko pred vyhlásením stanného práva. Han tvrdí, že zasadnutie zvolal s vierou, že všetci členovia vlády budú proti plánu na vyhlásenie stanného práva, píše Jonhap.
Jun prekvapujúco vyhlásil stanné právo 3. decembra počas parlamentnej rozpravy o budúcoročnom rozpočte. Parlament však využil právo veta voči Junovi a po niekoľkých hodinách stanné právo zrušil.
Neúspešný pokus o vyhlásenie stanného práva uvrhlo Južnú Kóreu do najhoršej politickej krízy za posledné desaťročia. Situácia sa ešte viac zhoršila, keď parlament schválil aj odvolanie premiéra Han Tok-sua, ktorý podľa ústavy prevzal právomoci dočasného prezidenta. Iniciovala to opozícia, pretože odmietol dokončiť proces odvolávania (impecahment) prezidenta Jun Sok-jola. Novým dočasným prezidentom sa namiesto neho stal Čchoi Sang-mok.
Pozrite si reportáž o situácii v Južnej Kórei z 3. januára 2025: