Vedci objavili novú nočnú moru pre arachnofóbov. Pavúk s prezývkou "Big boy" patrí k najjedovatejším na svete
Austrálski vedci potvrdili nový druh austrálskeho lievikovitého pavúka, informuje agentúra Reuters. Objavil ho jeden Austrálčan približne pred 20 rokmi. Názov tejto skupiny pavúkov pochádza z toho, že ich siete majú lievikovitý tvar a sú známe ako jedny z najnebezpečnejších druhov na svete.
Pavúky novoobjaveného druhu sú väčšie a jedovatejšie ako jedovatý sklený pavúk, vďaka čomu si vyslúžili prezývku Big boy.
Nový druh objavil nadšenec pavúkov Kane Christensen okolo roku 2003. Všimol si, že osemnohé dravce z okolia pobrežného mesta Newcastle sa líšia od ostatných pavúkov z rodu lievikovitých pavúkov, uvádza The Guardian.
„Tento druh je oveľa väčší, rovnako ako jeho jedové žľazy a pazúry (alebo chelicery),“ povedal Christensen.
Vedci z Austrálskeho múzea v Sydney, austrálskej Flindersovej univerzity a nemeckého Leibnizovho inštitútu chcú „Big boya“ klasifikovať ako samostatný druh lievikovitého pavúka, uviedli vo svojej pondelkovej správe.
Deväť centimetrov dlhého pavúka nazvali Atrax christenseni podľa jeho objaviteľa. Bežné austrálske lievikovité pavúky dorastajú do dĺžky päť centimetrov.
Žijú na skok od Sydney
Tieto nočné čierne tvory možno spozorovať približne 150 kilometrov od Sydney, najväčšieho austrálskeho mesta. Aktívne sú najmä od novembra do apríla.
Človeka môže zabiť len samec, pretože jeho telo obsahuje silnejší jed. Od 80. rokov 20. storočia, keď vedci vytvorili protijed, však podľa Austrálskeho múzea nepredstavuje pre človeka také nebezpečenstvo. Celkovo tento pavúk zabil 13 ľudí, uvádza sa ďalej v záznamoch múzea.
Protilátka je podľa vedcov účinná aj po uštipnutí „veľkým chlapcom“.
„Niekedy ich môžete nájsť v garážach, spálňach alebo iných častiach domu, kde sa môžu v noci pohybovať. Určite by som sa ich nedotýkal. Môžu vám do tela vstreknúť poriadnu dávku jedu,“ povedal Christensen o novom druhu.
Na Slovensku ohrozuje hmyz najmä ľudí s alergiami: