Elektrická cesta za dobrodružstvom: Keď SUV zvláda všetky výzvy + Súťaž o CUPRA na víkend

C.E.N. - ADteam (sponzorovaný obsah)
dnes 00:00

Metropola Šariša patrí k mestám s dlhou a bohatou históriou. Archeologické nálezy dokazujú prítomnosť osídlenia už v dobe kamennej, ďalšie stopy pochádzajú z doby bronzovej. Objav zlatých a strieborných mincí potvrdzuje čulý obchodný kontakt s Rímskou ríšou. Prví Slovania obývali okolie Prešova už na prelome 4. a 5. storočia. Aj v ďalších etapách dejín sa tu odohrali významné udalosti, napríklad vyhlásenie Slovenskej republiky rád v roku 1919. Dnes je tretím najväčším mestom u nás a rodiskom mnohých významných hudobníkov. Pochádzajú odtiaľto Peter Lipa, Peter Nagy, Katarína Knechtová, Katarína Kočšová alebo skupiny Heľenine oči, Peha, Nuda, Chiki-liki-tua, Komajota či IMT Smile. Mesto i okolie sú plné zaujímavých pamätihodností, ktoré sa oplatí navštíviť. My sme sa vybrali do Múzea Solivar, Slovenských opálových baní, aj k lesnému megafónu. A práve tieto miesta by sme vám chceli predstaviť bližšie.

Snímka obrazovky 2025-01-14 104110.png
Foto: Monika Kabele
CUPRA Tavascan

Múzeum Solivar patrí medzi naše najvýznamnejšie technické pamiatky. Tvorí ho unikátny komplex budov zo 17. storočia na ťažbu, kamennej soli, čerpanie soľanky a varenie soli z nej. Na ťažbu soli a čerpanie soľanky – roztoku chloridu sodného z prírodného zdroja, sa využívala najmä šachta Leopold. Začali ju kopať v roku 1571 a dosahuje hĺbku 155 metrov. V roku 1674 bola nad ňou postavená budovou gápľa – čerpadla, ktoré poháňali štyri páry koní. Tento gápeľ patril k najväčším v strednej Európe. V 18. a 19. storočí boli postupne dobudované varne a uskladňovacie zásobníky. Sklad soli bol z architektonického hľadiska najimpozantnejším objektom solivaru. Pôvodný areál dotvárali ešte slané kúpele, strojovňa, vozovňa a turňa – drevená zvonica, ktorá plnila aj úlohu klopačky. Tá baníkom oznamovala začiatok a koniec pracovnej doby alebo mimoriadne udalosti. Ťažba a výroba „bieleho zlata“ boli pre región mimoriadne dôležité. Až tak, že František II. Habsburský v roku 1799 nariadil založenie osady tvorenej pracovníkmi Soľnej bane. Nepodliehala zemepanským súdom, mala vlastné súdnictvo a bola oslobodená od vojenských povinností.

V máji 1986 vyhorel sklad soli. Po 30-tich rokoch bol zrekonštruovaný a areál sa otvoril pre verejnosť. V obnovenej budove skladu je historicky vzácna centrálna hala, z ktorej sa vchádza do bývalých soľných komôr. Tie sú dnes využívané na muzeálne, kongresové a hospodárske účely. Zrekonštruovanej veži skladu dominujú funkčné hodiny a zvon. Ak chcete vedieť, ako sa v minulosti ťažila, vyrábala a skladovala soľ, určite Múzeum Solivar navštívte.

Aj ďalšia zastávka nášho výletu sa týka nerastného bohatstva ukrytého v podzemí. Cesta úpätím Slanských vrchov, na ktorej sa striedajú rovné úseky so zákrutami, mierne stúpania i klesania, je z pohľadu vodiča skutočne atraktívna. O 45 minút prichádzame k informačnému centru s kaviarničkou, aby sme si vypočuli zaujímavý výklad a vybrali sa na prehliadku štôlne Jozef.

Slovenské opálové bane sú jedinečným unikátom. Ležia medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica, niekedy sú nazývané aj Dubnícke bane. Do 19. storočia, kedy boli objavené ložiská v Mexiku a v Austrálii, sa opál ťažil na jedinom mieste na svete, a to práve tu, na východnom Slovensku. Takmer 35 kilometrov podzemných chodieb, 17 banských podlaží, z toho niekoľko najspodnejších zatopených vodou, celková hĺbka približne 170 metrov, to je pár základných faktov, aby ste si vedeli predstaviť veľkosť tunajšieho náleziska.

Dôkazy o ťažbe v tejto lokalite siahajú až do rímskej doby. Rozsiahla banská aktivita sa začala v 16. storočí, keď sa slovenský opál stal žiadaným po celej Európe. Najväčší rozkvet však nastal v 18. a 19. storočí, kedy sa exportoval do mnohých krajín sveta. Špičková kvalita a krása ho zaraďujú medzi najcennejšie drahé kamene vôbec. Obľúbilo si ho množstvo významných osobností, napríklad rodina cisára Napoleona Bonaparte, Mária Terézia, Alžbeta Bavorská, známa ako Sisi alebo anglická panovníčka Viktória, ktorej korunu zdobil kameň Queen of Gems. Kráľovský dvor zaň zaplatil 40 tisíc zlatých, čo v dnešnej mene predstavuje 7 miliónov Eur. Najväčší opál s názvom Harlekýn bol nájdený v roku 1775 na dne potoka v obci Červenica. Vážil 594 gramov a je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

V súčasnosti sú opálové bane hojne navštevovanou turistickou atrakciou. Môžete sa tu prejsť podzemnými chodbami, dozvedieť sa zaujímavosti o histórii ťažby a obdivovať krásu tohto jedinečného geologického úkazu.

Zhruba v polovici spiatočnej cesty do Prešova sme nemohli vynechať krátku zastávku v Temnom lese pri veľkom drevenom megafóne. Nachádza sa neďaleko cyklotrasy, pár minút chôdze cez horu. Milovníci prírody sa môžu tešiť na spev vtákov, šum stromov a zvuky okolitej prírody, ktoré sú zosilnené vďaka 4-metrovému ampliónu zo smrekového dreva. Je európskou raritou, podobný existuje len v Estónsku. V prípade núdze môže poslúžiť ako úkryt pred zlým počasím alebo útulňa, v ktorej sa dá aj prenocovať.

Ako lepšie ukončiť výlet po návrate do mesta soli, než relaxom v soľnej jaskyni? Jej strop, steny i podlaha sú pokryté kryštálmi a kvapľami. Intenzívnu mikroklímu vytvárajú častice s obsahom jódu, brómu, horčíka, draslíka, vápnika, železa a ďalších prvkov. Pobyt v nej odbúra stres a únavu. Opakované návštevy pomáhajú zmierniť dýchacie, kardiovaskulárne a kožné problémy.

Známe „soľ nad zlato“ v Prešove nadobúda iný rozmer. Veríme, že sme vás dnešnými tipmi inšpirovali a navštívite ich tiež.

Tento článok vznikol vďaka spolupráci s prešovskou CUPRA Garážou CAMEA car, a.s. Výlet sme absolvovali v modeli Tavascan, prvom čisto elektrickom SUV tejto značky. Dvojica výkonných motorov s kombinovaným výkonom 250 kW/340 koní vystrelí auto z nuly na 100 km/h za 5,5 sekundy, k čomu dopomáha aj pohon všetkých kolies. Tie majú priemer 21 palcov a spolu s tvrdšie ladeným podvozkom, škrupinovými sedadlami Pure a nezameniteľným „prižmúreným“ svetelným podpisom dávajú najavo športový charakter vozidla. S kapacitou batérie 82 kWh, priemernou spotrebou 16,6 kWh/100 km a deklarovaným dojazdom okolo 522 km si užijete aj jazdu na dlhšie vzdialenosti. Interiéru dominuje veľký 15-palcový displej infotainmentu a ako je u Cupry zvykom, aj precízne spracované sedadlá, palubná doska a obklady dverí. Fanúšikom dobrej hudby brnkne na strunu prémiový sound systém Sennheiser s dokonalou reprodukciou zvuku.

Atraktívny, skulpturálne poňatý dizajn SUV kupé s nadčasovými líniami, športové ambície, bezpečnosť a vyvážené jazdné vlastnosti predurčujú Tavascan k dosiahnutiu pozoruhodných predajných výsledkov. Za príjemný výlet ďakujeme CUPRA Masterke Janke Mačovej.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok