Rozpad mierových vzťahov, návrat Donalda Trumpa a vláda zákona džungle: Expert zhrnul najväčšie hrozby tohto roka

Rok 2025 bude z geopolitického hľadiska pravdepodobne rovnako nestabilný ako tie predchádzajúce. Svet bude v nasledujúcich dvanástich mesiacoch čeliť viacerým výzvam. Na tie najdôležitejšie upozornil vo svojej analýze americký politológ Ian Bremmer.

Riziká roka
Foto: X/Eurasia Group

6. Úpadok moci Iránu

Irán je v súčasnosti najslabší za posledné desaťročia. Izrael stále postupuje proti Hamasu podporovanému Teheránom, zlikvidoval vedenie Hizballáhu a prinútil ho stiahnuť sa z južného Libanonu. O niekoľko týždňov neskôr prevrat v Sýrii náhle zbavil moci prezidenta a iránskeho spojenca Bašára Asada. Hoci Teherán disponuje bohatým arzenálom rakiet, dronov a jadrovým program, útok na Izrael by však vzhľadom na jeho technologickú vyspelosť a silné spojenectvo s USA pravdepodobne nebol úspešný.

„Na druhej strane, Izrael je na koni. Premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa v krajine teší vysokej popularite, považuje súčasnú slabosť Teheránu za príležitosť na zlikvidovanie úhlavného nepriateľa,“ hovorí Bremmer.

Preto podľa neho Izrael pravdepodobne podnikne tajné operácie proti Iránu, ako sú atentáty na jadrových vedcov a veliteľov Islamských revolučných gárd, sabotáže kritickej infraštruktúry, špionáž či kybernetické útoky.

7. Ekonomické problémy veľmocí

Svetové trhy dúfajú v posilnenie globálneho hospodárskeho rastu v roku 2025. Podľa experta ich však čaká kruté prebudenie. Dve najväčšie svetové ekonomiky budú v tomto roku čeliť hospodárskym problémom.

„Čínska ekonomika zažíva najslabší výkon za posledné desaťročia. Prehlbujúca sa kríza v oblasti nehnuteľností, rastúci dlh a upadajúca dôvera odhalili limity prorastového modelu Pekingu,“ uvádza sa v analýze.

Namiesto reforiem Si Ťin-pching znásobuje čínsku produkciu v objeme, ktorý domáci trh nedokáže absorbovať. „Výsledkom je problém nadbytočných kapacít, ktorých sa Čína snaží zbaviť v zahraničí, pričom jej obchodný prebytok už presiahol 1 bilión USD a stále rastie,“ dodáva. Problémy čakajú aj USA v dôsledku ekonomických plánov Donalda Trumpa.

8. Umelá inteligencia bez zábran

„Sila a schopnosti umelej inteligencie budú v roku 2025 naďalej rásť, pričom nové modely budú schopné konať autonómne, vytvárať repliky samých seba a ďalej stierať hranice medzi ľuďmi a strojmi,“ predpovedá Bremmer. Domnieva sa, že väčšina vlád sa rozhodne pre miernejšiu reguláciu, keďže rastie množstvo rizík, ktoré predstavuje umelá inteligencia.

9. Zóny bez vlády

Toto riziko vyplýva z prehlbujúceho sa sveta G-nula. „Vákuum globálneho vedenia spôsobuje geopolitické konflikty, rozvrat a nestabilitu, obmedzuje multilaterálnu spoluprácu v oblasti globálnych záujmov a povzbudzuje ‚darebácke‘ štátne a neštátne subjekty,“ opisuje Bremmer. V súčasnosti existuje niekoľko zón bezprávia - Sýria, Haiti, Pásmo Gazy, Západný breh Jordánu a Libanon, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

„V súčasnosti neexistuje žiadna sila, ktorá by bola ochotná a schopná priniesť na tieto miesta stabilitu alebo pomôcť obetiam sveta G-nula,“ píše. Zahraničná politika Donalda Trumpa, ktorej cieľom bude obmedziť aktivity USA na globálnej scéne, podľa neho súčasnú situáciu ešte zhorší. „Nikto nebude niesť zodpovednosť za to, čo sa v týchto oblastiach deje,“ dodáva analytik.

10. Napätie v Mexiku

Claudia Sheinbaumová s prehľadom vyhrala minuloročné prezidentské voľby a v októbri sa stala mexickou líderkou „Teraz má mandát a len málo kontrolných mechanizmov svojej výkonnej moci. Sheinbaumová bude tento rok čeliť obrovským výzvam vo vzťahoch so Spojenými štátmi v čase prebiehajúcich ústavných reforiem a fiškálneho napätia v Mexiku. Jej diplomatické a vodcovské schopnosti budú rýchlo otestované,“ uvádza sa v závere analýzy.

Donald Trump by chcel získať Panamský prieplav, Kanadu i Grónsko:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok