FOTO: Prchavá kométa za úsvitu. Snímka dňa, ktorú zverejnila vesmírna agentúra NASA, vznikla na Slovensku
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) publikoval v pondelok (13. 1.) ako astronomickú snímku dňa fotografiu s názvom Comet ATLAS Before Sunrise (Kométa ATLAS pred východom Slnka), ktorá vznikla na Slovensku. Informoval o tom český fotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave, ktorý je aj autorom snímky.
V pondelok NASA publikovala fotografiu s názvom "Kométa ATLAS pred východom Slnka", ktorá zachytáva kométu C/2024 G3 ATLAS, ktorá bude v pondelok najjasnejšia a najbližšie k Slnku, len asi 14 miliónov kilometrov.
Fotografi po celom svete sa podľa Horálka pokúsia zachytiť kométu na dennej oblohe. Ak sa to podarí, bude to takmer na deň presne 18 rokov po tom, čo podobne jasná kométa McNaught preletela oblohou 14. januára 2007.
Za fotografiou cestoval vyše 300 kilometrov
Snímka bola odfotená 12. januára 2025 pri obci Gemer neďaleko Tornale na juhu Slovenska, kde autor pre zlepšenie podmienok na fotografovanie prešiel viac ako 300 km. Kométa je kvôli jasnému svitu veľmi ťažko pozorovateľná voľným okom.
PREHĽAD: Nebo pretne roj meteoritov, zatmie sa, oblaky budú svietiť. Rok 2025 bude plný astronomických javov
Podľa fotografa je osud kométy neistý, keďže momentálne odoláva náporu slnečného vetra. Ojedinelý záber z Japonska z 12. januára 2025 naznačuje, že jadro kométy je pravdepodobne podvojné, čo naznačuje, že kométa prešla fragmentáciou, ktorá spôsobila zvýšenie jej jasnosti na súčasné extrémne hodnoty.
Ak kométa prežije prelet pondelkovým príslním, viditeľná bude ešte na večernej oblohe za súmraku. V ďalších dňoch, približne do 17. januára, bude možné ju pozorovať 20 minút po západe Slnka, extrémne nízko nad juhozápadným obzorom. Následne sa kométa stratí na južnej pologuli oblohy.
Pozrite si archívnu reportáž o astronomických úkazoch v roku 2024: