Líderka AfD chce odstrániť "mlyny hanby". Veterná a solárna energia pritom pokrýva vyše polovicu výroby

včera 21:15

Demolácia veterných turbín v Nemecku by spôsobila veľké hospodárske škody. Varovanie zverejnilo v nedeľu Spolkové združenie pre veternú energiu na mori (Bundesverband Windenergie Offshore, BWO) v reakcii na vyjadrenia šéfky opozičnej strany Aliancia pre Nemecko (AfD).

veterne turbiny veterna turbina elektrina
Foto: TASR/DPA

Informuje o tom správa agentúry DPA.

Veterné mlyny hanby

Weidelová, ktorá je kandidátkou AfD na post kancelárky, v nedeľu vyzvala na odstránenie veterných turbín. "Keď budeme pri kormidle, zbúrame všetky veterné turbíny. Preč s týmito veternými mlynmi hanby," povedal za veľkého potlesku účastníkov straníckej konferencie v saskom meste Riesa.

Združenie BWO podporuje rozvoj veterných elektrární v Severnom a Baltskom mori. Obnoviteľné zdroje energie a technológie na ochranu klímy označuje za kľúčové pre udržanie konkurencieschopnosti najväčšej európskej ekonomiky. Stefan Thimm, výkonný riaditeľ združenia, obvinil AfD, že do blížiacich sa parlamentných volieb vstupuje s programom hospodárskeho úpadku Nemecka.

"Odchod z eurozóny, odmietanie EÚ, nacionalizmus namiesto otvorených hraníc a žiadna podpora dohôd o voľnom obchode - tento zoznam je dlhý a alarmujúci," povedal. Presadenie návrhov AfD by zvýšilo závislosť od plynu a ropy, z čoho by profitoval ruský líder Vladimir Putin, dodal Thimm.

Viac ako polovica elektriny pochádza z obnoviteľných zdrojov

Takmer 60 % nemeckej výroby elektriny v roku 2024 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov, ako sú veterná a solárna energia. Nemecko v poslednom čase stavia každý rok viac a viac veterných turbín. Podporu obnoviteľných zdrojov kritizuje aj zvolený prezident USA Donald Trump, ktorý nedávno vyzval na demontáž veterných turbín v Severnom mori.

AfD, ktorú jej kritici označujú za pravicovo populistickú, sa vo svojom volebnom manifeste hlási okrem iného aj k "obnoveniu nerušeného obchodu s Ruskom".

V predvolebných prieskumoch je AfD aktuálne na druhom mieste s 19 až 20 percentami pred konzervatívnym blokom CDU/CSU s 31-percentnou podporou. Na treťom mieste sú sociálni demokrati odchádzajúceho nemeckého kancelára Olafa Scholza s 15 percentami a na štvrtom Zelení so 14-percentnou podporou. Predčasné parlamentné voľby sa v Nemecku uskutočnia 24. februára.

Plynári na Slovensku majú opačný cieľ. Chceli by vybudovať veterné parky:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok