Gymnázium postavili bez telocvične a jedálne. Školáci si zohrievajú obed v mikrovlnke, cvičiť chodia na vysokú školu

Jedlo z mikrovlnky a pred telocvikom desaťminútová prechádzka. Provizórium v prestížnom bilingválnom gymnáziu v Žiline trvá už 25 rokov. Školu zriadil štát, na telocvičňu a jedáleň však už neostali peniaze.

Bez jedálne aj telocvične

Končí sa šiesta vyučovacia hodina a na chodbu sa vyhrnú žiaci z tried. Niektorí si to namieria rovno k mikrovlnkám, aby si zohriali obed, ktorý si priniesli z domu.

„Akože ja to často nepoužívam, pretože si zoberiem nejaké jedlo, ktoré nemusím zohrievať, ale niekedy, keď mám dlhší deň, tak sa to oplatí,“ hovorí žiak Filip Mokáň.

S druhákmi sa presúvame do vysokoškolskej telocvične, ktorá je vzdialená desať minút chôdze. Je to nekomfortné a hlavne pre pedagóga znamená to aj väčšiu zodpovednosť.

Spísali aj petíciu

„V podstate, keď sa tým žiakom čokoľvek stane, tak si musím poradiť tu v tejto telocvični, a nemám tu nikoho z kolegov a tak ďalej, ktorí by mi vedeli ešte pomôcť,“ vysvetľuje učiteľka telocviku Gymnázia bilingválneho v Žiline Dagmar Kutlíková.

Gymnázium sídli v architektonicky modernej budove, no bez telocvične a jedálne. Dostavbu teraz žiada v petícii 11 000 ľudí.

Rezort školu však odbil

„Ak by to bola aj telocvičňa, aj stravovacie zariadenie, tak to by išlo až do tri a pol, štyri milióny a projektová dokumentácia podľa tých kalkulácií, ktoré nám architekt povedal, by sa hýbala veľmi vysoko,“ hovorí riaditeľka Janka Mládenková.

„V prvom rade sme dohodnutí, že v priebehu mesiaca január budeme mať na stole žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov na projektovú dokumentáciu,“ uvádza riaditeľ Regionálneho úradu školskej správy v Žiline Dušan Galbavý.

Hlavné slovo má ministerstvo školstva, bez neho sa stavať nebude. Rezort nás však odbil s tým, že máme kontaktovať regionálny úrad ako zriaďovateľa.

„V jednom projekte je to obrovské množstvo finančných prostriedkov, ktoré nie je veľmi ľahko získať, keďže by to malo byť financované zo štátneho rozpočtu,“ tvrdí Dušan Galbavý.

„V zásade ide o požiadavku na materiálno-technické vybavenie škôl v Európskej únii v krajine, ktorá patrí do OECD,“ hovorí učiteľ Gymnázia bilingválneho v Žiline Martin Benikovský.

Gymnázium navštevuje vyše 400 školákov. Zaplnené je takmer na 100 percent, chýbajú aj nové učebne, ktoré dostanú spolu s jedálňou.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok